Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Přeprava zraněných, výjezdy sanitek i pomoc letecké záchranky, hlášení tísňových situací... Hranice-nehranice, jihomoravští a rakouští záchranáři budou spolupracovat. Umožňuje to nová přeshraniční dohoda

07.10.2016
Přeprava zraněných, výjezdy sanitek i pomoc letecké záchranky, hlášení tísňových situací... Hranice-nehranice, jihomoravští a rakouští záchranáři budou spolupracovat. Umožňuje to nová přeshraniční dohoda

Foto: vranovsko.cz

Popisek: Hraniční přechod Hnanice-Mitterretzbach

Přepravu zraněných osob z rakouského státního území do zdravotnického zařízení na české straně hranice a naopak, výjezd vozidel záchranářů na sousední státní území Rakouska resp. České republiky a také vzájemné ohlašování tísňových situací mezi zdravotnickými operačními středisky v obou regionech či vzájemné vyžádání například letecké záchranné služby při událostech s velkým rozsahem poškození – tyto možnosti otevírá v pátek podepsaná dohoda mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem.

V prostorách hraničního přechodu Hnanice-Mitterretzbach u tzv. Hraničního stolu přelomovou dohodu o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby mezi Dolním Rakouskem a Jihomoravským krajem podepsali hejtman Michal Hašek a dolnorakouský zemský hejtman Erwin Pröll. 

Hejtman Hašek vyzdvihl mimořádný význam podepsané dohody pro obyvatele obou příhraničních regionů. „Dosavadní smlouvy byly nesmírně důležité – týkaly se spolupráce ve školství, kultuře, cestovním ruchu. Dnes tady ale otvíráme prostor pro to, aby mohly být zachraňovány lidské životy a ochráněno lidské zdraví. A i kdyby tato dohoda, kterou zde podepisujeme, znamenala jediný zachráněný lidský život, tak má smysl,“ uvedl Hašek.

Přeshraniční spolupráce

„Železná opona padla na konci roku 1989, už je to dvacet sedm let. Dneškem odstraňujeme zbytky této železné opony, dneškem otvíráme hranice také pro to, abychom zde mohli zachraňovat lidské životy, a to je podle mne ta nejdůležitější zpráva,“ dodal při podpisu smlouvy jihomoravský hejtman. Rámcová dohoda ještě čeká na podpis prezidenta republiky. 

„To, co dnes zažíváme, je obrovský krok úplně novým směrem. Co je ostatně důležitějšího a potřebnějšího, než podepisovat smlouvy, na základě kterých jeden druhému pomáhá,“ uvedl dolnorakouský hejtman Erwin Pröll.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře