Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Skutečná fakta k údajnému „drtivému“ vítězství Andreje Babiše. Ve skutečnosti mu dalo hlas jen kolem šesti procent voličů. Víc než devadesát procent z nich ho ignoruje. Pár velmi zajímavých čísel...

10.10.2016
Skutečná fakta k údajnému „drtivému“ vítězství Andreje Babiše. Ve skutečnosti mu dalo hlas jen kolem šesti procent voličů. Víc než devadesát procent z nich ho ignoruje. Pár velmi zajímavých čísel...

Foto: anobudelip.cz

Popisek: Stane se Jana Vildumetzová první hejtmankou v Karlovarském kraji?

Poté co skončily krajské volby, objevily se v médiích palcové titulky o drtivém vítězství ANO a „modrém tsunami“. Realita je ale poněkud jiná. Babišovo hnutí totiž ve skutečnosti volilo pouze kolem šesti procent ze všech oprávněných voličů a nedosáhlo ani zdaleka tak přesvědčivých výsledků, jako vítězové voleb v roce 2012 či dokonce 2008.

Připomeňme, že úspěch ČSSD při krajských volbách v roce 2012 byl drtivější. ČSSD tehdy získala 621 961 hlasů (23,58 %), zatímco letošní vítěz ANO nasbíralo pouhých 533 061 hlasů (21,05 %). A pokud lze vůbec mluvit o nějakém tsunami, pak spíš nastalo v roce 2008, kdy vítězné ČSSD dalo hlas 1 044 719 voličů (35,85 %). O tom se Andreji Babišovi může prozatím jen zdát.

Stačilo jen pár tisíc hlasů

K úspěchu v některých krajích mu navíc stačilo doslova jen pát tisíc hlasů. Jako příklad lze uvést Karlovarský kraj. Z 236 tisíc oprávněných voličů přišla k urnám necelá třetina, ANO odevzdalo hlasovací lístek 16 078 obyvatel, tedy pouze kolem 6,8 % z nich. A fakt, že ANO poněkud překvapivě porazilo zdejší dosavadní vítěze voleb, tedy ČSSD a KSČM, do jisté míry souvisí i s promyšleným předvolebním tahem. Vedení ANO totiž zdejším řidičům slíbilo, že jim zaplatí polovinu dálniční známky. Kandidátka ANO na hejtmanku Jana Vildumetzová ale popírá, že jde o populismus, a je přesvědčená, že je to fér, protože lidé musí platit za dálnici, která ještě není dokončená.

ANO, ale při hlasování NE!

V této souvislosti není od věci připomenout, že ministr dopravy Dan Ťok je rovněž členem ANO. Populistické lákadlo navíc vytočilo karlovarské členy ČSSD, protože prostřednictvím bývalého hejtmana Josefa Novotného se snažilo, aby se na části dálnice D6 dálniční známka neplatila vůbec nebo měla podobu regionální dálniční známky za pouhých 300 korun. A krajský poslanec za ANO Roman Procházka dokonce ve sněmovně proti tomuto návrhu hlasoval.

Další pat?

Nejen kvůli dálničním známkám panuje v Karlovarském kraji další velké politické napětí. Dosavadní hejtman za ČSSD Martin Havel dal jasně najevo, že koalici s vítězným ANO odmítá, proč ale neprozradil. Jeho slova nicméně vzápětí odmítl šéf krajské organizace ČSSD Petr Navrátil. Existuje však reálná šance, že by kraj mohla nadále ovládat dosavadní velká koalice, složená z ČSSD, ODS, Hnutí za radikální rozvoj měst a TOP 09 se STAN. Všechny tyto strany letos v krajských volbách uspěly. Stačí, aby získaly například podporu Pirátů, kteří v tomto kraji opět výrazně bodovali, a ANO je ze hry. Zastupitelstvo Karlovarského kraje tvoří podle zákona pětačtyřicet členů a vzhledem k tomu, že ANO získalo pouze 13 mandátů, nutně potřebuje další koaliční partnery. Jenže toho nejsilnějšího, ČSSD, si kvůli známkám pořádně naštvalo. Řada dalších politiků si také dobře pamatuje, že kandidátka na hejtmanku Jana Vildumetzová byla zvolena do zastupitelstva za ODS. V polovině volebního období však stranu i zastupitelstvo opustila, povýšila na náměstkyní ministra vnitra, a teprve loni se stala členkou ANO.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře