Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Málo bylo Havla! Nebo dost? Nedají pokoj, dokud ho všichni nebudou nenávidět, píší čtenáři. O koho jde? Sluníčkáře, pražsko- i brněnskokavárníky, pravdoláskaře…?

06.10.2016
Málo bylo Havla! Nebo dost?  Nedají pokoj, dokud ho všichni nebudou nenávidět, píší čtenáři. O koho jde? Sluníčkáře, pražsko- i brněnskokavárníky, pravdoláskaře…?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Piazettu u pražského Národního divadla pojmenovali Náměstí Václava Havla.

Nastupující kult Václava Havla potvrzují i stovky akcí, pořádaných u nás i v zahraničí, které se konají k jeho nedožitým říjnovým 80. narozeninám. Zatímco se veřejnost prozatím nedočkala seriózního hodnocení odkazu této bezesporu významné osobnosti československých dějin, jeho příznivci svým megalomanstvím doslova dráždí veřejnost. V Praze na jeho počest odlili zvon v kostele svatého Havla, Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem napsali o Havlovi píseň a v populárním brněnském divadle Husa na provázku se dokonce rozhodli uspořádat velkolepé oslavy pod názvem Málo bylo Havla!

Cílem projektu je podle pořadatelů přihlásit se k hodnotám, za které Václav Havel celý život bojoval. Týdenní festival, který odstartoval tento týden v úterý,  nabídne hned  několik divadelních představení s inscenacemi Havlových her, diskusních pořadů a happeningů. Uskuteční se také filmové projekce Dvanáct hodin s Havlem ve filmu nebo koncert, nazvaný All You Need Is Love. A mimo jiné bude ve foyer divadla  odhaleno i  Srdce pro Václava Havla jako jeho symbol. Oslavy budou poté zakončeny karnevalem.

Další provokace?

Jistou provokací bude také účast skupiny Ztohoven, která na sebe upozornila, když na Pražském hradě vyvěsila obří červené trenky, které vyměnila za prezidentskou standartu.  Na podporu této kontroverzní skupiny uspořádá Husa na provázku operetu, nazvanou Včera jsme to spustili. Podle režiséra Vladimíra Morávka vychází  scénář přímo z citací originálního soudního spisu, jehož prostřednictvím byla skupina Ztohoven obžalována z krádeže prezidentské standarty.

Dost bylo Havla?

Informace o těchto akcích přinesla většina  médií a výsledkem jsou  většinou velmi negativní reakce české veřejnosti. Například čtenáři Idnes.cz si stěžují, že fanoušci Václava Havla nedají pokoj, dokud ho všichni nebudou nenávidět. Ale i Havlovi příznivci vyjadřují nespokojenost, že se na jeho odkazu kdekdo přiživuje.  Nechybí ani reakce velmi stručné a výmluvné: „Dost bylo Havla!“ Na některých webech  se odehrávají ostré souboje mezi oběma tábory. Na jedné straně jsou obdivné, na té druhé velmi negativní a ty jednoznačně převažují. Když pomineme obvyklé vulgární a primitivní názory, nechybí řada konkrétních výtek a zasvěcených argumentů, týkající se Havlových politických rozhodnutí a především selhání v osobním životě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře