Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Před dvěma staletími zde byl vězněn. Teď si Olomouc velkého Poláka připomíná

26.10.2015
Před dvěma staletími zde byl vězněn. Teď si Olomouc velkého Poláka připomíná

Foto: olomouc.eu

Popisek: Před dvěma staletími zde byl vězněn. Dnes si Olomouc velkého Poláka připomíná.

FOTOGALERIE Patří do pantheonu polských národních hrdinů. Hugo Stumberg Kołłątaj (1750 – 1812), polský kněz a církevní reformátor, publicista, rektor krakovské univerzity a hrdina bojů za obnovení polské samostatnosti, se dočkal pamětní desky na olomouckém náměstí Republiky.

Důvodem, proč byla v říjnu na budově Správního archivu Armády ČR odhalena jeho pamětní deska, je skutečnost, že právě zde byl tento muž na konci 18. století několik let vězněn.

 

Slavnostní akt završil iniciativu polské strany, která měla zájem připomenout dlouhý olomoucký pobyt významného spolutvůrce polských dějin. Do Olomouce proto v úterý dorazila zahraniční návštěva, například ředitel odboru ministerstva kultury Jacek Olbrycht, polský generální konzul Janusz Bilski, Agnieszka Czajkowska, děkanka filozoficko-historické fakulty Akademii Jana Długosza v Częstochové, a další významní hosté. Přijal je olomoucký primátor Antonín Staněk a jeho náměstek Pavel Urbášek.

Posunout vztahy se sousedy

„Jsem vděčný za tuto příležitost, která nám umožňuje opět o kousek dál posunout dobré vztahy s polskými sousedy a konkrétně s městem Krakov. Hugo Kołłątaj byl rekotorem Jagellonské univerzity v Krakově, s Krakovem je spjato i jméno Karola Wojtyly neboli papeže Jana Pavla II., po němž jsme před velmi krátkou dobou pojmenovali prostor před bazilikou na Svatém Kopečku,” uvedl mimo jiné primátor Antonín Staněk. Po slavnostním aktu odhalení desky pak pozval polskou delegaci na radnici.

Významný státní....vězeň-básník

Hugo Stumberg Kołłątaj se do zajetí se dostal po porážce protiruského povstání, vedeného Tadeuszem Kosciuszkem. Do Olomouce poslala Huga Kołłątaje jako významného, takzvaného státního vězně rakouská vláda už v roce 1794, poté byl vězněn v Josefově, pokusil se o útěk, a další roky trestu trávil v Olomouci, kde byl v letech 1798 až 1802 „státním vězněm číslo 4“.

V Olomouckém vězení napsal prominentní vězeň například dílo Kritický rozbor historie a původu lidského rodu, psal také verše. V Olomouci bylo tou dobou vězněno několik dalších důležitých polských politiků a také francouzští republikánští politici a vojáci, včetně slavného generála Gilberta Lafayetta. Zatímco běžní vězni byli umístěni v kasematech, tito prominentní zajatci pobývali právě v někdejší jezuitské koleji na dnešním náměstí Republiky, v níž už tou dobou byla armádní kasárna.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Galerie

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace