Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Prasata na festivalu ve Varech. Místní i přespolní už toho mají dost

10.07.2014
Prasata na festivalu ve Varech. Místní  i přespolní už toho mají dost

Foto: MFF KV

Popisek: MFF Karlovy Vary, rok 2014. Ilustrační foto

Úmysl nebo kouzlo nechtěného? Každý si skutečnost, že grafickým symbolem letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech jsou prasata, vykládá po svém. Podle Marka Ebena se u nás mají jako prasata v žitě zahraniční filmaři, podle Karlovaráků tento grafický symbol zatím nejlépe ilustruje, jak se bohužel v památkově chráněné lázeňské zóně a unikátních historických budovách chovají návštěvníci festivalu.

A mnohým už došla trpělivost.  „Přišli  jsme se s celou rodinou a dětmi podívat na ohňostroj,“ vypráví  paní Jana M. „Když jsme se před půlnocí vraceli domů, doslova jsme se zhrozili. Thermal se proměnil v jedno veliké smetiště, Smetanovy sady byly přikryté vrstvou plastových lahví. Nejhorší zážitek nás ale čekal u Tržnice. To, co jsme tam viděli, se opravdu nedá popsat slušnými slovy. To je vizitka kulturní akce?“

Stížnost paní Jany v podstatě potvrzuje i mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá, která nepořádek a množství odpadků považuje za největší problém festivalu a zdůrazňuje, že je to důsledek toho, jak se nezodpovědní lidé chovají na veřejných prostranstvích. Jak nám dále prozradila, úklid města stojí přibližně tři sta tisíc korun, ale celkové náklady budou vyčísleny až po skončení festivalu. Není od věci připomenout, že úklid při MFF provádí mimo zaměstnanců profesionálních firem také pracovníci tzv. veřejné služby, zatímco na jiných festivalech tak nezřídka činí samotní jejich účastníci. 

Vrací se vyspat do Prahy

A naštvaní  nejdou jenom místní. Binec a rámus vadí třeba i některým Pražákům. Honza a Barbara jezdí do Varů každoročně na oba festivalové víkendy. Bydlí u příbuzných ve vile v blízkosti  hotelu Thermal.  I když mají moc rádi skvělou festivalovou atmosféru,  jsou doslova zaskočeni brutálním  porušováním nočního klidu. „My jezdíme i na jiné festivaly, hlavně hudební. A tam se v určitou dobu hudební produkce ukončí, i přes protesty publika. Aby řvala hlasitě hudba do pěti do rána, to jsme nikde nezažili. Tak se dnes  vracíme do Prahy, abychom se konečně vyspali.“ 

Občané jsou prý benevolentní

Co se všudypřítomného rámusu týče, došlo k zajímavému průlomu. Již si na něj stěžují i jinak notoričtí festivaloví  fanoušci i někteří novináři, kteří jsou jinak v kritice MFF velmi zdrženliví. 

Na náš dotaz, jak  tyto problémy řeší magistrát města a jak je možné, že je rušen noční klid až do rána,  jsme dostali poněkud překvapivou odpověď. Podle mluvčí Kyselé jsou prý občané  benevolentní a vysvětluje proč: „MFF je pro Karlovy Vary výjimečnou a prestižní  událostí, která má svá specifika. Řada akcí se koná v pozdních nočních i večerních hodinách.“ 

I přesto prý platí dohoda s produkcí festivalu, že by k rušení nočního klidu docházet nemělo.

Že však občané zase tak benevolentní nejsou a  na MFF jsou porušovány dohody i zákon o ochraně lidí před hlukem, dokazují nejen naše četná svědectví, ale také vyjádření zástupce velitele Městské policie  v Karlových Varech Jana Trojáčka: „Každoročně při konání MFF řešíme stížnosti, převážně občanů Karlových Varů, na rušení nočního klidu. Není však v našich silách zajistit ve všech provozovnách na území Karlových Varů absolutní dodržování nočního klidu. Do dnešního dne evidujeme na dvě desítky oznámení, tedy v průměru pět na noční směnu, kdy si občané stěžují na hluk. Způsob řešení je možný od domluvy, kdy si provozovatel dá říci a reprodukci sníží do přijatelných mezí, přes blokovou pokutu, kterou může strážník uložit do výše tisíce korun, až po postoupení věci příslušnému správnímu orgánu, kde hrozí sankce o poznání vyšší. Nutno ovšem podotknout, že strážníci nedisponují žádným nástrojem, kdy by akci rušící noční klid okamžitě ukončili.“

Strážníci si „užili“

Trojáček prozradil, že si strážníci městské policie zahájení MFF také pěkně „užili“. Ještě prý ani  nedohrál první film a už řešili rvačku. A  poté došlo k hromadné bitce,  při níž  deset agresorů napadlo tři mladíky.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře