Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

První český carsharing Autonapůl tuto středu spouští ostrý provoz v Olomouci. Jediný vůz dokáže nahradit až deset soukromých. Stačí si ho jenom rezervovat, vyzvednout pomocí čipové karty či telefonu a jedeme

31.05.2016
První český carsharing Autonapůl tuto středu spouští ostrý provoz v Olomouci. Jediný vůz dokáže nahradit až deset soukromých. Stačí si ho jenom rezervovat, vyzvednout pomocí čipové karty či telefonu a jedeme

Foto: autonapul.cz

Popisek: Olomouc je již osmým městem v republice, v němž se od středy rozjíždí carsharing neboli pronajímání aut podle potřeby

První český carsharing Autonapůl tuto středu spouští ostrý provoz v Olomouci. Fungování zahajuje s prvním vozem Škoda Fabia kombi. Carsharing je snadnou, výhodnou a ohleduplnou alternativou k vlastnictví auta, která svým uživatelům šetří finance i starosti.

Průzkumy říkají, že průměrné auto jezdí jen jednu hodinu denně. Díky výrazně efektivnějšímu využití dokáže jedno auto carsharingu nahradit až deset soukromých aut, čímž šetří místo v ulicích. Sdílené vozy jsou také výrazně novější než průměrné auto – v České republice je jejich průměrný věk zhruba čtrnáct let. Díky tomu jsou bezpečnější, splňují přísnější emisní standardy a vykazují nižší spotřebu. 

Typický uživatel carsharingu pro většinu svých cest využívá hromadnou dopravu, kolo či chůzi a do auta usedá jen tehdy, když ho opravdu potřebuje. Pak mu stačí jen najít nejbližší volné auto, rezervovat si ho přes počítač nebo telefon, s čipovou kartou nebo chytrým telefonem vyzvednout a jet. Carsharing je vhodný jak pro rodiny a jednotlivce, ale i pro živnostníky, menší firmy, neziskové či veřejné organizace  služeb Autonapůl využívají například i architektonické kanceláře nebo liberecká ZOO. Také díky tomu je carsharing chápán jako doplněk ostatním druhům dopravy a jeden z pilířů moderní městské mobility 21. století.

Autonapůl

V systému Autonapůl navíc může každý uživatel využívat auta ve všech osmi městech, kde působí tedy už nyní v Brně, Praze, Ostravě, Liberci, Plzni, Pardubicích, Hradci Králové a nově také v Olomouci. V Německu carsharing využívá více než milion registrovaných uživatelů, sdílená auta provozují i státní dráhy Deutsche Bahn a má podporu veřejných institucí, například ve formě vyhrazených parkovacích míst či výhodné reklamy v MHD. 

Autonapůl, družstvo je první český carsharing. V oblasti carsharingu a moderní mobility působí od roku 2003. Provozuje různorodý vozový park, který je k dispozici registrovaným uživatelům z řad jednotlivců, rodin, firem a veřejných či neziskových organizací. Celkem nyní provozuje 45 automobilů pro více než 450 uživatelů v Brně, Praze, Ostravě, Liberci, Plzni, Pardubicích a Hradci Králové, nově také v Olomouci. Využívat služby Autonapůl je výhodné, snadné a ohleduplné k městům a životnímu prostředí.

 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře