Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jesenicko: Další podvodné SMS! Jak se bránit?

03.04.2013
Jesenicko: Další podvodné SMS! Jak se bránit?

Foto: Archív

Popisek: Podvodná SMS

Podvodné SMS - mluvilo se o nich, psalo, i policie před nimi varovala, a přesto je to málo. Tři nové případy vyšetřuje policie na Jesenicku.

Během posledních čtrnácti dnů jeseničtí policisté zaznamenali tři případy, které se velmi podobaly. Naposledy podvodníci napálili dvaačtyřicetiletého muže z obce Lipová-lázně, kterému v polovině března přišla SMS z neznámého čísla. „Podvodník tvrdil, že udělal chybu, když zadal špatné telefonní číslo při nákupu na internetu,“ řekla pro Krajské listy.cz mluvčí olomoucké policie Tereza Neubauerová.

Udělala jsem chybu. Pomozte prosím

„Dobré ráno, omlouvám se, ale omylem jsem si k vám poslala sms s mým přihlášením. Můžu vás jen poprosit, pokud vám sms přišla, o přeposlání na toto číslo: Děkuji moc. V“, uvádí se v podvodné SMS. Ochotný muž z Lipové-lázní odpověděl, že není problém. O pár minut později dostal vyrozumění od svého operátora s heslem, které podvodníkům také odeslal.

Jedna SMS nestačí

Podvodníci potřebovali i tuto zprávu a dostali ji. Za pár minut poté již podvedeného operátor informoval, že dobití karty proběhlo úspěšně a kredit byl navýšen o 2 tisíce korun. „To však netušil, že při vyúčtování služeb bude tuto částku operátor požadovat po něm,“ doplnila mluvčí Neubauerová.

Chraňte si soukromí

Podobné podvody pomocí SMS se podle policie v posledních měsících objevily na celém území České republiky. Jediná rada, aby se to nestalo i vám, je, chránit si své soukromí. Neodpovídejte na zprávy neznámým lidem. A už vůbec neposílejte různá hesla. Pokud se opravdu někdo spletl a na internetu zadal špatné telefonní číslo, může přece celou transakci provést znovu s již správným telefonním číslem.

Milan Glista

 

Komentáře