Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Vzpomínková květnová neděle: V prostorách Kounicových kolejí uctili památku obětí nacistické perzekuce. Pietní akce u příležitosti ukončení druhé světové války vyvrcholily na Moravském náměstí

08.05.2016
Vzpomínková květnová neděle: V prostorách Kounicových kolejí uctili památku obětí nacistické perzekuce. Pietní akce u příležitosti ukončení druhé světové války vyvrcholily na Moravském náměstí

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: V prostorách Kounicových kolejí uctili památku obětí nacistické perzekuce.

V areálu Kounicových kolejí v Brně se v neděli 8. května uskutečnil pietní akt u příležitosti 71. výročí konce druhé světové války. Památku obětí nacistické perzekuce zde za Jihomoravský kraj uctil hejtman Michal Hašek.

V listopadu 1939 přepadlo koleje gestapo, které odvezlo 173 studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen. Během druhé světové války koleje sloužily jako neblaze proslulé nacistické vězení a popraviště, v letech 1940 až 1945 jimi prošlo přes 30 000 českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů.

Hejtman Michal Hašek (vpravo) na nedění akci.

Oběti nacismu dnes připomíná vedle výstavy i kamenný pylon, sochy sv. Václava a umučeného muže v místě, kde nacisté stříleli vězně, a tři žulové stojany na dvoře kolejí, kde stály šibenice. Koleje jsou od roku 1978 národní kulturní památkou.

Pietní akce u příležitosti ukončení druhé světové války vyvrcholily na Moravském náměstí

Představitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem uctili v neděli 8. května 2016 u příležitosti 71. výročí ukončení druhé světové války památku obětí tohoto nejničivějšího válečného konfliktu moderní historie.

 

Hejtman Michal Hašek nejprve spolu se zástupci Statutárního města Brna, Svazu bojovníků za svobodu, brněnského diplomatického sboru, a dalších institucí a organizací položil věnec u památníku v Kounicových kolejích v Brně.

V odpoledních hodinách slavnostní program vyvrcholil pietním aktem na Moravském náměstí v Brně u Pomníku Rudé armády. Hejtman Michal Hašek zde ve své řeči vyzdvihl statečnost všech účastníků osvobozovacích bojů a vyslovil hluboké uznání žijícím válečným veteránům a vzdal úctu padlým. "Byli to lidé různých národností, všichni se těšili domů, na konec války, ke svým rodinám.

Bohužel tento sen se jim už nesplnil. Padli proto, aby mohlo být obnoveno svobodné Československo a mohl být svobodný náš národ. Kdyby totiž ve válce nezvítězili, velmi pravděpodobně bychom tu už nestáli, nad Špilberkem by vlála vlajka s hákovým křížem. Proto se z tohoto místa ještě jednou skláním památce všech, kteří položili své životy při osvobozování Československa, skláním se před našimi válečnými veterány a před našimi odbojáři, kteří nasazovali své životy, aby náš stát a náš národ mohl dále existovat," řekl hejtman Michal Hašek.

Květinové dary u památníku na Moravském náměstí představitelé kraje položili spolu s pamětníky osvobozeneckých bojů, generálním konzulem Ruské federace v Brně Alexandrem Budajevem a dalšími představiteli brněnského diplomatického sboru, vrcholných justičních institucí, Armády a Policie ČR a dalších organizací a institucí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace