Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Tygr Bartoška už nasbíral skoro dvacet milionů, vítěz MFF si odvezl jen 25 tisíc, ale dolarů. Ani na festivalu si nevěděli rady s posmrtným vinohradským Vlkem Jana Němce, dali mu ´zvláštní uznání´

11.07.2016
Tygr Bartoška už nasbíral skoro dvacet milionů, vítěz MFF si odvezl jen 25 tisíc, ale dolarů. Ani na festivalu si nevěděli rady s posmrtným vinohradským Vlkem Jana Němce, dali mu ´zvláštní uznání´

Foto: KVIFF

Popisek: Prezident Jiří Bartoška přijíždí na závěrečný ceremoniál festivalu.

FOTO Maďarský snímek Rodinné štěstí, který režisér Szabolcs Hajdu natočil ve vlastním bytě s členy vlastní rodiny a s přáteli, získal Křišťálový glóbus a odměnu 25 tisíc dolarů na 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hajdu byl díky svému dramatu o rodinných vztazích oceněn i jako nejlepší herec.

Film má kromě uznání poroty i vysoké hodnocení od diváků. „Neuvěřitelné, jak se dá v jednom bytě natočit film vtipný, nenudící a celkově na pohodu i přes vážné situace. Celá "tlupa" tvůrců si ocenění na MFFKV určitě zaslouží a pan Hajdu i za nejlepšího herce :-) Tenhle film ještě ráda znovu uvidím,“ píše na serveru CSFD.cz nadšená divačka. Zdá se, že letos vyhrál obyčejný středoevropský nízkonákladový film s tématem mezilidských vztahů.

Szabolcs Hajdu a Křišťálový glóbus

 

Česká želízka v ohni? 1:0 pro Slováky

Slušně dopadl i česko-slovenský zástupce v soutěži, Hřebejkova Učitelka. Za ni si Zuzana Mauréry odnesla cenu pro nejlepší herečku. Hřebejk asi může být spokojený, že nemohla původně oslovená Libuška Šafránková a že se celé natáčení přesunulo kvůli financím na Slovensko.

Zuzana Mauréry a Jan Hřebejk

To posmrtně uvedený opus Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad získal „jen“ čestné uznání, co také s mrtvým tvůrcem a podivným filmem? Film je přitom inspirován osudem svého tvůrce, jde o příběh režiséra v podání Jiřího Mádla, který prochází rokem 1968, jede na festival v Cannes, zažije invazi sovětských vojsk, prchá do USA, aby se zas vrátil, protože jinde žít neumí… Recenzenti opatrně chválí, co už taky, když Němec nedávno zemřel, diváci jednoznačně mluví o neskutečné nudě. A nezachrání to prý ani Mádl a vypravěč v podání Karla Rodena. 

Divácká cena pro Aragorna

Diváckou cenu deníku Právo si právem vysloužil americký snímek Tohle je náš svět, který příští týden i díky MFF KV vstoupí do české distribuce. Jde o film o tom, jak Viggo Mortensen alias Aragorn z Pána prstenů  vychovává kdesi v amerických lesích svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her – jenže pak se rodina musí vydat do civilizace. Pozitivně laděný americký film byl v premiéře uveden na festivalu v Sundance a jeho režisér Matt Ross si z festivalu v Cannes odnesl cenu za nejlepší režii v prestižní sekci Un Certain Regard.

Děkujeme Jiřince a kultovnímu Charliemu Kaufmanovi

Přínosem české kinematografii byla Jiřina Bohdalová, která ve Varech promítla Kachyňovo Ucho, tedy rozhodně nejlepší film, který kdy natočila. Zahraniční cenu za přínos získal scénárista filmu V kůži Johna Malkoviche, Charlie Kaufman. Oba tedy představují svým způsobem kult – jedna hezky laskavě po česku, druhý poněkud sofistikovanější. Česky ale poděkovali oba – Charlie se naučil pár slov a mile své publikum překvapil českým děkuji.

Charlie Kaufman

Co uvidíme v kinech?

Naše distribuční síť je sice poměrně konzervativní, i tak se ale pár soutěžních filmů 51. ročníku MFF KV dostane do běžné české distribuce. Už v průběhu festivalu se začaly v kinech promítat belgická Belgica a dokument Lucie: Příběh jedný kapely. Trojice Tohle je náš svět, Neonový býk a Líná zátoka se v rámci projektu Vary ve vašem kině odbyde premiéru už 14. 7. O týden později dorazí do kin Hřebejkova Učitelka, Almodóvarova Julieta a pohled na dánského hrdinu Tordenskjolda Satisfakce 1720. Další filmy se do distribuce chystají na podzim.

A jak je na tom český film?

Český film tedy dvakrát v soutěži neuspěl, jak je na tom obecně? O tom hovořili na festivalu zástupci Asociace filmových producentů. Podle nich se český film již šestým rokem vzpamatovává z krizového roku 2009, obrat se ale prý zvyšuje. Návštěvnost českých filmů ale zaznamenala pokles. Z 262 premiér bylo loni 51 z domácí produkce, mezi deset nejnavštěvovanějších filmů roku se ale nedostal ani jeden z nich. Podíl domácí produkce na celkové návštěvnosti klesl o více než 5%.

Početná delegace ke karlovarskému uvedení Teorie tygra

Letos to ale vypadá nadějněji. Teorie tygra, rodinný film scenáristy a režiséra Radka Bajgara s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou zaznamenal podle posledního měření již přes 143 tisíc návštěvníků a jeho celkové tržby se blíží k hranici 20 milionů korun. Ostatní české filmy na tom ale nijak extra nejsou  – totálním propadákem je pak český dokument o životě v romském ghettu jménem Češi proti Čechům, má následující bilanci: Sedmnáct představení, 51 diváků, tržby pět a půl tisíce korun.

Vložil: Lucie Kolouchová

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace