Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Walesa, Sobotka a spol ve Varech. Politici opět zapařili na festivalu, byli jsme u toho

09.07.2014
Walesa, Sobotka a spol ve Varech. Politici opět zapařili na festivalu, byli jsme u toho

Foto: KVIFF MF

Popisek: Lech Walesa ve Varech

Už loni bylo zřejmé, že naše politická reprezentace je, alespoň co se návštěvy karlovarského festivalu týče, opatrnější. Letos dokonce při úvodním ceremoniálu na červený koberec napochodoval pouze expremiér Jan Fischer a to v doprovodu svého syna. V neděli se však ve Varech objevil i současný premiér Bohuslav Sobotka, aby se zde setkal s bývalým polským prezidentem Lechem Walesou a zhlédl film, který o něm natočil známý polský režisér Andrzej Wajda pod názvem Walesa - člověk naděje.

Poté, co odjela letošní hlavní hvězda, Mel Gibson, Walesa se Sobotkou nečekaně dominovali zpravodajství z Varů.  Není od věci připomenout, že polský exprezident je přinejmenším stejně kontroverzní jako Gibson a v Polsku se již dávno netěší někdejší přízni. Mimo jiné ztratil kredit, jemuž se jako nositel Nobelovy ceny těšil, kvůli svým homofobním výrokům, jimiž  šokoval svět.

Podle jeho názoru mají být například homosexuálové za zdí. Ale jak už jsme uvedli dříve, na MFF se morálku nehledí a přízeň a ceny se zde přidělují za něco jiného. Walesa se také stal hlavní osobností nedělních  Otázek Václava Moravce, vysílaných přímo z hotelu Thermal. Dozvěděli jsme se, stejně jako na tiskové konferenci, že Walesa do filmu Wajdovi nijak nezasahoval a nakonec byl filmem poněkud zaskočen.

Nehvězdný Sobotka

Po Walesovi se zase hrdinou dne stal navzdory  zcela nehvězdnému charisma Bohuslav Sobotka.

Podle oznámení Úřadu vlády „přijel podpořit českou i světovou kinematografii.“ Je tak dalším z řady politiků, kteří svoji podporu filmařům při návštěvě MFF deklarovali, aby rok poté  umělci opět bili na poplach. V pondělí se  premiér Sobotka setkal s českými filmovými producenty. Jednali  o čerstvě schválených  filmových pobídkách, které mají pro letošní rok dofinancovat Státní fond kinematografie třemi sty miliony korun. Pro Českou republiku údajně znamenají příliv zahraničních investic, odběr zdejších služeb, bezplatnou propagaci  naší země v zahraničí, či  pronájmy památek ve správě státu, který tak získá peněžní prostředky na jejich opravu. Dalším tématem byla digitální restaurace filmových děl ve správě státu a systémová podpora kinematografie vůbec.

Tuší ale vůbec pan premiér, že v Česku se koná  více filmových festivalů, než je zde natočeno filmů a že za cenu  karlovarských mejdanů na MFF  se již  mohly zrestaurovat desítky filmů?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře