Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Doba totality popularizační formou? Pevnost poznání zve v Olomouci do éry „šedého období“ socialistické každodennosti

17.10.2015
Doba totality popularizační formou? Pevnost poznání zve v Olomouci do éry „šedého období“ socialistické každodennosti

Foto: olomouc.eu

Popisek: Pevnost poznání zve do éry „šedého období“ socialistické každodennosti

Muzeum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci připravilo interaktivní, populárně-naučný projekt Podzim komunismu, který chce hlavně mladší generaci přiblížit každodennost „šedého období“ Československé socialistické republiky.

Tvůrci projektu vyzývají veřejnost, aby do Pevnosti poznání přinesla své socialistické hračky, které budou v muzeu vystaveny.

Projekt Podzim komunismu přiblíží atmosféru let 1960 až 1990 v Československu. Jeho součástí budou kromě výstavy hraček také projevy, filmové projekce, panelová diskuse, vyzkoušení branné výchovy nebo pionýrský tábor. „Hlavním smyslem Podzimu komunismu je impuls k vyvolání mezigeneračního dialogu mezi na jedné straně dětmi a studenty a na straně druhé mezi rodiči a prarodiči nad otázkami socialistické každodennosti. Dále je také smyslem připomenutí si roku 1989,“ řekl Petr Cieslar, koordinátor projektu.

Cílem výstavy socialistických hraček je přiblížení „doby totality“ popularizační a interaktivní formou. Návštěvníci mohou vzpomínat na kouzlo hry se skleněnými kuličkami, seznámit se s fungováním propagandistických plakátů a nástěnek či sledovat vývoj komunismu na zdramatizovaných projevech. „V rámci speciálního programu pro školy studentům ukážeme tehdejší ‚vzdělávací‘ aktivity. Zažijí spartakiádu, pověstné nástěnkářství, povinnou brannou výchovu, socialistické taneční či tábor jiskřiček a pionýrů,“ doplnil Cieslar. Projekt vyvrcholí 16. a 17. listopadu. Na tyto dny je v Pevnosti připraven bohatý program.

„Nechceme vyvolávat nostalgii ani se vézt na vlně módního retra. Cílem projektu je metodami zážitkové pedagogiky přiblížit život v ČSSR v 80. letech. S jeho klady i zápory. Zárukou kvality programu jsou pak kurátoři Pevnosti poznání z řad Cechu studentů katedry historie,“ pozval na akci Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

Tvůrci projektu oslovují veřejnost, aby svými vlastními exponáty přispěla k realizaci Podzimu komunismu formou zápůjčky socialistických hraček. Lidé mohou k vlastnímu exponátu přidat i jeho název a osobní příběh. Exponáty budou v Pevnosti poznání vystaveny od 21. října do konce prosince 2015.

K Podzimu komunismu se připojí také Muzeum umění Olomouc, které ve čtvrtek zahájilo výstavu československého a polského designu 60. let 20. století, nazvanou Dohnat a předehnat. Ta připomíná zlatou éru našeho designu, která následovala po úspěchu československého pavilonu a expozice na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. „S kolegy z Pevnosti poznání připravujeme programy pro školy a veřejnost, které ucelenou a zároveň atraktivní formou účastníky seznámí s různými aspekty života v době vlády jedné strany,“ naznačil mluvčí muzea Petr Bielesz.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace