Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Designblok nabídne i informace o možnostech trvalého umístění Slovanské epopeje. Praha nabízí několik vhodných lokalit, třeba v Bunkru na Letné

26.10.2016
Designblok nabídne i informace o možnostech trvalého umístění Slovanské epopeje. Praha nabízí několik vhodných lokalit, třeba v Bunkru na Letné

Foto: Epopej v Praze

Popisek: Slovanská epopej: První obraz

Ve chvíli, kdy odbornou i laickou veřejností opětovně rezonuje téma, kam se Slovanskou epopejí, a diskutuje se o její blízké i vzdálené budoucnosti, vstupuje do hry iniciativa Epopej v Praze. Jejím záměrem je soustřeďovat informace o vznikajících projektech, a vyhledat a podpořit vhodný prostor, kde by Slovanská epopej, české národní bohatství světového významu, našla svůj domov. Stálé a důstojné místo, kam by se vracela z cest.

V poslední době se objevilo hned několik návrhů na její trvalé umístění. Jde o prostory v Praze na Vítkově, v Revoluční ulici, na Výstavišti, v Těšnově, v Eliščiných lázních či v Bunkru na Letné. Poslední jmenovaný je v nejrozpracovanější fázi a nejblíže k realizaci.

Richard Fuxa získal Lendlovu sbírku 

„Na Designbloku, který se koná od 27. do 31. října v prostorách Výstaviště Praha Holešovice, bude mít naše iniciativa stánek, jenž nabídne informace jak o svých cílech, tak například o projektu umístění epopeje v Bunkru, který vypracovala společnost SGL Projekt s.r.o. K dispozici máme také bližší informace k projektu na Vítkově, k dalším pak sháníme. Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo dát dohromady podklady ke všem návrhům, a soustředili jsme tak u nás ucelenou nabídku možností, se kterou by se mohla seznámit široká veřejnost,“ říká Richard Fuxa, který před několika lety objevil kouzlo Muchova díla, když se mu podařilo pro Nadační fond Richarda Fuxy získat nejucelenější sbírku plakátů secesního velikána, kterou zkompletoval tenista Ivan Lendl. Richard Fuxa také stojí za iniciativou Epopej v Praze. A kromě soustředění informací je připraven se rovněž na celém projektu, který bude případně v budoucnu realizován, organizačně a finančně podílet.

Praha by mohla profitovat 

Vybudování výstavního prostoru pro Slovanskou epopej by neznamenalo jen splnění požadavku, kterým byl podmíněn dar tohoto monumentálního díla hlavnímu městu, ale Slovanská epopej, Praha a Pražané by z něj mohli výrazně profitovat. „Mezi pozitivní dopady řadíme vznik významného kulturního stánku, který by charakterizoval Prahu, stejně tak jako mekky kultury v zahraničí charakterizují jiné významné světové metropole. Například u Bunkru pak vidíme jako přednost také zatraktivnění Prahy i samotné lokality na Letné, která se dlouhé desítky let potýká s nekoncepčností a není žádným způsobem efektivně využívána,“ doplňuje Richard Fuxa. 

Slovanská epopej by především získala důstojný a trvalý prostor, kde by mohla být umístěna po eventuálních zápůjčkách. Odpadla by tak náročná hledání řešení pokaždé, když se bude vracet. Měla by svůj domov.

Vložil: Anička Vančová

Komentáře