Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Dusno na západě. Babišova kandidátka na hejtmanku překvapuje. Poté co vystoupila z ODS, nyní s ní domlouvá koalici. Přestože tuto stranu nahlas kritizovala

19.10.2016
Dusno na západě. Babišova kandidátka na hejtmanku překvapuje. Poté co vystoupila z ODS, nyní s ní domlouvá koalici. Přestože tuto stranu nahlas kritizovala

Foto: anobudelip.cz

Popisek: Jana Vildumetzová

Jednání o novém vedení Karlovarského kraje se nadále protahují. Zatímco vítězné ANO už má přislíbenou spolupráci s ODS, Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst a Piráty, někteří členové dosud vládnoucí koalice, která byla ve volbách poražena, se nevzdávají. Tvrdí, že případná koalice, vedená ANO, není zárukou stability.

ANO ale již v pondělí večer podepsalo memorandum o spolupráci s ODS, HNHRM a Piráty, v níž se všechny strany zavazují, že nebudou jednat s nikým jiným. Potvrdila to kandidátka na funkci hejtmanky Jana Vildumetzová. Zdaleka ale není definitivně rozhodnuto, což mimo jiné potvrzuje stanovisko koalice STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09. Její členové argumentují tím, že fungování dosavadní krajské koalice bylo na dobré úrovni, dosažené dohody byly respektovány a všechny kluby v koalici byly v pozici vzájemně si rovných partnerů.

Potížista ANO?

Oproti tomu se prý dosavadní jednání, vedená vítězem voleb hnutím ANO, spíš než principem partnerství řídí principem nadřízenosti a podřízenosti, obsahují prvky nátlaku, nepřímé komunikace a účelových interpretací některých skutečností. Navíc se hnutí ANO v řadě případů včetně Karlovarského kraje ukázalo jako subjekt ne zcela stabilní a zakotvený, což vedlo k potížím některých městských koalic. Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka, lídra kandidátky STAN (s podporou KOA, TOP P9 a KDU-ČSL) existují oprávněné pochybnosti, zda může případná krajská vláda s hnutím ANO fungovat. STAN proto preferuje půdorys předchozí krajské koalice ČSSD a STAN, ODS a HNHRM, případně ještě doplněné Piráty, kteří ve volbách získali tři mandáty. „V případě, že k takovému modelu nebude vůle a nenalezl by většinovou podporu, je z našeho pohledu na místě diskuse o široké koalici bez KSČM a SPD-SPO. Pokud by se ani tento model neukázal jako životaschopný, jsme připraveni plnit úlohu konstruktivní opozice,“ sdělil novinářům Kulhánek.

Komunisté opět ve hře

Obavy o stabilitu případné koalice pod vedením ANO jsou oprávněné, protože by měla těsnou většinu jediného hlasu. Případný nedostatek hlasů si ale ANO již údajně zajistilo příslibem tiché podpory KSČM. A není to náhodné. Tuto stranu, která v minulých krajských volbách zvítězila, totiž od moci odstavila právě koalice, vedená současným hejtmanem Martinem Havlem z ČSSD. Ten navíc zásadně odmítá spolupráci s ANO. Naopak poněkud překvapivá je předběžně slíbená spolupráce ANO s ODS. Jana Vildumetzová totiž v minulém volebním období dala ODS vale, veřejně tuto stranu kritizovala, že se dostatečně nevyrovnala s minulostí a nepřiznala své chyby. Rok nato Vildumetzová přestoupila do ANO.

Na západě Čech je tak pořádně dusno a nově zvolení zastupitelé i ostřílení zákulisní hráči horečně vyjednávají. V této chvíli se dá stěží odhadnout, co bude dál. Patové situace a nečekané zvraty přitom nejsou v Karlovarském kraji ničím výjimečným. A jen těžko se lze divit voličům v tomto regionu, že je volby nechávají stále více lhostejnými. Většinou už dávno dospěli k názoru, že je vlastně jedno, kdo bude zvolen.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře