Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jeho tvář má známý hlas. Andrej Babiš opět promluvil: Nic horšího prý neviděl. A kdo je tedy papaláš?

04.10.2016
Jeho tvář má známý hlas. Andrej Babiš opět promluvil: Nic horšího prý neviděl. A kdo je tedy papaláš?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Těžko říct, zda jsou některé výroky šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše pouze výsledkem promyšlené předvolební taktiky, nebo jeho životního stylu miliardáře. Když zavítal v rámci předvolební kampaně do Karlových Varů, opět se zastavil v hotelu Thermal, který ministerstvo financí coby vlastník spravuje. A jak už to Andrej Babiš umí, nešetřil silnými slovy. Při návštěvě bazénu, který je součástí hotelového komplexu, například tvrdil, že nic horšího neviděl.

Patrně zná z Karlovarského kraje jen hotel Thermal. Škoda, že si neprohlédl desítky zchátralých památek, například děsivý stav lázní Kyselka, některých ostudných nádraží a především prázdné obchody a restaurace ve zdejších obcích, kde to již živnostníci kvůli konkurenci obchodních řetězců a byrokratické šikaně vzdali. Každá Babišova návštěva se točí především kolem hotelu Thermal. Ostatně dokazují to i webové stránky hnutí ANO, které propagují článek v jeho deníku iDnes.cz pod názvem „Nic horšího jsem neviděl, řekl Babiš v Thermalu“.

Miliony pro Budulínka

Právě bazén, který je stavebně i provozně součástí Thermalu, chtěl ministr financí před časem prodat, nejlépe arabskému šejkovi. Když se kolem toho strhla mela a patřičně zalobboval prezident karlovarského MFF Jiří Bartoška, Babiš se svým nápadem couvnul a naopak začal přihazovat peníze na generální opravu samotného hotelu. Ten v posledních letech polyká miliony doslova jako Budulínek. I když má být do jeho rekonstrukce nasypáno dalších 300 milionů korun, na zchátralý bazén hned tak nedojde. Napřed se prý musí Thermal zateplit.

Tato tvář má známý hlas

Voliče v kraji však trápí úplně jiné priority, než je osud kontroverzní stavby. Tu by mimochodem raději řada místních lidí raději nechala zbourat. S tím si ale vedení ANO zřejmě nedělá žádné problémy. Namísto programu, koncipovaného s ohledem na řadu skutečných problémů v Karlovarském kraji, sází ANO především na tvář Andreje Babiše. Toho je vidět společně s některými zdejšími kandidáty na plakátech, nalepených doslova na každém rohu. Tvrdí na nich například, že ANO nikdy nevzdá boj s korupcí, i když se kluci hodně snaží.

Vytočený aktivista

Babišova kampaň vytočila některé kandidáty z konkurenčních stran. Například dlouholetého úspěšného bojovníka proti korupci Jiřího Kotka, autora videa, dokumentujícího legendární karlovarskou losovačku. V předvolebních novinách strany Alternativa, jejímž je Kotek lídrem, si stěžuje: „My považujeme korupci dlouhodobě za nejzásadnější problém naší společnosti. Noví oligarchové skoupili média a pomocí inzerce pak i vliv na ně. Těmito prostředky manipulují veřejným míněním.“ Kotek  také opakovaně kritizuje, že Česká republika stále patří mezi rozvinutými zeměmi k nejzkorumpovanějším, ale úřady, policie a státní zástupci tento problém nijak neřeší.

Papaláši ne, papalášky ano?

Voliči se zase baví Babišovým plakátem s mottem, že kraje musí řídit lidé, úspěšní v reálném životě, a ne papaláši. Za papaláše Babiš patrně nepovažuje některé dlouholeté politiky ve svém hnutí, jako je lídryně kandidátky za ANO v krajských volbách Jana Vildumetzová. Ta v současné době vykonává funkci náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu a je bývalou dlouholetou starostkou Horního Slavkova. Kromě toho byla i krajskou zastupitelkou a místopředsedkyní Svazu měst a obcí. Členství v ODS vystřídala za členství v ANO. V politice, různých funkcích a stranách působí již čtrnáct let.

Čtěte také:

Dostal přes hubu? Místní romský boss Marka Dalíka trochu „usměrnil“; do konfliktu s ním se dostalo prý už mnoho vězňů… Jak se daří lobbistovi v base? Deník zjistil podrobnosti

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře