Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Olomouc má bikepark, ojedinělé místo pro adrenalinovou jízdu na kole. Je pro úplné začátečníky i ty, kdo čekají netrpělivě na profesionální exhibice

10.10.2015
Olomouc má bikepark, ojedinělé místo pro adrenalinovou jízdu na kole. Je pro úplné začátečníky i ty, kdo čekají netrpělivě na profesionální exhibice

Foto: olomouc.eu

Popisek: Olomoucký bikepark

Vyznavači freestylové jízdy na kolech se dočkali, Olomouc má ojedinělý areál pro adrenalinovou jízdu na horském či bikrosovém kole. Bikepark vyrostl v městské části Slavonín. V prostoru bývalé pískovny jej vybudovalo město za 3,5 milionu korun. Bikepark bude veřejnosti přístupný zdarma.

Od začátečníků po zkušené jezdce

Adrenalinovou jízdu na horském či bikrosovém kole v podobě zdolávání menších či větších, uměle vybudovaných, hliněných i dřevěných překážek si budou moci v bikeparku užít úplní začátečníci, ale i zkušenější jezdci. Nový areál, který krajskému městu dosud chyběl, vznikl v někdejší slavonínské pískovně během tří měsíců.

„Kromě čtyř různě náročných drah s překážkami jsme k němu vybudovali také potřebnou příjezdovou cestu, místo pro správce a parkoviště. Bikepark bude provozován jako veřejně přístupné hřiště,“ objasnil investiční náměstek primátora Filip Žáček. „S jeho vybudováním nám výrazně pomohly evropské peníze, dotace činí celkem 3,3 milionu korun,“ dodal.

Překážky ze zeminy i dřeva

Terénní vlny různého tvaru a vzdálenosti, překážky modelované ze zeminy či vystavěné ze dřeva, nic z toho olomouckému bikeparku o rozloze deseti tisíc metrů čtverečních nechybí. Čtyři dráhy různé obtížnosti i délky začínají na startovacím pahorku, který je o čtyři metry vyvýšený nad okolním terénem. Nejdelší dráha má délku 231 metrů, nejkratší měří 148 metrů. Na tváři nového sportoviště se podíleli samotní bikeři.

„Výhodou areálu je fakt, že jsou v něm čtyři tratě různých obtížností. Dvě tratě sjedou i malé děti a jsou vhodné na učení pro úplné začátečníky, další dvě jsou náročnější a vyžadují určité zkušenosti,“ popisuje spoluautor studie bikeparku Kamil Tatarkovič. „Od současného bikeparku si slibujeme především skvělé zázemí pro provozování techničtějšího ježdění na horském kole. Tento styl je stále populárnější a lidé chtějí zkoušet přejíždění hliněných boulí, překážek či jiných terénních nerovností,“ vysvětlil za olomoucké bikery jezdec Světového poháru Kamil Tatarkovič.

Chystají se i exhibice

„Freestylové tréninkové plochy v terénu Olomouci dosud skutečně výrazně chyběly. Bikepark je proto dalším dobrým příkladem naší snahy o systematické budování sportovišť a rozšiřování nabídky volnočasových aktivit mládeže,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec. „Přál bych si proto, aby nový areál lákal nejen vyznavače tohoto druhu sportu, ale oslovil právě i další mladé lidi k aktivitě venku. Občanské sdružení, s nímž o provozování jednáme, plánuje sport představit i úplným začátečníkům, pořádat zde pro zájemce pravidelné tréninky, exhibice a závody,“ popisuje potenciál bikeparku.

Příprava projektu nového sportoviště začala sice už v roce 2009, ale kvůli komplikacím ve zpracování dokumentace se termín stavby několikrát posunul. „Řekl bych, že Bikepark Olomouc je svým způsobem ojedinělý projekt v rámci ČR. V republice máme několik velkých areálů v kopcích mimo velká města nebo bikrosové tratě ve městech, ale takovéto tratě a podobný areál tu opravdu není,“ zhodnotil výsledek Kamil Tatarkovič.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace