Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Napínavé čekání v nejmenším kraji. Rýsuje se několik možností, tentokrát prý bez extrémistů. Dostane zde konečně šanci hejtmanka?

12.10.2016
Napínavé čekání v nejmenším kraji. Rýsuje se několik možností, tentokrát prý bez extrémistů. Dostane zde konečně šanci hejtmanka?

Foto: kr-karlovarsky.cz

Popisek: Krajský úřad Karlovarského kraje

Zatímco v jiných krajích už jsou první koaliční vlády upečeny či dopékány, v tom nejmenším, Karlovarském, kde krajské volby již tradičně přináší nejedno překvapení, se teprve začíná horečnatě vyjednávat. A i když nikdo nemá nic jisté, některé výroky leccos prozrazují. Současný hejtman Martin Havel z ČSSD dal již několikrát jasně najevo, že se mu nechce do koalice s hnutím ANO, jehož vítězství bylo v Karlovarském kraji poměrně dosti velkým překvapením. V posledních letech zde totiž vítězila KSČM s ČSSD.

A oranžovo-rudá koalice v kraji vcelku klidně vládla, jenže problém nastal v okamžiku, kdy začal zlobit tehdejší úspěšný hejtman Josef Novotný z ČSSD. Ten obhájil svoji pozici, přestože vítězem krajských voleb se stali komunisté a logicky si nárokovali hejtmanské křeslo. Jenže po čase se Novotný dostal pod silný tlak svých spolustraníků, kteří na něj naléhali, aby se vzdal buď funkce poslance parlamentu, nebo funkce hejtmana. A on nakonec zvolil jisté místo ve sněmovně a na pozici hejtmana rezignoval. Mimochodem, letos se pokusil ve volbách uspět také, v novém uskupení Volba pro Karlovarský kraj, ale to se do zastupitelstva vůbec nedostalo.

Historie se opakuje

Po nečekané rezignaci hejtmana Novotného se mohla stát první hejtmankou v historii kraje Eva Valjentová z KSČM, jenže koalice s ČSSD se kvůli déletrvající politické krizi nakonec rozpadla a namísto ní vznikla nová, sestavená z ČSSD, ODS, Hnutí za radikální rozvoj měst, TOP 09 a STAN v čele s novým hejtmanem Martinem Havlem. A ta by po volbách v práci samozřejmě ráda pokračovala. Nevylučuje spolupráci s ANO, odmítá pouze účast extremistických stran, v tomto případě KSČM a SPD. A leccos naznačuje i vyjádření lídra kandidátky STAN a primátora Karlových Varů Petra Kulhánka: „Druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v našem kraji je pro mne velkým závazkem voličům, kterému hodlám dostát. Naším cílem je krajská vláda, která bude fungovat nejenom programově, ale i lidsky,“ sdělil KrajskýmListům.cz.

Tak kdo?

Zatím největší šanci získat hejtmanský post má přesto Jana Vildumetzová, coby jednička vítězné kandidátky ANO. Jenže v kuloárech se objevují zprávy, že ona sama o to nijak zvlášť nestojí. Kromě dosavadního hejtmana Martina Havla, který dal jasně najevo, co si o spolupráci s ANO myslí, a dokonce se nezúčastnil prvního kola vyjednávání, se ale zatím ostatní potenciální koaliční partneři vyjadřují opatrně a diplomaticky. Vedení ANO se nechalo slyšet, že bude jednat se všemi, kdo nejsou zatíženi minulostí, což je v případě některých jeho členů dost úsměvné. A KSČM se zase nelíbí předvolební slib ANO, že kraj proplatí zdejším řidičům polovinu dálniční známky. Obezřetnost je však na místě. Voliči i samotní zainteresovaní politici si totiž leccos pamatují, například jak neslavně skončila koalice s ANO na karlovarském magistrátu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře