Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Podívejte, jak v Olomouci žijí děti bez střechy nad hlavou. Vedení města si vzalo pod svá křídla ohrožený Klokánek

14.10.2015
Podívejte, jak v Olomouci žijí děti bez střechy nad hlavou. Vedení města si vzalo pod svá křídla ohrožený Klokánek

Foto: olomouc.eu

Popisek: Děti, jejichž maminky nemají vlastní střechu nad hlavou.

FOTOGALERIE Kvůli existenčním problémům Fondu ohrožených dětí hrozilo v Olomouci uzavření domova pro matky s dětmi v tísni. Situace se změnila k lepšímu. Primátor si jel prohlédnout zázemí pro opuštěné matky s dětmi bez domova, které si teď město vzalo pod svá křídla.

Všechny pokoje obsazené...

Město Olomouc ale takové situaci předešlo a péči o domov převzalo na svá bedra. Představitelé města se dnes přišli seznámit se stavem zařízení a také s jeho zaměstnanci i klienty.

„Jsem přesvědčen o tom, že takové zařízení je potřebné, svědčí o tom jak to, že všechny pokoje jsou obsazeny, tak i zkušenosti z našeho prvního zařízení stejného typu, které město provozuje v Holečkově ulici,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Kraj a město napůl

O náklady na provoz domova se nyní dělí město a kraj ze svých rozpočtů. „Chtěli jsme se na místě seznámit s tím, jaké je zázemí domova, v jakém prostředí zde maminky s dětmi žijí i jak bychom mohli případně do budoucna pomoct,“ vysvětlil důvod dnešní návštěvy domova primátor Antonín Staněk. Příjemnou stránkou návštěvy pak bylo předávání drobných dárků dětem, které s maminkami v domově žijí.

V domově v Sokolské ulici číslo 50 je momentálně jednatřicet klientů, z toho devět maminek a dvaadvacet dětí od těch nejmenších až po velké školáky. Obdobný je počet i zájem klientů o domov pro ženy a matky s dětmi v Holečkově ulici, který město provozuje už od roku 2000 a jehož ředitel Roman Trčka má mít nyní na starosti i zařízení v Sokolské ulici. V práci mu pomůže i dosavadní vedoucí zařízení Šárka Kupčáková a ostatní zaměstnankyně domova.

Domov jen dočasně

Klienty domova se stávají ženy s nezletilými dětmi, kterým by jinak hrozilo, že přijdou o střechu nad hlavou. Za ubytování v domově platí nájemné. Ze zákona platí, že bydlení v takovém zařízení je dočasné, obvykle do jednoho roku.

Klientky, kterým se podaří během pobytu v domově stabilizovat svou situaci, pak hledají samostatné bydlení. „Tyto klientky by pak mohly být cílovou skupinou, pro niž jsme nedávno upravovali pravidla pro přidělování městských bytů. Ty se teď budou přidělovat kromě běžného režimu také v režimu sociálním,“ doplnil náměstek Šnevajs.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace