Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Co má společného Věra Čáslavská a náš voják zabitý v Afghánistánu Jaroslav Lieskovan? Bulvár jde na dřeň, čtěte

18.07.2014
Co má společného Věra Čáslavská a náš voják zabitý v Afghánistánu Jaroslav Lieskovan? Bulvár jde na dřeň, čtěte

Foto: repro Bystřický deník

Popisek: Věra Čáslavská

Pátý z vojáků, zemřelých v minulém týdnu na afghánské misi, si nesl ze své minulosti jedno tajemství, které vyplulo na veřejnost až nyní, po jeho smrti. Před 21 lety se účastnil dodnes plně neobjasněného incidentu, při kterém zemřel olympijský vítěz Josef Odložil. Bulvár proto ve čtvrtek rozdmýchal celou kauzu Odložilovy smrti s jejími hlavními veřejně známými protagonisty.

V roce 1993 došlo na venkovské diskotéce v Jeseníkách (s názvem U Cimbury v Bělé pod Pradědem) k úrazu Josefa Odložila, někdejšího reprezentanta v atletice a olympijského vítěze v běhu na patnáct metrů. Ten bohužel následně zemřel. K tomu všemu došlo v důsledku šarvátky mezi Odložilem a jeho synem Martinem, do které se „přimotal“ i tehdy mladý voják Jaroslav Lieskovan, který o víkendu zemřel v důsledku teroristického útoku na skupinu českých vojáků v Afghánistánu. Oba měli Odložilu seniorovi uštědřit několik ran, které spolu s následným úderem hlavou na kamennou podlahu způsobily smrt.

Ta v následujících letech plnila stránky médií, zejména proto, že se o její průběh přely dvě veřejně známé osobnosti. Ne jedné straně Věra Čáslavská, mnohonásobná olympijská vítězka, a matka Martina Odložila (s jeho otcem se několik let před tím rozvedla a nestýkali se), kterého vždy hájila a prosazovala verzi o „nešťastné náhodě“, kdy šlo o běžnou strkanici mezi synem a otcem (který podle této verze opilý obtěžoval synovu přítelkyni).

Čáslavskou to hluboce zasáhlo

Na druhé straně stáli příbuzní Josefa Odložila, kteří důrazně tvrdili, že se jednalo o zabití, při kterém mladý Odložil dobře věděl, co dělá. Mezi nimi vynikal jeho synovec Miroslav Ševčík, známý ekonom, který se mezitím stal děkanem Národohospodářské fakulty VŠE.

Po Lieskovanově smrti právě on jako první promluvil o staré bolesti. „Tím, že tento člověk padl ve službě České republice, tak to zmírňuje bolest, kterou způsobil tím, že se podílel na smrti člověka, který též sloužil naší vlasti,“ prohlásil.

Protistrana, Věra Čáslavská, vyjádřila své znechucení nad vytahováním starého tématu právě v době, kdy celý národ nad zmařeným životem vojáka truchlí. „Nemám slov, jak vyjádřit nízkost jeho jednání,“ uvedla Čáslavská.

Samotná smrt vojáků v Afghánistánu prý někdejší slavnou gymnastku hluboce zasáhla. „Zpráva o našich vojácích, kteří v Afghánistánu přišli o život, mě velice citelně zasáhla. Moc jsem si přála, aby aspoň on přežil,“ rozpovídala se. Když byla oznámena i jeho smrt, bylo jí prý velmi smutno. „Byla jsem z toho nešťastná. Obzvlášť, když jsem pak zaslechla jeho jméno,“ vzpomněla i ona starý incident.

Rotmistr Jaroslav Lieskovan, který zemřel až v pondělí po převozu do Česka, bude pohřben v úterý 22. července v Hradci Králové.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Komentáře