Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Nikdy není příliš brzy aneb Také v Ostravě bude od 7. listopadu probíhat Týden rané péče®

26.10.2016
Nikdy není příliš brzy aneb Také v Ostravě bude od 7. listopadu probíhat Týden rané péče®

Foto: Společnost pro ranou péči.

Popisek: Týden rané péče 2016.

Služeb rané péče není dostatek! Podle sociologů je v České republice 11 000 rodin, které vychovávají dítě od narození do sedmi let a pobírají příspěvek na péči. Pouze třetina těchto rodin využívá služeb rané péče. Někteří rodiče o rané péči nevědí a někteří čekají v pořadnících žadatelů o službu.

Nikdy není příliš brzy

Cílem celorepublikové kampaně nazvané Týden rané péče®, kterou pořádá Společnost pro ranou péči a která letos uskuteční už podeváté, je informovat širokou veřejnost o službě rané péče a také o situaci rodin pečujících o dítě s postižením. Do akce probíhající od 7. do 13. listopadu se i letos zapojí Středisko rané péče SPRP Ostrava, jež poskytuje službu rané péče rodinám s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením z celého Moravskoslezského kraje.

Slogan letošního ročníku zní „Nikdy není příliš brzy“. „Má upozornit na to, že podporu a pomoc rodině s dítětem s postižením je třeba poskytnout co nejdříve. Období raného dětství je neobyčejně důležité z hlediska dalšího vývoje dítěte. V tomto období jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje vážný hendikep. Pokud se právě toto období zanedbá, možnosti vývoje dítěte v určitých oblastech se mohou zcela uzavřít nebo extrémně snížit. Přestože mozek je schopen vytvářet nová nervová spojení po celý život, člověk se nejrychleji rozvíjí a nejlépe přizpůsobuje změnám v raném dětství,“ vysvětluje vedoucí ostravského střediska rané péče Vladimíra Salvetová.

Týdenní informační kampaň má nejen rozšířit povědomí veřejnosti o rané péči jako takové, ale také ukázat, kdo a jak může konkrétně přispět k?tomu, aby služby rané péče byly dostupné všem potřebným rodinám. Proto všechny zapojené organizace připravily pro laiky i odborníky bohatý program.

V rámci Týdne rané péče® tak v našem regionu proběhne společná diskuse poskytovatelů rané péče, zástupců Moravskoslezského kraje a obcí, dále budou pracovnice ostravského střediska rané péče oslovovat lékaře a další odborníky a informovat je o službě a její dostupnosti. Poradkyně rané péče navštíví některá školská zařízení pro hendikepované děti. Z důvodu velkého zájmu veřejnosti v loňském roce letos proběhnou v ostravském středisku rané péče dny otevřených dveří hned ve dvou termínech. Návštěvníci se dozvědí mnoho zajímavých informací o průběhu rané péče přímo od poradkyň, budou moci zhlédnout celou řadu speciálních hraček a pomůcek určených dětem se zrakovým postižením nebo třeba film o rané péči. Jeden den v týdnu je pak věnován rodinám s dětmi – Hravé odpoledne pro celou rodinu proběhne v sobotu 12. 11. 2016 v ostravském Klubu Parník. 

Program střediska rané péče sprp ostrava:

  • 7. a 8. 11. 2016                Dny otevřených dveří
    od 9,00 do 16,00 hod. v prostorách Střediska rané péče SPRP Ostrava, Havlíčkovo nábřeží 2728/38, Ostrava
    -  dozvíte se mnoho zajímavého o naší organizaci, zjistíte, jak raná péče funguje a co pomáhá dětem vidět, mnohé pomůcky pro děti se zrakovým postižením si sami vyzkoušíte, zhlédnete film o rané péči a mnoho dalšího….
    -  program začíná vždy v celou hodinu 
  • 12. 11. 2016                      Hravé odpoledne pro celou rodinu
    od 15,00 do 18,00 hod. v prostorách Klubu Parník, Sokolská tř. 26, Ostrava 

Akce pro rodiny s dětmi: hudební vystoupení dětí z Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava, pohádkové představení Divadélka ENTENTÝKY, tvůrčí koutek pro děti, „pastva pro oči“ – zážitková místnost pro vyzkoušení pomůcek pro zrakovou stimulaci a další překvapení. 

Záštitu nad devátým ročníkem Týdne rané péče® převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Asociace krajů České republiky a podpořila jej organizace Perkins International. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy, mediálním partnerem projektu je Český rozhlas Ostrava.

Konkrétní program Týdne rané péče®, seznam všech zapojených organizací a mnoho dalších informací, jako jsou tiskové zprávy nebo fotografie z akcí, naleznete na http://trp.ranapece.cz/. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

 

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace