Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

RECENZE Agatha Christie českým čtenářům poprvé představila Cestujícího do Frankfurtu

26.07.2015
RECENZE Agatha Christie českým čtenářům poprvé představila Cestujícího do Frankfurtu

Foto: repro Youtube

Popisek: Agatha Christie

Předběhla dobu. Autorka precizních detektivek ve svých osmdesáti letech (1970) vydala velmi netradiční a specificky zpracovanou knihu. Detektivkou snad ani nazvat nelze. Je to postupné odkrývání svým způsobem konspiračního pohledu na svět. Zopakujme pro jistotu ještě jednou, že jde o dílu z roku 1970...

Agatha Christie je světově nejznámější spisovatelkou detektivních příběhů a také nejlépe prodávaným autorem svého žánru. Jejích knih se prodalo již přes 2 miliardy výtisků v angličtině a rovná miliarda jich byla v dalších 103 jazykových mutacích. Například ve Francii se oproti 22 milionům výtisků knih Emila Zoly prodalo přes 40 milionů jejich děl. Těm samozřejmě vévodí i díky televizním obrazovkám proslulí "mozkové" Hercule Poirot (belgický detektiv žijící v Anglii) a slečna Marplová.

Cestující do Frankfurtu však působí jinak. Jeho zápletku tvoří nevinná situace, kdy se diplomatický úředník, muž se suchým humorem a už bez výraznějších ambicí, na letišti potkává se ženou, jež prosí o jeho pas, kabát, tedy identitu. Na otázku proč, odpovídá jednoduše. Že prý jí jde o život a on je jediný, kdo ji může dostat z maléru. Stane se, oč prosí. Odlétá, ukrytá do klopy ošuntěného baloňáku, a zachraňuje se. Jak se postupem dalších stran a kapitol ukazuje, nelhala.

Děj je prostý: Stafford Nye, jde o chytrého, ale nedoceněného pracovníka ministerstva zahraničí, se dostává do soukolí velmi zvláštních okolností, kdy narazí na jednu z teorií, která nechala Adolfa Hitlera i po druhé světové válce dožít v klidu a pohostinnosti Jižní Ameriky, stejně jako se přibližuje k údajnému programu, který měl lidi naučit dobrotě a oddanosti k druhým. Utopie? Sama autorka prý pro svůj text použila zejména novinové články. Na pozadí revolucí, demonstrací a dalších protirežimních akcí se Agatha Christie pokusila vypracovat svůj pohled na věc. Je detailní, propracovaný a odhaluje se decentně, postupně a naprosto přesně. Navíc inteligentně.

Britská spisovatelka dala do popředí Cestujícího do Frankfurtu doposud platné zákonitosti: zbraně, peníze, ropu, politiku, moc a touhu ovládat masy. Podařilo se jí to výborně, ačkoli své věrné čtenáře nejspíš zklame. Vražda se odehraje jedna, navíc v samém závěru, byť bravurně vystupňovaná a teorie, jež Christie odkrývá, mohou znít v mnoha uších jako bláznivé. Proč měla potřebu tuhle knihu vydat, se už zřejmě nedozvíme, ale vzhledem k aktuálnímu dění na Ukrajině nebo v takzvaném Islámském státě, jde, jak bylo řečeno výše, o stále platné principy. Zbraně, peníze, ropa, moc a touha ovládat masy...

Název: Cestující do Frankfurtu

Autorka: Agatha Christie

(Moc dobrý) překlad: Jana Ohnesorg

Vydává: Knižní klub, 2015

Hodnocení: 82 procentVložil: Zdeněk Svoboda

Komentáře