Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Když jde o vraždu, jsou lidé prostě úplně nemožní. Alespoň si to myslí fenka Tuckerová a kočka Paní Murphyová, které se už zase pouštějí do pátrání

01.11.2016
Když jde o vraždu, jsou lidé prostě úplně nemožní. Alespoň si to myslí fenka Tuckerová a kočka Paní Murphyová, které se už zase pouštějí do pátrání

Foto: Mary Motley Kalergis

Popisek: Americká spisovatelka a aktivistka Rita Mae Brown

Co dvounožec nevidí, zvídavý čumáček snadno vyčmuchá. Pro milovníky dobré detektivky, kteří jsou navíc chovateli domácích mazlíčků, vydalo nakladatelství Motto další příběh Rity Mae Brownové Vraždy na pokračování.

Bez téhle nerozlučné zvědavé dvojice by se pořádné pátrání neobešlo. Detektivka prostě potřebuje moudrou a mazanou kočku a zvědavého psa. A tak znovu přicházejí ke slovu fenka plemene velškorgi, nenapravitelná optimistka Tee Tuckerová, a její nerozlučná přítelkyně a důvěrnice, úžasně inteligentní mourovatá kočka Paní Murphyová. A chybět samozřejmě nesmí jejich panička, mladá poštmistrová z městečka Crozet Mary Minor Haristeenová, které nikdo neřekne jinak než Harry. Zvědavost téhle trojice je tak obrovská, že už je zase přivede do pořádného maléru. A nebýt čtyřnohých kamarádek, kdoví jak by to s jejich paničkou dopadlo.

Malá města nebývají k cizincům právě přátelská – pokud ovšem onen cizinec není nezadaný a pohledný mladý muž. Když se v Crozetu objeví Blair Bainbridge, neváhají místní dohazovačky ani vteřinu a prohlásí ho za skvělou partii pro právě nedávnou rozvedenou Harry Haristeenovou. Po prvním očmuchání s nimi souhlasí i Tuckerová a Paní Murphyová. Brzy se ale ukáže, že má Blair jednu malou vadu – možná je vrah. V Crozetu a okolí se totiž začaly nacházet kusy těla muže, kterého tu nikdo nezná, takže nejpodezřelejším se logicky stává právě nově příchozí. A tak se Harry, Tuckerová a Paní Murphyová musí opět pustit do pátrání.

Vraždy na pokračování

Rita Mae Brown je úspěšná americká spisovatelka, scenáristka a především velká milovnice koček. Detektivní sérii případu Paní Murphyové vydává již od počátku devadesátých let minulého století. Dodnes odhalila její jedinečná Paní Murphyová s pomocí Tuckerové a možná trochu i jejich milované paničky Harry čtyřiadvacet pachatelů těch nejodpornějších zločinů.

Autor: Rita Mae Brown
Žánr:
detektivka
Nakladatelství:
Motto

Ukázka z knihy:

A kdyby lépe rozuměla řeči svých zvířat, věděla by ještě víc, protože její fenka Tee Tuckerová se uměla schovat pod schody na verandu a mourovatá kočka Paní Murphyová zase dokázala s lehkostí a elegancí vyskočit na krovy seníku. Kočka a fena takhle nasbíraly spoustu informací a snažily se je své relativně inteligentní lidské společnici předávat, ale snadné to nebylo. Paní Murphyová občas musela před mámou válet sudy a Tee Tuckerové někdy nezbývalo nic jiného než ji popadnout za nohavici.
Dnes však zvířata neměla žádné drby o lidech ani příslušnících svého druhu. Seděla vedle Harry a dívala se, jak Miranda Hogendobberová – v červené plátěné sukni, žlutém svetru a zahradnických rukavicích – okopává maličké políčko se spoustou dýní. Harry paní Hogendobberové zamávala a ta jí oplatila stejným gestem.
„Harry,“ zavolala z pošty Susan Tuckerová, Harryina nejlepší přítelkyně.
„Jsem venku.“
Susan otevřela zadní dveře. „Tenhle výjev by se krásně vyjímal na pohlednici. Podzim ve střední Virginii.“
Když promluvila, otevřely se zadní dveře obchodu a ven vyběhla šedá kočka Pewter s kuřecím stehnem v zubech.
Obchodník za ní vykřikl: „Doprčic, Pewter, dneska nedostaneš večeři.“ Rozběhl se za ní k poště, vzhlédl a uviděl Harry a Susan. „Omlouvám se, dámy, kdybych věděl, že jste přítomny, nemluvil bych tak hrubě.“
Harry se zasmála. „Klid, Obchodníku. Používáme horší slova.“
„Podělíš se?“ zeptala se Paní Murphyová, když ji Pewter míjela.
„Jak by ti mohla odpovědět? Vždyť má plnou pusu,“ řekla Tuckerová. „A kromě toho, copak už jsi někdy zažila, že by Pewter dala jen kousíček žrádla někomu jinému?“
„To je fakt,“
přitakala Paní Murphyová, ale jen tak pro jistotu šedou přítelkyni následovala.
Pewter se zastavila mimo dosah přelstěného Obchodníka, který si teď povídal se ženami. Utrhla lákavý flák kuřete.
„Jak jsi to dokázala Obchodníkovi štípnout?“ Paní Murphyová vykulila zlaté oči. Pewter se vždycky ráda vychloubala. Žvýkala s tlapou položenou na zbytku kořisti. „Položil na pult grilované kuře. Malá Marilyn ho požádala, aby jí ho rozkrojil. Když se otočil zády, zdrhla jsem se stehýnkem.“ Ukousla si další chutný kus.
„Ty jsi chytrá holka.“ Tuckerová nasála lahodnou vůni.
„To nepochybně jsem. Malá Marilyn začala ječet, že se nedotkne kuřete, do kterého kousla kočka. Po pravdě, já bych taky nejedla nic, čeho se dotkla Malá Marilyn. Čím je starší, tím víc se podobá té své nesnesitelné matce.“
Tuckerová do tlusté kočky strčila a Paní Murphyová rychlostí světla chňapla po kuřecím stehýnku. Rozběhla se uličkou do zahrady paní Hogendobberové a spokojená Tuckerová s prskající Pewter jí uháněly v patách.
„Vrať mi to, ty pruhovaná mrcho!“
„Nikdy se nepodělíš, Pewter,“
vyčetla jí Tuckerová. Paní Murphyová běžela mezi řádky kukuřice k dýním kulatým jako úplněk.
„Harry,“ rozčílila se paní Hogendobberová. „Ta zvířata budou jednou moje smrt.“

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,

Komentáře