Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Prestižní titul získala unikátní expozice, ukrytá pět metrů pod zemí. Jejím autorům dalo nejvíc zabrat nečekané odhalení mamutí 'skládky'

21.10.2016
Prestižní titul získala unikátní expozice, ukrytá pět metrů pod zemí. Jejím autorům dalo nejvíc zabrat nečekané odhalení mamutí 'skládky'

Foto: obec-pavlov.cz

Popisek: Netradiční muzeum bylo vybudováno v místě, které vydalo jedny z nejcennějších paleolitických nálezů na světě

Archeopark Pavlov získal titul Stavba roku 2016. Titul převzal ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín během slavnostního večera, který se uskutečnil v Betlémské kapli v Praze. Titul udělila odborná porota Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Jedná se o nejprestižnější ocenění od profesionálů v oboru.

„Úspěch v tak prestižní soutěži jako je Stavba roku je pro nás obrovským zadostiučiněním. Aby mohlo muzeum v této podobě vzniknout, muselo udělat mnoho lidí obrovský kus práce. A těší mě, že výsledek této spolupráce oceňují nejen tuzemští a zahraniční odborníci, ale zejména ti, pro koho je projekt určen – návštěvníci. Jejich zájem předčil naše očekávání – jen za letošní zkrácenou sezónu jich do expozice zavítalo přes třicet tisíc,“ zhodnotil ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.

Archeopark Pavlov

Netradiční muzeum, vystavěné čtyři metry pod zemí v místě, které vydalo jedny z nejcennějších paleolitických nálezů na světě, bylo otevřeno letos koncem května. Archeopark Pavlov vznikl ve spolupráci Archeologického ústavu AV ČR Brno, Regionálního muzea v Mikulově a architekty Radko Květem a Pavlem Pijáčkem. „Výsledkem je expozice, která návštěvníka vtáhne do života prvních moderních Evropanů působivými architektonickými i multimediálními prvky. Velmi si vážím toho, jak se dokázali mezi sebou domluvit všichni zainteresovaní experti. Potvrdilo se tak, že na tomto projektu pracovaly světové špičky – archeologové, architekti i stavbaři, respektující vzácnou lokalitu,“ doplnil ředitel Kubín.

Archeopark Pavlov

Expozice pět metrů pod zemí

Architektonické řešení bylo určeno několika hledisky. Budova je součástí území národní kulturní památky a výstavba objektu kromě expozice in situ byla povolena pouze na ploše, která už byla archeologicky prozkoumaná. Autoři vycházeli z předpokladu, že se archeologické nálezy vyskytují až pět metrů pod terénem. Do exteriéru vystupují prosvětlovací věže, nálevkovitě tvarovaný vstup a výhledy na hrad Děvičky a Mušovské jezero.
„Pokud se jedná o materiály, rozhodli jsme se pro monolitický reliéfní beton, dubové dřevo a sklo. Vstupní prostor vymezují gabionové zdi,“ říká architekt Radko Květ.

Archeopark Pavlov

Stěhování kvůli skládce mamutů

Výzvou nejen pro architekty bylo také odhalení mamutí 'skládky' kostí, na kterou narazili stavbaři při zahájení stavby v roce 2014. Kvůli tomuto nálezu museli Radko Květ a Pavel Pijáček návrh přepracovat a staveniště přeorientovat. Výsledkem je zakomponování třicet tisíc let staré 'skládky' do prostor expozice. Návštěvníci tak budou moci sledovat archeology při práci a odhalovat s nimi další poklady. Projekt za téměř sto milionů korun byl financován z rozpočtu Regionálního operačního programu Jihovýchod a Jihomoravského kraje.

Archeopark Pavlov

Architektonický unikát usiloval o titul Stavba roku hned v několika kategoriích. Hlavní cenu uděluje třicetičlenná odborná porota. Svého favorita si ale mohla vybrat i laická veřejnost ve veřejném hlasování na webové stránce www.stavbaroku.cz. 24. ročník soutěže byl celorepublikovou veřejnou neanonymní soutěží staveb. Organizuje ji Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství jako nadační program, řízený radou programu s účastí spoluvypisovatelů soutěže, kterými jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu, ČKAIT, Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře