Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Dvaadvacet krajských škol technického zaměření se představuje na Veletrhu odborného vzdělávání. Jednou z forem jejich propagace jsou i talentové soutěže

04.10.2016
Dvaadvacet krajských škol technického zaměření se představuje na Veletrhu odborného vzdělávání. Jednou z forem jejich propagace jsou i talentové soutěže

Foto: kr-jihomoravsky.cz

Popisek: Veletrh odborného vzdělávání je součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně

Celkem dvaadvacet krajem zřizovaných škol technického zaměření se letos představuje na Veletrhu odborného vzdělávání, který je v posledních letech nedílnou součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Letošní prezentaci jihomoravských škol na veletrhu slavnostně zahájili v pondělí 3. října představitelé kraje s ministryní školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinou Valachovou.

Ministryně školství Kateřina Valachová ocenila pozornost, kterou Jihomoravský kraj odbornému školství věnuje. „Je potřeba nezopakovat chyby některých našich předchůdců, kdy se zapomínalo na technické obory a upřednostňovaly se pouze obory humanitní, a je potřeba najít rozumnou rovnováhu mezi humanitními a technickými obory,“ uvedla na slavnostním zahájení prezentace škol ministryně Valachová, která současně na jihu Moravy vyzdvihla zdejší bezprostřední spojení technických oborů s praxí, inovacemi a vědou.

Veletrh odborného vzdělávání

Hejtman Michal Hašek u příležitosti zahájení letošní prezentace technicky zaměřených škol vyzdvihl skutečnost, že vláda již několik let podporuje technické a učňovské vzdělávání. „Jsem rád, že se v rámci veletrhu představuje dvaadvacet škol, zřizovaných Jihomoravským krajem, a prezentuje zde to nejlepší. Prezentuje, jaká může být budoucnost – stále totiž platí, že řemeslo má zlaté dno. Kraj hodlá do budoucna podpořit, a dělá to už nyní, odborné a technické vzdělávání. V posledních čtyřech letech jsme investovali do velkých center odborného vzdělávání v jednotlivých oblastech,“ uvedl při zahájení prezentace škol hejtman. Dodal, že si kraj další rozvoj strojírenství a zavádění inovací ve strojírenské výrobě a další rozvoj technického vzdělávání v regionu slibuje i od uzavření memoranda o spolupráci se spolkem Industry Cluster 4.0, tedy od seskupení špičkových strojírenských firem na jihu Moravy. Uzavření memoranda minulý měsíc schválila rada kraje. „Připravujeme se také na výstavbu centra strojírenského vzdělávání v Kuřimi,“ konstatoval Hašek, který poděkoval ředitelkám, ředitelům, pedagogům a zaměstnancům krajských středních škol za odváděnou práci.

Veletrh odborného vzdělávání

Podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka je potřeba vytvořit takové klima, aby se informace o odborném školství a jeho prezentaci na strojírenském veletrhu dostaly veřejnosti takříkajíc pod kůži. „Aby to veřejnost, a tedy rodiče považovali za prestiž, když dají své potomky na tyto školy. Jsem rád, že zde i díky Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu můžeme ukázat také onu spolupráci s firmami, které nám pomáhají s jednotlivými školami a spolupracují s nimi,“ řekl Juránek.

Veletrh odborného vzdělávání

Garantem Veletrhu odborného vzdělávání a dalších aktivit, které slouží k podpoře odborného vzdělávání v kraji, je Rada pro rozvoj lidských zdrojů kraje, která je orgánem zastupitelstva. „Jejím úkolem je vytváření a naplňování strategie rozvoje lidských zdrojů v regionu. Pokud paní mistryně říká, že zde na jihu Moravy jsme v péči o vzdělávání o krok vpřed, jsme o krok vpřed i v rozvoji lidských zdrojů. Kromě samotné propagace technických oborů je také potřebná podpora talentů a klíčových oborů. A jednou z forem propagace jsou například také talentové soutěže,“ řekl radní Václav Božek. V této souvislosti uvedl dovednostní soutěž České ručičky nebo první ročník soutěže o nejlepší učební pomůcku v Jihomoravském kraji, jejíž výsledky budou zveřejněny právě v průběhu Veletrhu odborného vzdělávání.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře