Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Babiš odvolal z festivalového paláce trafikanta a nastal poprask! Horká kauza hotel Thermal - o čem se raději nemluví

17.07.2014
Babiš odvolal z festivalového paláce trafikanta a nastal poprask! Horká kauza hotel Thermal - o čem se raději nemluví

Foto: KVIFF MF

Popisek: Hotel Thermal na snímku z letošního festivalu MFF Karlovy Vary

Pro někoho šok, pro jiné žádné překvapení, tak by se daly stručně vyjádřit reakce na pondělní odvolání ředitele známého karlovarského hotelu Thermal, který je dlouholetým dějištěm Mezinárodního filmového festivalu. Minulost Josefa Pavla je totiž ještě kontroverznější než historie samotného festivalového paláce. Svoji židli měl nahnutou již od okamžiku, kdy ji získal coby odložený politik po prohraných krajských volbách.

Nepřehlédnutelný hotel Thermal byl postaven v sedmdesátých letech právě pro potřeby filmového festivalu. A byla to stavba v mnoha směrech unikátní, jejími autory jsou vynikající čeští architekti Věra a Vladimír Machoninovi. Byť je monumentální objekt zasazen do  malebného údolí lázní s mnoha historickými stavbami poněkud násilně, dnes už si na něj všichni zvykli. Tvoří jednu z  hlavních dominant města a především spolehlivé zázemí pro MFF. Zdejší kino  pro 1200 diváků má skvělé parametry a disponuje vynikající akustikou.

Skandální privatizace

Zatímco na začátku své existence byl hotel Thermal předmětem vášnivých diskusí mezi památkáři a průkopníky moderní architektury, po roce 1989 se zase stal kvůli své privatizaci příčinou vleklých soudních sporů, které trvají dosud.

Vítězem soutěže, vyhlášené Fondem národního majetku, se stala firma Jasmín, která  za objekt nabídla půl miliardy, cenu však nikdy nezaplatila. A tak o Thermal začala usilovat firma X a R, která v soutěži skončila druhá a o jeho získání se prostřednictvím soudu snaží marně dodnes.  Hotel tak stále vlastní stát, respektive Ministerstvo financí, což vysvětluje, že zde totální personální čistku provedl  ministr financí  Andrej Babiš. Kromě ředitele Pavla obměnil dozorčí radu i představenstvo  a snížil počet jejich členů. Novým generálním ředitelem Thermalu se stal Daniel Křováček, podle vyjádření Ministerstva financí  zkušený manažer. .

Exprimátor, exhejtman, exředitel...

Zatímco razantní čistka ve vedení hotelu Thermal vyvolala bouřlivé  reakce, především v návaznosti na řadu dalších personálních změn, které  provádí ministři Sobotkovy vlády, v tichosti se přechází osoba samotného Josefa Pavla. Vůbec se nehovoří o tom, že byl podobným způsobem odvolán z vedení slavného Grandhotelu Pupp a že později ODS prohrál několikery volby, takže strana postupně ztratila post karlovarského primátora i hejtmana a především pak svoje někdejší suverénní pozice v kraji.  Právě po drtivé porážce ODS v krajských volbách v roce 2004 získal Pavel post ředitele Thermalu a  mnozí politici i novináři to označili za trafiku. Letos Pavel dokonce  členství v ODS ukončil.

Podle zasvěcených osob k jeho odvolání  přispělo více důvodů. Získat Pavlovo aktuální vyjádření není možné, s médii nekomunikuje.

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře