Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Tono Stano připravil unikátní kolekci děl. Na výstavě Kompilace v pražské Nové galerii představí své fotografie, domalovávané fotografie a objekty

31.10.2016
Tono Stano připravil unikátní kolekci děl. Na výstavě Kompilace v pražské Nové galerii představí své fotografie, domalovávané fotografie a objekty

Foto: Nová galerie

Popisek: Tono Stano, výřez z pozvánky na výstavu Kompilace

Tono Stano je významný český a slovenský fotograf tvořící od sedmdesátých let minulého století. Proslavil se zejména svými portréty a akty. Patří do tzv. Slovenské nové vlny spolu s Vasilem Stankem, Kamilem Vargou, Rudo Prekopem, Miro Švolíkem a Peterem Župníkem, kteří v první polovině 80. let bourali zaběhnutá klišé inscenované fotografie. Jeho dosud nejznámějším aktem je snímek Smysl z roku 1992, který se stal asi nejslavnějším zobrazením ženského těla v devadesátých letech. Fotka se objevila na obálce prestižní antologie The Body. Každá výstava tohoto fotografa je velkou událostí.

„Moje práce vznikají koncepčním způsobem a jsou to jednoduchou stylizací odlehčované realizace širokého spektra možností člověka. Využívám v nich část z kvanta optimizmu, který mi poskytuje, až vnucuje současnost. Snažím se o koncentraci uměleckých kvalit, které by nepřestaly koketovat s humorem,“ řekl Tono Stano v roce 1984.

Stanovy Kompilace, to jsou umělecké intervence do přirozené krásy ženského těla, přikládání skleněných čoček na nahé tělo, vrstvení, zakrývání, zvětšování či zmenšování, nalepování a odlepování látek, či objektů. Vytváření nových realit, díky nimž jsme uvedeni do světa, který nás nutí k úvahám o ženě, o kráse, o uměleckém díle a životě jako takovém. 

„Výstava Tono Stana je první samostatná fotografická výstava, pro návštěvníky jsme připravili výběr z nejnovějších fotografií a děl v kombinaci se staršími pracemi z let 2000 – 2016. Kompilace je kompilace toho nejlepšího, v rychlém sledu za sebou,“ dodala galeristka Nina Hedwic.

Výstava potrvá od 10. listopadu do 9. prosince a zahájena bude vernisáží 10.11. od 19:00. 

Vložil: Anička Vančová

Komentáře