Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Ve Varech začal festival navoněné bídy. Jak to s tou chudobou je doopravdy, ví karlovarská zpravodajka

05.07.2014
Ve Varech začal festival navoněné bídy. Jak to s tou chudobou je doopravdy, ví karlovarská zpravodajka

Foto: KVIFF MF

Popisek: V pátek dorazila i Dagmar Havlová. Přivítal ji prezident Bartoška v přestrojení za Krakonoše.

Dlouholetého prezidenta Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiřího Bartošku je třeba brát vždy s rezervou. Dokáže obhájit neobhajitelné, z vyhaslých hvězd udělat zářivé superstar, z trapnosti přednost. Všechna čest jeho hereckému talentu. V jednom ale nepřehání, když karlovarský festival sám označil za navoněnou bídu. A těžko si můžeme představit lepší ilustraci tohoto příměru, než právě MFF.

Místo tržiště červený koberec

Do jednoho z nejchudších krajů, s nejnižšími mzdami a také vzdělaností, se na pár dnů kromě hrstky skutečných filmových hvězd nastěhují nejrůznější vyvolení, kteří ochotně demonstrují  svoje V.I.P. Postavení. Budou si užívat na úkor daňových poplatníků, polostátních firem, města a  kraje, které MFF štědře sponzorují (festivalový  svátek spolyká mnohem více financí, než činí celý roční rozpočet pořádajícího města na oblast kultury). 

Míru navoněnosti zdejší bídy ilustruje řada jiných věcí. Ještě minulý týden  vypadal festivalový  hotel Thermal jako neosobní betonové obchodní centrum s prapodivnými butiky a nevzhledným tržištěm. Přes noc se ale proměnil v atraktivní festivalové centrum, plné světel a pozlátka. Tam, kde se po celý rok obchoduje s brakem, byl rozvinut červený koberec, lemovaný zvětšeninou krásných festivalových cen. A ke koberci každý večer najedou ve vypůjčených nablýskaných limuzínách notoricky známé české celebrity, ve vypůjčených šatech a špercích, jejichž cena šplhá do závratných výšek. Bulvární  deníky a magazíny se již týden pasou na tom, kolik botů a šatů si do Varů přiveze například  Andrea Verešová a její souputnice.

Zeman raději rybník a brambory

V lázeňském městě, které se potýká s vážnou návštěvnickou krizí, způsobenou výrazným poklesem klientely, kdy se dokonce musí propouštět zaměstnanci luxusních sanatorií, se alespoň na chvíli zapomene na trable všedních dnů. Včera odstartoval velkolepý mejdan, alkohol  zase poteče proudem, batůžkáři budou poslušně hltat filmovou nadprodukci za laciné vstupenky (jinak prázdná, krachující karlovarská kina budou narvaná k prasknutí).  A dobře utajení kmotři  se budou opět  tajně  radit, jak podojit stát.  Lesku MFF  poněkud ubere fakt, že ho letos svou přítomností  patrně nepodpoří vystrašené politické špičky, jak tomu bylo v éře Havla a Klause.  Prezident Zeman se bude šplouchat u rybníka a s chutí konzumovat české brambory. Svůj odpor k těm egyptským demonstroval nedávno a  opět si rýpl do novinářů, kteří prý dávají přednost kaviáru a šampaňskému.  Ve Varech možná... 

Premiér Sobotka zase  preferuje jako vzorný sociální demokrat  lidovou pouť na Velehradě. Ostatně Sobotka se zrovna příliš nemusí vidět se zdejším hejtmanem Novotným, který se neposlušně odmítl vzdát jedné ze dvou funkcí a zůstává také poslancem parlamentu, jehož popularita se propadá na samé dno.

Dřina až do rána

Nelze se divit, že většina  zdejších obyvatel  festival navoněné bídy upřímně nenávidí. Zatímco festivaloví hosté se budou radovat až do rána, mizerně placený personál je odsouzen do rána plnit přání nevychovaných celebrit, uklízet neuvěřitelný nepořádek, poničené památkové budovy, pozvracené kolonády, pokálené parky a ulice. To, co si dovolí filmoví fanoušci, je občanům města i lázeňským klientům a turistům,  z nichž město navzdory krizi prosperuje po zbytek roku,  přísně zapovězeno. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře