Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Svou bránu otevřel letos dokořán evangelický kostel. Netradiční pohled na Olomouc nabídly historické plavby po řece Moravě

19.04.2016
Svou bránu otevřel letos dokořán evangelický kostel. Netradiční pohled na Olomouc nabídly historické plavby po řece Moravě

Foto: Jan Andreáš

Popisek: Během akce Brány památek dokořán letos otevřel pro veřejnost olomoucký Kostel Českobratrské církve evangelické

Nahlédnout do Kostela Českobratrské církve evangelické v Olomouci, vystoupat na jeho věž, užít si příjemný koncert nebo si prohlédnout olomoucké památky během plavby po řece Moravě. To vše umožnil Olomoučanům i návštěvníkům již 4. ročník akce s názvem Brány památek dokořán, kterou si město připomnělo v pondělí 18. dubna Mezinárodní den památek a sídel.

Brány památek dokořán jsou v Olomouci poměrně novou akcí, která však rok od roku vyvolává u Olomoučanů i návštěvníků města čím dál větší zájem. „Při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel je každý rok zpřístupněna vždy jedna památka. Loni to byl Husův sbor, předloni Konventní zahrada Klášterního Hradiska a v roce 2013 Korunní pevnůstka,“ vyjmenovává náměstek primátora města Olomouce Pavel Urbášek. „Věřím, že i příští rok se nám podaří zajistit zajímavý program na místě, které je během roku obyvatelům města jinak skryto,“ uzavírá náměstek.

Kostel Českobratrské církve evangelické

Letos otevřel svoji bránu návštěvníkům evangelický kostel nad řekou Moravou, který vyrostl na spojnici ulic Husova a Blahoslavova kvůli sporům mezi Čechy a Němci ohledně používání tzv. Červeného kostela. Českobratrská církev evangelická započala s jeho stavbou v prvních válečných dnech první světové války, kvůli válečným potížím byl ale kostel s několika sály pro nedělní školu, mládež a biblické hodiny nakonec dostavěn až v roce 1920. Interiér byl upraven v letech 1987–88 podle projektu architekta Bartáka. Zvon ve věži pochází z Červeného kostela.

Kostel Českobratrské církve evangelické

Jedinečnou stavbu, která byla v loňském roce zapsána na seznam kulturních památek, si mohli návštěvníci prohlédnout každou celou hodinu s průvodcem. Dozvěděli se například zajímavosti o stavbě a historii kostela, o architektuře i jeho autorovi Otto Kuhlmannovi. Komentovaná prohlídka v 17 hodin pak patřila zvonu a věžním hodinám, které díky synchronizačnímu zařízení odbíjejí naprosto přesný čas. „V 18:00 hodin přerušil komentované prohlídky koncert Konzervatoře Evangelické akademie, v jehož rámci si hosté vychutnali známé skladby J. S. Bacha, L. van Beethovena a dalších hudebních velikánů,“ dodal vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Kostel Českobratrské církve evangelické

Kdo toužil prohlédnout si olomoucké památky z trochu netradiční perspektivy, mohl od 18 do 21 hodin využít historických plaveb po řece Moravě. Nástupní místo bylo tentokrát proti běžnému provozu lodi zřízeno přímo u evangelického kostela.

Historická plavba po Moravě

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře