Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jeseník si schválil superluxusní koupání, akvapark za stovky milionů

09.04.2013
Jeseník si schválil superluxusní koupání, akvapark za stovky milionů

Foto: Město Jeseník

Popisek: Akvapark Jeseník, studie

Zastupitelstvo Jeseníku kývlo na nový akvapark. Stavba za stovky milionů korun prošla hlasováním jen tak tak. Proti hlasoval jesenický místostarosta. Tento týden začne zadávací řízení na výběr stavební firmy.

Pro pokračování projektu ve čtvrtek hlasovalo 14 z 22 zastupitelů. Proti byl například místostarosta Jeseníku Libor Halas (Mladí pro Jeseník). Politik, který projekt donedávna propagoval a připravoval, řekl, že změnil názor.

„Ročně bychom měli za provoz akvaparku s wellness centrem platit deset milionů. To je zhruba polovina ročních investic města. Nechtěl bych být ve vedení města, které bude mít po odečtení plateb za akvapark jen deset milionů na investice," řekl na zastupitelstvu Halas.

Starostka bude korigovat

Starostka Jeseníku Marie Fomiczewová (ČSSD) hlasovala pro stavbu. "Rozumnou cenovou politikou bude možné ztrátu korigovat. Myslím si, že se akvapark ukáže jako prospěšná investice jak pro lidi z Jesenicka, tak pro rozvoj cestovního ruchu" uvedla na zastupitelstvu.

Hlas lidu

„Nebylo by lepší investovat peníze do rekonstrukce Priessnitzových lázní? Vytvořit zcela nové, originální, místní wellness, založené na tradici a na učení Priessnitze. To by dle mého názoru přilákalo mnohem více turistů,“ uvedla na facebookové stránce, kterou založilo město Romana Vyvialová.

Analýza bankéřů

Náklady na stavbu Regionálního akvaparku Jeseník jsou odhadovány zhruba na 200 milionů korun. Necelých 80 milionů korun má pokrýt dotace z evropských fondů. Další peníze Jeseník získá z darů a prodeje městského majetku a 50 milionů korun má pokrýt úvěr. „Z naší analýzy vyplývá, že město bude muset akvapark ročně dotovat necelými deseti miliony korun,“ uvedl na zastupitelstvu Jan Šnajdr z České spořitelny, která k projektu připravila analýzu.

Jen málokde si akvapark na sebe vydělá

V České republice podle Šnajdra funguje zhruba 200 bazénů a akvaparků. A jen pár z nich ale vykazuje zisk a obejde se bez milionových dotací městských samospráv.

Milan Glista

Komentáře