Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Hejtman zamířil na Břeclavsko. Ve Valticích navštívil vznikající Centrum excelence a podepsal smlouvu o dotaci se záchranáři

14.07.2016
Hejtman zamířil na Břeclavsko. Ve Valticích navštívil vznikající Centrum excelence a podepsal smlouvu o dotaci se záchranáři

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Hejtman se seznámil s rekonstrukcí silnice Lednice – Podivín, která je opravována v délce 4,6 kilometru, a to včetně pěti mostů.

FOTOGALERIE Připravované Centrum excelence ve Valticích, základnu vodních záchranářů v Pavlově, opravovanou silnici mezi Lednicí a Podivínem a obec Dolní Věstonice. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek zamířil ve čtvrtek 14. července 2016 na Břeclavsko.

Hejtman si prohlédl školní skleníky, kde funguje nová laboratoř pro zahradníky

Svoji pracovní návštěvu Břeclavska zahájil hejtman Michal Hašek ve Valticích, kde o současných problémech města jednal s jeho vedením v čele se starostou Pavlem Trojanem. Ve Valticích se také přímo na místě seznámil s postupem výstavby Centra excelence, které vzniká při zdejší střední vinařské škole. S pracemi se začalo na začátku prázdnin a ukončeny mají být do 9 měsíců.

Jedná se o projekt, v rámci kterého dojde k vybudování výukového centra pro prvotní i celoživotní vzdělávání. „Vznikají zde prostory pro pořádání vinařských kongresů, konferencí a významných nominačních výstav České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem. Nový přednáškový sál poslouží k seminářům a školením, které budou určeny pěstitelům a výrobcům vína, ale také jeho příznivcům a konzumentům a v neposlední řadě studentům školy. Pracovníci poskytnou veřejnosti služby v oblasti propagace a podpory vinohradnictví a vinařství,“ popsal náplň činnosti budoucího centra hejtman Hašek.

Celkové náklady na výstavbu Centra excelence dosáhnou cca 34 milionů korun. Hejtman si v rámci návštěvy Střední školy vinařské Valtice prohlédl také zdejší Františkánské zahrady a školní skleníky, kde funguje nová laboratoř pro zahradníky.

Jak dodal, už dostal informaci o tom, že ministr zemědělství souhlasil s jeho návrhem a valtická vinařská škola byla určena jako Centrum excelence vinařského školství a na základě toho může získat peníze jak z evropských fondů, tak ministerstva zemědělství a Jihomoravského kraje.

Dodavatel na stavbě pracuje včetně víkendů

V dalším průběhu pracovní návštěvy Břeclavska hejtman Michal Hašek spolu s poslancem Jiřím Petrů, bývalým dlouholetým starostou Valtic, navštívili Lednici. Na radnici jednali se starostou Liborem Kabátem o aktuální dopravní situaci v obci, o fungování lázeňství a cestovního ruchu či záměru přírodního koupaliště. Přímo na místě se seznámili s rekonstrukcí silnice Lednice – Podivín, která je opravována v délce 4,6 kilometru, a to včetně pěti mostů. „Díky dobré práci krajské Správy a údržby silnic JMK jako investora jsme dosáhli jednak významné úspory výběrovým řízením, jednak dodavatel na stavbě pracuje včetně víkendů,“ konstatoval Michal Hašek.

V Pavlově Michal Hašek následně navštívil základnu vodních záchranářů. „V letošním roce v rozpočtu Jihomoravského kraje byla standardně vyčleněna částka 2 milionů korun pro vodní záchranáře na celém území kraje. Částka 700 tisíc korun, na kterou jsme dnes podepisovali smlouvu, je nad rámec těchto dvou milionů. A je konkrétně určena pro pořízení jednoho z plavidel, Jošta Moravského, která tady bude sloužit na základně v Nových Mlýnech," uvedl hejtman.

Dočkají se vodní záchranáři podpory?

Byl jsem se podívat na celé zázemí, prohlédl jsem si techniku, informoval jsem se vlastně o celém systému fungování vodních záchranářů na Nových Mlýnech, a protože zde byl přítomen také krajský policejní ředitel, tak jsme jednali o možnosti sdílení kapacit, a to jak tady na Nových Mlýnech, tak také vytvoření nové kapacity v prostorách Policie České republiky na Vranovské přehradě. Zároveň jsme také předběžně jednali o možnosti financovat tuto záchranářskou infrastrukturu z rozpočtu Jihomoravského kraje. Já ještě počkám na konkrétní podklady, které bych měl v písemné podobě dostat v nejbližších týdnech, ale předběžně budu navrhovat do krajského rozpočtu na rok 2017 kromě obvyklé 2 milionové dotace na provoz a řekněme technické prostředky částku zhruba 5 milionů korun určenou právě na infrastrukturu. Mělo by se jednat jak o nástavbu na zdejší stanici záchranné služby na Nových Mlýnech, tak o finanční prostředky, za které by byla opravena policejní budova na Vranovské přehradě,“ konstatoval hejtman Michal Hašek.

Pracovní cestu po Břeclavsku zakončil hejtman v Dolních Věstonicích, kde byl ústředním tématem jednání nedávný sesuv svahů, jejich oprava a znovuzprovoznění zdejší silnice.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

 

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře