Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Čtvrtý ročník olomouckých Barokních slavností nabízí spoustu novinek. Mimo jiné jsou představení barokních oper poprvé uváděna v plném rozsahu a vystoupí v nich i zahraniční operní hvězdy

08.07.2016
Čtvrtý ročník olomouckých Barokních slavností nabízí spoustu novinek. Mimo jiné jsou představení barokních oper poprvé uváděna v plném rozsahu a vystoupí v nich i zahraniční operní hvězdy

Foto: olomouc.eu

Popisek: Olomoucké barokní slavnosti

Barokní opera už se v Olomouci stala očekávanou součástí léta. Ani letos samozřejmě nebudou Olomoucké barokní slavnosti chybět, ba co víc, proti předchozím ročníkům nabídne ten čtvrtý hned několik novinek.

Dvakrát více muziky – to je hlavní změna, kterou ocení diváci v prostorách Uměleckého centra UP v bývalém jezuitském konviktu, kde se 4. ročník Olomouckých barokních slavností odehraje. „Během 24 večerů od 29. června do 22. července diváci zhlédnou celkem šest různých programů. Tou hlavní novinkou je rozsah večerních produkcí, proti předchozím ročníkům dvojnásobný. Zatímco v předchozích letech se původní barokní opery krátily na šedesátiminutové jednoaktovky, letos zaznějí i rozsáhlejší skladby na replice barokního divadla v celém rozsahu. Věřím, že diváci tuto změnu ocení a představení si užijí,“zve k návštěvě 4. ročníku festivalu olomoucký primátor města Antonín Staněk.

Olomoucké barokní slavnosti

Prodloužení délky jednotlivých představení s sebou nese i další novinky letošního ročníku. Diváci se mohou těšit například na pohodlnější sedačky a také na hlediště s elevací, aby ze všech míst mohl být zajištěn kvalitní výhled na jeviště. Vstupenky jsou rozděleny do tří cenových skupin v závislosti na místě v hledišti. Pět ze šesti letošních programů je zcela nových, diváci se však i tentokrát mohou těšit na tradiční festivalové představení Endymio, i když částečně s novými zpěváky, kterým byly přizpůsobeny pěvecké party.

Novinkou v doposud výhradně operní dramaturgii barokních slavností je melodramatická pantomima – Händelův Alchymista a po pauze Arion Tomáše Hanzlíka v podání Divadla Facka za doprovodu Damian Orchestra. Vrcholem festivalu pak bude závěrečná La Semele Johanna Adolfa Hasseho. Jednotlivá dějství představení letos nově oddělují přestávky, které mohou návštěvníci strávit v nově otevřeném atriu v prostorách jezuitského konviktu. Nové atrium využívá Vlastivědné muzeum Olomouc a bezprostředně sousedí s atriem Uměleckého centra UP, které již Olomoučané jistě dobře znají.

Olomoucké barokní slavnosti

Barokní opera však není to jediné, co Olomoucké barokní slavnosti nabízejí. „V prostorách nového atria je k vidění zajímavá výstava návrhů olomouckého orloje Kryštofa Handkeho, druhá výstava Olomouckých barokních slavností – historické divadelní scenérie a kulisy – je instalována v přízemí Uměleckého centra UP, kde je také otevřena k prohlídce Kaple Božího těla,“ láká k návštěvě bývalého jezuitského konviktu náměstek primátora Pavel Urbášek.

Čtvrtý ročník Barokních slavností je výjimečný i v dalších ohledech. Pro tento ročník festivalu byl vytvořen zatím rekordní počet nových kostýmů (návrhy – Tomáš Hanzlík, realizace – Vendula Johnová) a také několik nových velkoplošných divadelních scenérií – kulis. V pěveckých rolích se objeví jak interpreti, osvědčení z minulých let, tak zcela noví. Nechybějí ani zahraniční hosté – například německý kontratenorista Stefan Kunath či Dora Pavlíková, česká sopranistka žijící v Německu.

Olomoucké barokní slavnosti

Jedním z hudebních nástrojů, doprovázejících představení, jsou letos historické tympány, které pro Olomoucké barokní slavnosti zapůjčilo Vlastivědné muzeum Olomouc. Jedná se o dva párové tympány z roku 1736, z nichž větší nese na sobě kovový tepaný reliéf s vyobrazením aliančního znaku šternberského augustiniánského kláštera a jeho tehdejšího představeného, probošta Jana Josefa Glätzla (proboštem 1734–1757). Jde tedy o významné doklady barokních hudebních nástrojů přímo z olomouckého regionu. „Velmi rád vidím, že se nadějný a zajímavý festival rok co rok vyvíjí a nabízí divákům stále nové možnosti. Město Olomouc proto Olomoucké barokní slavnosti podporuje také finančně. Letos jsme na konání festivalu přispěli částkou 416 tisíc korun,“ říká primátor Staněk.

Podrobný program Olomouckých barokních slavností najdete na baroko.olomouc.eu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře