Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

MFF ve Varech: Šílený nepořádek, rušení nočního klidu a opilecké skandály. Karlovarský primátor ale říká, že přínos festivalu je pro město mnohonásobně vyšší než problémy, které přináší. Proč letos občané dostali usmiřovací vstupenky?

09.07.2016
MFF ve Varech: Šílený nepořádek, rušení nočního klidu a opilecké skandály. Karlovarský primátor ale říká, že přínos festivalu je pro město mnohonásobně vyšší než problémy, které přináší. Proč letos občané dostali usmiřovací vstupenky?

Foto: KVIFF

Popisek: MFF Karlovy Vary, ilustrační foto

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech má řadu fanoušků, ale také odpůrců a nesmiřitelných kritiků. Ti upozorňují především na to, že tato akce je pro mnoho lidí pouze záminkou, aby se nezřízeně opíjeli, a kritizují skutečnost, že stát a polostátní firmy sponzorují největší mejdan v Čechách. Ostatně kdo navštíví centrum festivalového dění v noci, přesvědčí se o tom na vlastní oči.

Zatímco diváci MFF sedí do noci v kinech, druhá část návštěvníků se až do rána opile potácí v ulicích. Karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) sám patří k velkým filmovým fanouškům, a dokonce vede zdejší Filmový klub. Velmi dobře tedy ví, co obnáší festivalové dění. Když byl tento týden hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, vysílaného přímo z MFF, přiznal, že radnice po celou dobu festivalu řeší nepořádek, rušení nočního klidu a problémy s dopravou. „Máme horkou linku jak s organizátory, tak s naší městskou policií, takže veškeré podněty, které k nám chodí, se snažíme řešit tak, aby opravdu ti, kteří se chtějí alespoň trochu vyspat, tu šanci měli,“ uvedl.

Jednoznačný přínos?

Kulhánek ale tvrdí, že MFF znamená pro město a region jednoznačně přínos. „Ta přidaná hodnota festivalu je stokrát, tisíckrát větší, než jsou ta drobná provozní negativa, protože filmový festival dává městu ohromný věhlas na mapě světa,“ řekl v rozhovoru s Janem Pokorným. Moderátor se primátora zeptal také na problémy, které pravidelně vyvolává nechvalně proslulý festivalový klub Aeroport, a karlovarští občané na protest proti tomu, že byl letos umístěn přímo v centru města, dokonce sepsali petici. Podle Kulhánka s ním ale byly problémy pouze první noc a od té doby žádné jiné podněty nepřišly.

Usmiřovací vstupenka

Je zřejmé, že stížnosti karlovarských občanů na hlučný klub zabraly, jeho provozovatelé jim dokonce vhodili do schránek ‘usmiřovací vstupenku a pozvali je k návštěvě Aeroportu v době od 20-23 hodin, tedy v čase, kdy se zde dění teprve rozjíždí. Požádali je o shovívavost a pochopení a slíbili, že budou rušit noční klid co nejméně. Zatímco někteří obyvatelé centra města to ocenili, jiným již s neustálým rušením nočního klidu došla trpělivost. „Už se zde nedá žít,“ svěřila se nám například paní Dana, která bydlí v bezprostřední blízkosti Thermalu. „Rozhodla jsem se, že prodám svůj byt a odstěhuji se někam na kraj Varů nebo úplně pryč.“ Takové rozhodnutí v posledních letech učinila celá řada Karlovaráků a lázeňská část se téměř zcela vylidnila.

Kontraproduktivní úsilí

Také primátor Kulhánek připouští, že řada karlovarských občanů už vnímá Karlovy Vary jako město, rozdělené na rezidenční část a část lázeňskou. „Je pravda, že bychom hrozně rádi zase spojili město dohromady v jeden homogenní celek, ale nedaří se nám to,“ řekl v Dvaceti minutách. Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, je podle něj právě snaha pořádat řadu akcí v lázeňské části a ‘natáhnout‘ do něj místní. Tato snaha je ale podle některých obyvatel lázeňské části kontraproduktivní a právě stále častější pořádání různých hlučných akcí je z centra doslova vyhání. „To není jenom filmový festival, ale také ty jejich  uřvané sportovní akce, neustálé ohňostroje, hlasité koncerty u Thermalu, zákaz vjezdu do ulic našimi auty a k našim domům, problémy s parkováním, co mě donutily odstěhovat se,“ rozčiluje se paní Dana a dodává: „Nám je tady zakázáno vše, ale účastníci festivalu si mohou dělat, co chtějí. Ať mi někdo rozumně zdůvodní, proč se kvůli promítání filmů v kinech do Varů přijede opít celá republika a ráno si přečtu v novinách, jaké se tady zase staly opilecké skandály.“

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace