Bartoškův festival čelí kritice, schytal to i Marek Eben! Závěrečný účet letošního MFF Karlovy Vary
15.07.2014
Foto: KVIFF MF
Popisek: Letošní ročník MFF Karlovy Vary, ilustrační foto
Téměř sedmdesát let je největší české lázeňské město dějištěm proslulého mezinárodního filmového festivalu. Má za sebou ročníky více, či méně zdařilé, ale vždy byl velkým svátkem filmu i oblíbenou společenskou událostí, na níž se sjížděly politické špičky, umělci i filmoví nadšenci. Bohužel však v posledních letech nesporný umělecký význam MFF poškozuje atmosféra rozmařilého mejdanu s mnoha skandály.
Karlovy Vary - Bartoškovy bary?
I když filmové publikum stále převažuje (a je adorováno za to, že masově sleduje nadprodukci světové kinematografie), není ani málo těch, co se jezdí do Varů pouze opít, zlatou mládeží počínaje, českou „smetánkou“ konče. S překvapivou upřímností to přiznal například režisér Jiří Menzel, který v rozhovoru pro Český rozhlas v Plzni řekl, že být na MFF pro něj znamená „akorát se opít s Hřebejkem nebo někým jemu podobným.“
Z jedné strany duní stan, z druhé diskotéka
To, že se na festivalech masově konzumuje alkohol, je u nás běžnou samozřejmostí. Ale ve Varech už tato míra přesáhla hranice snesitelnosti. Jak Krajskýmlistům.cz přiznal zástupce velitele městské policie Jan Trojáček, členové policie nemají příliš šancí, jak porušování nočního klidu zastavit, nedisponují údajně žádným nástrojem, jak toho ihned dosáhnout. Porušování nejrůznějších vyhlášek i zákonů vadí již i těm největším příznivcům MFF. Letos se dokonce ozvala i známá filmová kritička Mirka Spáčilová, která si ve svém pravidelném reportu z festivalu stěžovala, že se v Karlových Varech nedá spát, „protože z jedné strany duní stan, z druhé diskotéka.“
Urážka publika nejpitomějšími filmy
Dosud byla větší kritiky ušetřena umělecká úroveň MFF, ba naopak byl vždy oceňován kvůli kvalitě soutěže. Ani to již bohužel neplatí. Důkazem o sporné kvalitě jsou mimochodem i recenze zasvěceného filmového publicisty Jana Čulíka, který věnuje karlovarskému MFF ve svých Britských listech značnou pozornost. V jedné z nich označil zdejší soutěž za relativně nevýznamnou, protože tvůrci volí raději Cannes než Vary. Některé filmy, uváděné na letošní přehlídce, označil dokonce jako urážku publika, (například filmy Krásno a Zejtra napořád, přičemž druhý jmenovaný je podle Čulíka snad nejpitomějších filmem, jaký kdy v životě viděl).
Vysmívaní politici
Letošní MFF v Karlových Varech se do análů zapíše také díky návštěvě kontroverzního umělce Mela Gibsona, či bývalého polského prezidenta Lecha Walesy. Účast tohoto politika, související s promítáním filmu, který o něm natočil známý polský režisér Wajda, čeští novináři ironizovali, podobně jako návštěvu českého premiéra Sobotky (viz například Reflex). Paradoxem ovšem je, že Sobotka, který zde slíbil podporu českému filmu, pro něj nakonec udělá možná více, než všichni, kdo na MFF celá léta parazitují a propili zde nemalé sumy, za něž mohlo být natočeno, či digitalizováno hned několik filmů.
Profesní ostuda pro Ebena
Menší kritiku nakonec sklidil od novinářů Gibson, ti naopak okřikovali své kolegy, jimž se nelíbilo, že „hollywoodský vyvrhel“ zde byl oceněn. Velmi ostrý komentář zveřejnil například Martin Svoboda na Aktuálně.cz. Podle něj bylo pozvání Gibsona pořádným krokem vedle, který se MFF může v budoucnu vymstít. Svoboda se pozastavil i nad tím, jak servilně zpovídal před festivalovým publikem Gibsona moderátor Marek Eben. „Nelze argumentovat, že Eben vlastně není novinář nebo publicista, takže jeho hřejivě milý projev byl zcela v pořádku. Interview má jisté zákonitosti, normy a jako každý žánr i ideály. Když moderátor záměrně odvádí řeč od kontroverzního tématu ještě dřív než dotazovaný, jde o kráčení opačným směrem oproti nim. A je to značná profesní ostuda i pro jako vždy hyperkorektního Ebena, od nějž se nedalo čekat nic výrazně jiného,“ napsal Svoboda.
Adéla Hofmanová
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová