Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Trapný pořad o vaření se i po deseti letech chlubí rekordy: Vítán je každý exot, který servíruje blafy. Všichni se na něj dívají, ale skoro všem vadí

05.11.2014
Trapný pořad o vaření se i po deseti letech chlubí rekordy: Vítán je každý exot, který servíruje blafy. Všichni se na něj dívají, ale skoro všem vadí

Foto: TV Prima

Popisek: V pondělí vařila paní Lenka z Liberce, povoláním realitní makléřka…

I když už se pořady o vaření, které vysílají prakticky všechny hlavní televizní stanice, ani nedají spočítat, jeden z nich se od osvědčeného modelu liší. Zatímco většině kulinářských show vévodí zdatný kuchař nebo nějaká celebrita, v soutěži Prostřeno, kterou televize Prima uvádí již deset let, účinkují diváci. Vítán je každý exot, který servíruje blafy.

Vzhledem k tomu, že si Prostřeno podle vedení Primy  stále zapíná rekordní počet diváků (sledovanost se pohybuje kolem 8 000 000), není zanedbatelné, jaký vzor chování mu tato televize nabízí. Jedním z důvodů, proč je Prostřeno stále  tak populární, je pevně daný scénář. Jeho součástí je  například  ubohé „šmejdění“. Čtveřice hostů, kterou si  hostitel pozve domů, totiž vzápětí po svém příchodu zahájí prohlídku  jeho bytu.  Často se sníží k tomu, že neomaleně nakoukne i do těch nejintimnějších míst, která jsou pro slušného člověka tabu. Vše se ale samozřejmě  děje podle  pravidel hry, jejíž podstatou je peněžní výhra. A tak se „náhodou“  stane, že šmejdil  někde najde  pavučinu nebo prach na skříni. Vrcholem investigace pak je, když v nočním stolku objeví  nějakou erotickou pomůcku nebo  učebnici lásky.

Vystresované cvičené opice a papoušci?

Přísně předepsané formáty reality show degradují jejich účastníky na úroveň cvičených opic. To platí i o Prostřeno. Naštěstí už byla redukována povinná scénka, kdy  jeden z čtveřice hostů vždy na závěr šmejdění papouškoval, že už má hlad a vyzval ostatní k odchodu na hostinu. Jazykový projev  soutěžících je ale stále omezen na  donekonečna  omílané otázky,  zda jsou podávané nudle domácí, tiramisu z pomazánkového másla a zda je šlehačka pravá nebo ze spreje.  Nemluvě o tom, že souboj o peníze v lidech podporuje spíše špatné  vlastnosti než  snahu naučit se kuchařskému umění. V tom se až překvapivě vzácně shodují také diváci, kteří Prostřeno převážně drsně kritizují.

Vítán je každý exot, který servíruje blafy

Jeden z dřívějších účastníků soutěže, Ladislav z Vyššího Brodu, je navíc přesvědčen, že cílem natáčení je člověka vystresovat a popsal celodenní natáčení v jeho bytě, kdy musel mít zatemněná okna a nesměl větrat.  Náhodný jistě není ani výběr účinkujících. Vítán je každý exot, o němž poté může patřičně jízlivě referovat bulvární tisk a zvyšovat tak sledovanost této kontroverzní zábavy. Dostatečně výmluvné jsou titulky jako „V Prostřenu řádí nervově labilní Alena. Hostům nadává, komanduje je a  servíruje blafy“.  

VIP zklamání

Platí to i o speciálních dílech, tzv. VIP Prostřeno, v nichž soutěží celebrity a TV Prima obzvláště ráda  pozve i některou se skandální pověstí, jako například  Lenku Kořínkovou nebo spisovatelku Báru Nesvadbovou. Ta kvůli své přemoudřelé dceři schytala tak nemilosrdnou kritiku, že se z toho psychicky zhroutila. V řadě rozhovorů, které poté na  obranu své „Bibi“ poskytla, litovala (jako mnoho jiných), že se natáčení vůbec zúčastnila:  „Neuvědomila jsem si, že ji tak vlastně dávám národu všanc. Ale moje chyba. Kdybych byla tak naivní ve dvaceti, dobrá. Ale ve čtyřiceti jsem se nad tím mohla víc zamyslet, stejně jako nad celým účinkováním," přiznala se.

Jenže většina  lidí si myslí, že soutěžící ze sebe nechají „dělat dobrovolně hovádka“. Přesto nebo právě proto se každý den najde dost těch, co Prostřeno k radosti TV Prima sledují.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace