Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Gibsonovy průšvihy nám nevadí, hlavně že má Oscary! Lekce morálky z karlovarského festivalu

07.07.2014
Gibsonovy průšvihy nám nevadí, hlavně že má Oscary! Lekce morálky z karlovarského festivalu

Foto: KVIFF MF

Popisek: Mel Gibson s prezidentem Bartoškou

Pořadatelé MFF v Karlových Varech se opět dostali do prekérní situace, tentokrát kvůli hlavnímu festivalovému hostovi. Budiž jim omluvou, že rozmazlené publikum přítomnost alespoň jedné jediné světově proslulé film star očekává. A vzhledem k tomu, že ty se do Varů rozhodně nehrnou, musí vzít za vděk i hvězdami za zenitem, případně s pošramocenou pověstí.

Kontroverzní atrakce

A to je právě případ Mela Gibsona. Výčet hříchů kontroverzního herce a režiséra je dosti obsáhlý  a těžko říci, který z nich je horší, podle názoru  mnohých je to vážné podezření, že kromě partnerky bil i nevlastního syna a ten se před ním s hrůzou schovával. Není však na místě moralizovat na Gibsonův úkor, protože drogy, alkohol a domácí násilí jsou vlastní  mnoha dalším slavným osobnostem.  Je ale otázkou, zda je správné takto kontroverzního umělce předhodit davům coby atrakci, navrch ho vyznamenat a urážet všechny, jimž se to právem nelíbí. Vedení karlovarského  festivalu vyslalo jasné stanovisko, že Gibsona neoceňuje kvůli morálce, ale kvůli jeho filmům.  Zatímco v Hollywoodu  se ocitl na černé listině, ve Varech je vítán a oslavován.

Gibson na útěku

Jak se dalo čekat, odvážnější novináři, včetně veřejnoprávní České televize, se o Gibsonovy prohřešky zajímali a on se jim zcela logicky vyhýbal a snažil se vlichocovat svým fanouškům. Moc se mu to nepodařilo, protože pokud se pokusil o bližší kontakt s nimi, novináři byli ihned ve střehu. A tak skončil fiaskem i jeho sympatický pokus vyjít z podzemí baru v Grandhotelu Pupp, kde se  ukrývají ti vyvolenější a dát se do řeči s „plebsem“, podobně jako to k překvapení mnohých činila Dagmar Havlová. Ta se pomalu vrací z pozice  první dámy do pozice jedné z nejoblíbenějších domácích hereček. Zatímco ale Havlová mohla s klidem nerušeně korzovat v modelu, který vyvolal velké diskuse, Gibson musel rychle zmizet, aby se vyhnul dalším otázkám na tělo.

Novináři na indexu

Pro Vary je typické, že vítání jsou novináři, kteří festival adorují, zatímco ti, kteří kritizují i jeho stinné stránky, jsou na černé listině podobně jako Gibson. Ačkoliv vedení festivalu stále zdůrazňuje, že tato mezinárodní přehlídka je především o filmech a ne o hvězdách, paradoxně se tím samo neřídí. Vždyť v mnoha promítaných  filmech jsou  ústředním tématem vážná celospolečenská témata.  Namísto okřikování novinářů by  více stálo za to riskovat mediální souboje a dát Gibsonovi  dostatečný prostor k obhajobě jeho postojů, například  údajného  antisemitismu, či naopak jeho výrazné charitativní činnosti, která je nepochopitelně upozaděna.  Takto se fešák Mel stal další celebritou, která posloužila davu jen coby chléb a hry.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře