Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

U vyhřátého topení si nelze nevybavit tu příšernou sumu, kterou jsme museli posledně vysolit za domácí pohodu během nevlídných zimních měsíců. Jak si užít teplíčko, a ještě protopit co nejméně?

23.10.2016
U vyhřátého topení si nelze nevybavit tu příšernou sumu, kterou jsme museli posledně vysolit za domácí pohodu během nevlídných zimních měsíců. Jak si užít teplíčko, a ještě protopit co nejméně?

Foto: Ilustrační foto Parliamo

Popisek: Jak ušetřit na topení a přitom nemrznout

Už zase začínáme topit a dumáme, jak to udělat, aby příští účet nebyl tak vysoký jako posledně. Nová okna už pořídit nestihneme, vyměnit radiátory také ne. Navíc je to velká investice, která naruší mnohdy už tak napjatý rodinný rozpočet. Ušetřit ale můžeme i jinak. Šest tipů, jak ušetřit na topení, nabízí Petr Roubíček ze společnosti Jablonecká energetická.

1. Netopte tam, kde to není potřeba

Schválně, na kolik stupňů máte vytopený byt? Pokud chcete ušetřit, rozhodně není nutné topit na 25 stupňů, navíc pro každou místnost je vhodná jiná teplota. Zatímco v obýváku je lepší topit na 20 až 22, například v ložnici úplně stačí 16 až 18 stupňů Celsia. S chodbami je to podobné. Naopak přitopit si můžete v koupelně.

2. Udržte teplo uvnitř

Projdete kolem okna a ucítíte závan chladného vzduchu? V předsíni je studená podlaha, protože pod dveřmi se dostává zima z chodby? Zaměřte se na tato místa a nepouštějte teplo ven. „Je dobré okna a dveře něčím utěsnit. Pro začátek by mohlo stačit těsnění, které koupíte v každém hobby marketu. U dveří někdy také stačí koupit vyšší práh a teplo zůstane uvnitř. Na noc je lepší zatáhnout rolety a závěsy, teplo se tak déle udrží v místnosti,“ radí Petr Roubíček.

3. Nevětrejte dlouho, ale intenzivně

Pro klima v domácnosti je větrání zásadní. Když je venku chladno, větrejte krátce a intenzivně. Okna otevřete dokořán, můžete vytvořit i průvan. Tím se vymění vzduch, ale o teplo nepřijdete. Pokud větráte například otevřenou ventilačkou a dlouho, postupně se ochlazují zdi a vybavení domácnosti, a pak budete muset celý byt vytápět znovu.

4. Pusťte teplo z radiátorů do místnosti

Teplo z radiátorů se musí dostat až k vám. Pokud máte přes radiátory záclony a závěsy, nepůjde to. Na radiátorech také nesušte prádlo, raději si pořiďte sušák. „Prodávají se i fólie, které nalepíte za radiátor, a ten teplo od zdi odráží do místnosti a nevytápí se stěna,“ doporučuje Roubíček.

5. Teplo si regulujte

Jste celý den mimo domácnost? Pořiďte si termostat, který udrží teplotu v bytě na přijatelném minimu. Snadno ho nastavíte tak, aby začal víc topit před vaším návratem. Totéž platí v noci, kdy je ideální teplota pro spánek 16 až 18 stupňů. Termostat pak zapne vytápění třeba půl hodiny předtím, než vám zazvoní budík. A co je lepší, než vstát do vyhřátého bytu?

6. Topení nevypínejte

Pokud se snažíte ušetřit tím, že topení úplně vypínáte, neděláte dobře. Na příliš vychladlý byt je pak potřeba intenzivněji topit a spotřeba je větší. Pokud bydlíte v bytovém domě, ať už je zásobován centrálně, či má vlastní kotelnu, je dobré vždy topit minimálně na 16 stupňů. Tohle teplo máte totiž většinou už v ceně a zaplatíte jej tak jako tak. Připlácíte až to, co protopíte „navíc“. Pokud tedy necháte teplotu klesnout níž, nepomůžete si, naopak zaplatíte něco, co jste nevyužili, uzavírá Petr Roubíček.

Psali jsme:

Jak ušetřit při ohřívání vody? Pražská plynárenská přináší užitečné tipy; snaha ušetřit nemusí totiž vždy nutně znamenat omezování se. Nevěříte? Jděte na to chytře, čtěte

Topná sezóna je za dveřmi. Poradíme, jak během zimy ušetřit nezanedbatelnou částku na energiích

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace