Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Brnění: Město prohrálo, Jižní centrum nepatří ODS ani ČSSD

05.03.2013
Brnění: Město prohrálo, Jižní centrum nepatří ODS ani ČSSD

Popisek: Brno prohrálo první soud

Akciová společnost Jižní centrum Brno, a. s., která je 100% vlastněná městem Brnem, prohrála první ze série žalob, kterou s ní vede občanské sdružení Brnění.

Žaloby se vedou kvůli tomu, že zastupitelé velké koalice (starostka Brna – středu, právník Libor Šťástka, Naděžda Křemečková a další), kteří byli zastupitelstvem města zvoleni do představenstva akciové společnosti, tvrdili, že městkou akciovku považují za svou soukromou firmu, která nemusí veřejnosti o své činnosti nic sdělovat. Krajský soud ale konstatoval – stejně jako několik soudů před ním v obdobných případech – že názor Šťástky a spol. je mylný a že tato veřejná akciová společnost informace pochopitelně poskytovat musí.

Vyhraná žaloba se týká sporu o smlouvy s firmou Europark, která hodlá vystavět vedle Vaňkovky polyfunkční objekt Palác Trnitá. Soud nenařídil smlouvy vydat, ale konstatoval, že Jižní centrum Brno je tzv. povinný subjekt, který musí veřejnosti poskytovat informace stejně, jako například brněnský magistrát, a případ vrátil k dalšímu řízení.

Podstatný je ale dopad na další žaloby, které Brnění s Jižním centrem vede, o nichž lze již teď s jistotou prohlásit, že je Jižní centrum prohraje také.1 Jižnímu centru tím vznikne škoda v řádu cca 100 000 Kč. Jižní centrum se nevyhne ani dalším žalobám, neboť zastupitelé sedící v představenstvu rozhodli, že nebudou poskytovat informace nejen veřejnosti, ale dokonce ani ostatním zastupitelům, konkrétně Jaroslavu Kacerovi z TOP09, který poptával smlouvy s Auparkem.

V případě odepření informace městskému zastupiteli porušují Šťástka a spol. nejen obecné právo na informace, ale i zákon o obcích, podle něhož mají zastupitelé automatické právo na všechny informace, které má město i jeho příspěvkovky a akciovky k dispozici, a žádný důvod pro odepření informace neexistuje.

Na kauze nezákonného utajování informací je ale nejdůležitější jiná věc, a sice motivace zastupitelů pro utajování. Zastupitelé tím mohli získat čas například pro falšování smluv, zametání nepohodlných skutečností pod koberec, případně jen oddalují povinnost na základě soudního příkazu informace vydat do doby, než společnost Jižní centrum Brno zanikne.

Celý spor je přitom absurdní. Vedení města, konkrétně volební lídr ODS a první náměstek Kotzian, je si vědom, že jeho kolegové ze strany porušují zákon. Viz jeho slova na nedávné debatě na Provázku. V moci zastupitelstva je tyto zastupitele odvolat. Pokud současní lidé v čele akciovky zůstanou, znamená to, že primátor města, jeho náměstci, rada i zastupitelé další porušování zákonů schvalují.

(zdroj: Osbrneni.cz)

Komentáře