Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Krajské volby: z přehlídky stále stejných slibů vyčnívají dvě témata. Cyklostezky a migrace. Když rozum prohrává a volby nanečisto

23.09.2016
Krajské volby: z přehlídky stále stejných slibů vyčnívají dvě témata. Cyklostezky a migrace. Když rozum prohrává a volby nanečisto

Foto: jsns.cz

Popisek: Studenty totiž vůbec nejvíc zaujala zcela nová strana Pro zdraví a sport

Dva týdny před volbami jsou občané Karlovarského kraje doslova zaplaveni kvanty tiskovin. Plakáty s kandidáty visí na každém rohu a jejich fotografie vykukují z mnohé webové stránky. Vůbec nejvíc je vidět Andrej Babiš, zdatně mu ale konkuruje karlovarský primátor Petr Kulhánek, který kandiduje na hejtmana, nebo starosta Božího Daru Jan Horník. Ten se již potřetí pokusí stát senátorem.

Horník vystupuje v kampani dokonce se svým synem. Oba nabízejí lidem zkušenosti, kterým prý mohou věřit, a rozeslali jim cyklomapu Karlovarska. Na její druhé straně je zveřejněn výčet osobností, které Horníka podporují. Mimo jiné Karel Schwarzenberg, Petr Gazdík nebo bývalý senátor Petr Pithart.

Když rozum prohrává...

Samotné práci senátora je ale bohužel věnován minimální prostor, v malé rubrice Když rozum prohrává. Horník v ní navíc otevřeně popisuje tristní stav českého zákonodárství. Občas prý v Senátu není schválen návrh zákona, který podle něj v naší společnosti jasně chybí, nebo jsou naopak schváleny zákony, které umožňují jediné osobě, v tomto případě ministru financí, omezit svobodu informací na internetu pod záminkou boje proti hazardu. A na závěr dodává: „Příkladů bych našel více, jedno však mají společné – když je senátorů jakékoliv politické strany příliš mnoho a převládne u nich stranický zájem nad obecným, pak zdravý rozum, svoboda jednotlivce a rovnost lidí před zákonem prohrávají.“ To prý ale Jana Horníka neodradí. Nezbývá než připomenout, že je senátorem již dvanáct let a na své propagační mapě neuvádí žádný konkrétní případ, co jako zákonodárce dokázal. Škoda.

Volby nanečisto

Na fanoušky cyklistiky míří před volbami i ČSSD. Ta v médiích například slibuje, že v Krušných horách vznikne nová cyklistická magistrála, která bude měřit téměř sto kilometrů. Vedení strany zřejmě tuší, že toto téma je pro část voličů velmi atraktivní. Ostatně potvrzují to velmi překvapivé výsledky tzv. Voleb nanečisto, při nichž více než tisíc studentů v kraji dalo jasně najevo, že je tradiční strany vůbec nelákají. Výsledky voleb tento týden zveřejnila regionální redakce idnes.cz a pro mnohé dlouholeté straníky musí nutně znamenat nepříjemnou sprchu. Studenty totiž vůbec nejvíc zaujala zcela nová strana Pro zdraví a sport. Tu by volilo kolem 18 procent dotázaných. Na druhém místě v průzkumu skončila Pirátská strana s více než 12 procenty a třetí je ANO s necelými 10 procenty. Další příčky velmi překvapivě obsadily protimigrační strany, a dokonce i Dělnická strana sociální spravedlnosti. Teprve za nimi skončily ODS, ČSSD a v Karlovarském kraji jinak tradičně silná KSČM.

Stejná práva i povinnosti!

Na rozdíl od jiných protimigračních subjektů je Dělnická strana sociální spravedlnosti v Karlovarském kraji již stranou zavedenou a relativně úspěšnou. Ve svých předvolebních novinách se ohrazuje proti tomu, že je nálepkována různými nesmyslnými přívlastky, a zdůrazňuje, že jako opoziční strana několik let upozorňuje na stále rostoucí problémy s migrací a nepřizpůsobivými občany. Ve svém volebním programu odmítá jejich zvýhodňování na základě barvy pleti. Podle ní mají mít všichni občané nejen stejná práva, ale i povinnosti. Požaduje také, aby nebyly zneužívány sociální dávky a aby jejich příjemci neparazitovali na úkor slušných lidí. V této souvislosti je nutné připomenout, že na rozdíl od většiny jiných krajů žije v karlovarském největší počet cizinců a imigrantů a v blízkosti německých hranic jsou umístěny ubytovny azylantů, kteří bez problémů a nekontrolovaně přecházejí hranice. Letos DSSS kandiduje do voleb pod heslem NE imigrantům, STOP nepřizpůsobivým a diktátu EU.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře