Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Ty vole, až tě Babiš donutí lítat s kasičkou na krku po tržišti, tak snad konečně dostaneš rozum… Co ovlivnilo letošní krajské volby? I Babišova modla, EET. A co prostitutky? ptá se jízlivě malý živnostník

21.10.2016
Ty vole, až tě Babiš donutí lítat s kasičkou na krku po tržišti, tak snad konečně dostaneš rozum… Co ovlivnilo letošní krajské volby? I Babišova modla, EET. A co prostitutky? ptá se jízlivě malý živnostník

Foto: Archiv

Popisek: EET, ilustrační foto

Katastrofální volební účast v krajských a především senátních volbách vysvětlují politici i politologové různě. Nejčastěji tvrdí, že lidé chtějí změnu, nebo že je velké strany zklamaly. Ale téměř vůbec se nehovoří o jiných příčinách. Je naprosto evidentní, že části voličů jsou politici doslova ukradeni a rozhodují se jen ve svůj vlastní prospěch. Dokazuje to obrovský úspěch ČSSD v krajských volbách, poté, co slíbila zrušení třicetikorunových poplatků u lékaře. V letošních krajských volbách zase důležitou roli sehrála Babišova modla, elektronická evidence tržeb.

V tomto případě měl velkou pravdu Miroslav Kalousek, který tvrdil, že krajské volby budou referendem o EET.  A výsledky to v mnoha ohledech potvrzují. Mimo jiné naznačují, že ANO ztrácí podporu podnikatelů a živnostníků a naopak získává část voličů KSČM a ČSSD, jimž jsou živnostníci často trnem v oku.  Ostatně, sám ministr průmyslu Jan Mládek je svého času přirovnal k parazitům.

Spasitel Babiš?

O tom, že EET hrála při letošních krajských volbách dosti důležitou roli, jsme se hned po volbách přesvědčili  v jedné z hospod na Chebsku.  U stolu se štamgasty se dostalo do ostrého sporu několik chlapíků. Jeden z nich se přiznal, že volil ANO a argumentoval tím, že Babiš dá všechno do pořádku,  konečně zdaní ty zloděje v obchodech a restauracích a dá  peníze důchodcům.  Oponoval mu rozčilený elektrikář Milan: „Ty vole, až tě Babiš donutí lítat s kasičkou na krku po tržišti, tak snad dostaneš rozum.“ A vysvětloval mu pořádně nahlas, že elektronická  evidence tržeb se bude týkat časem také jeho samotného, protože si vydělává na trhu prodejem medu. „Babiš bude kasírovat každýho, kdo bere prachy v hotovosti, ty vole, to ti nedošlo? Počkej, taky na tebe přijde řada s tím tvým medem. A zajímalo by mě, jestli ty prachy z prodeje už daníš.“ „Já nic danit nemusím, to se na med nevztahuje,“ bránil se zaskočený včelař.

Socanům to spočítal

Bouřlivá hádka pokračovala dál. Jeden z chlapíků u stolu, který se živí jako kominík, se přiznal, že kvůli EET letos nevolil „socany“, což prý vždy dosud činil. Nebýt jich, prý by se  Babiš nedostal k moci a takovou kravinu nikdy neprosadil. „Místo toho, aby se zaměřili na firmy, který ulejvají miliardy do ciziny, buzerujou nás živnostníky, co dřeme od rána do večera,“ stěžoval si  elektrikář Milan. Toho navíc vytočila reklama, kterou viděl v televizi, co vše prý stát za daně od živnostníků pořídí. „To neřeknou, kolik peněz sežerou oni sami a státní úředníci. Ty jsou placeni z našich daní,“ argumentoval. A varoval včelaře, že v „týhle hospodě“ už si příští rok možná nedá pivo a až bude potřebovat opravit vodu nebo elektřinu, zaplatí mnohem víc. Připomněl také, že mnoho živnostníků si přivydělává při zaměstnání, protože je „normální“ práce nebo důchod neuživí. „Moje máma má za celoživotní dřinu důchod deset litrů, každou neděli pomáhá dceři v obchodě,“ rozčiloval se. Dcera to zavře a půjde na pracák, protože si zaměstnance na plný úvazek nemůže dovolit. Nebude žádným ouřadům  posílat účtenku za každý prodaný rohlík nebo noviny,“ tvrdil.

A co prostitutky?

Skutečnost, že řada lidí nevolila Babiše a ČSSD právě kvůli EET, nám potvrdilo i několik jiných podnikatelů a živnostníků v Karlovarském kraji. „O žádném narovnání prostředí nemůže být řeč. My máme jen smůlu, že jsme na ráně, že bude snadné nás kontrolovat a především udávat,“ řekl nám obchodník  Dan z Chebu. „Za dvacet let se státu nepodařilo zlikvidovat asijské trhovce se šuntem. A zajímalo by mě, jak pan Babiš bude kontrolovat zdejší prostitutky, které kasírují za den mnohem víc než já a daně v životě nezaplatily,“ dodal jízlivě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře