Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Nové informace o vyhazovu učitelky, která měla obtěžovat malé děti ve sprše: Může za to ředitel školy? Už jeden škraloup má, jak vyšlo najevo

27.08.2016
Nové informace o vyhazovu učitelky, která měla obtěžovat malé děti ve sprše: Může za to ředitel školy? Už jeden škraloup má, jak vyšlo najevo

Foto: Repro

Popisek: Dosud byly Tršice na Jesenicku proslulé sochou žáby na náměstí a barokním zámkem, to se ale změnilo

Shrnutí kauzy telegraficky: Vyhodil učitelku, aniž měl jakékoliv důkazy, policie vše odložila, 14 dětí na protest přechází do jiné školy, ale pan ředitel zůstává navzdory petici. Z jiné školy ho přitom už kdysi vyhodili… Jenže je prý oblíbenec starostky.

Co se vlastně stalo? Děti ze základky z Tršic byly na škole v přírodě. Po návratu byla jejich učitelka Vlasta Fabianová ředitelem školy obviněna ze sexuálního obtěžování a na minutu vyhozena. Za co? Na hodinu propuštěná kantorka se měla dopustit trestného činu, když se s prvňáky zavírala v umývárně, kde dohlížela na to, aby se děti pořádně umyly. Přitom státní zastupitelství kauzu odložilo pro nedostatek důkazů – proti čemuž se škola hodlá odvolat. Fabianová, která tvrdí, že je nevinná, nastoupila na jinou základku – a spolu s ní 14 jejích žáků.

Ve funkci navzdory petici

Ředitel tršické základní školy Jaromír Vachutka, který dal kantorce po návratu ze školy v přírodě okamžitou výpověď, zůstává ve funkci, i když petici vyžadující jeho odchod podepsala tisícovka lidí.  Trestním oznámením na kantorku se zabývalo Okresní státní zastupitelství v Jeseníku, kde školáci z Tršic byli v červnu na týdenním pobytu, během něhož údajně měla učitelka sexuálně obtěžovat prvňáčky ze své třídy.

Podám stížnost na zastupitelství, tvrdí ředitel

Trestní oznámení na svou zaměstnankyni podala sama škola. Podle státního zastupitelství však nepředložila škola nic, co by bylo vedlo k podezření, že mohl být spáchán nějaký trestný čin a tak vše odložilo. To se ale nelíbí panu řediteli. „V rámci prošetření se neudělalo vůbec nic. Nesouhlasíme s postupem státního zastupitelství. Prostřednictvím právní kanceláře jsme proto podali stížnost," řekl novinářům z Olomouckého deníku Vachutka.

Nebyl jsem tam, ale

Alibisticky ale tvrdí, že on proti učitelce nic nemá a z ničeho ji neviní.  „Z ničeho jsem ji neobvinil. Na škole v přírodě jsem osobně nebyl, ale byl jsem informován. Nemohu dát ruku do ohně, že všechno probíhalo, jak mělo," dodal. Okresní státní zástupkyně Jarmila Budinová sdělila, že o stížnosti podané školou zatím nic neví. Zopakovala ale, že v oznámení na učitelku nebylo uvedeno nic, co by odůvodňovalo podezření, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu. „Pokud to dopadne dobře, všichni jistě budou rádi, že na škole v přírodě k ničemu nedošlo. Ale musí se to řádně prošetřit a k tomu bohužel nedošlo," reagoval na zprávu ředitel Vachutka.

Jako zdravotník jsem na děti dohlížet musela, říká učitelka

A propuštěná učitelka Fabianová? Ta se nestíhá divit.  „Neuvěřitelné a absurdní. Slíbila jsem rodičům, že na děti dohlédnu, a to i při hygieně. Brala jsem to za normální věc. Navíc, na školu v přírodě jsem jela nejen jako pedagog, ale také jako zdravotník, takže případné odřeniny, klíšťata, to všechno jsem musela ohlídat a vyřešit," popisovala Fabianová Olomouckému deníku.

Petice? Nepříjemné…

Na podporu oblíbené pedagožky se ihned postavily desítky lidí. Začala kolovat petice požadující odvolání ředitele školy. Má tisícovku podpisů a visí přímo naproti škole. A pan ředitel? „Před začátkem školního roku je toho hodně a to, že je tu petice, je velice nepříjemné nejen pro mne a pro mé okolí," reagoval – a vzápětí se ohání dobrými vztahy s místní radnicí. „Za čtyři a půl roku, co jsem ve škole, se toho podařilo opravdu hodně a spolupráce s paní starostkou klapala naprosto perfektně. Mít takového zřizovatele, jakého mám já, to bych přál i ostatním ředitelům," doplnil Vachutka. Že by tohle byl důvod, proč on na svém místě zůstává, zatímco učitelka přechází bez pardonu jinam?

S učitelkou odchází 14 dětí

Učitelka od září nastupuje na základku v sousedních Doloplazech, kde žije. Ráda by se však vrátila do tršické školy, kde působila 11 let. Do Doloplaz spolu s ní přejde 14 dětí, což se Vachutkovi samozřejmě nezamlouvá. „Věřím, že to rodiče ještě přehodnotí. Snažíme se, aby děti měly kvalitní zázemí a vzdělávání. Výroční zpráva školy má přibližně 120 stran. Kdo chce, může se začíst," řekl ředitel.

Pan ředitel měl problém už v minulé škole

Jenže sám možná má škraloup. Ze svého dřívějšího působiště, Základní školy v Senici na Hané, odešel po dohodě s vedením obce – a vůbec se mu nechce o tom mluvit. „Na Senici nevzpomínám špatně, udělal se velký kus práce," řekl vyhýbavě. A podobně reagoval i senický starosta. „Už bych se k tomu nechtěl vyjadřovat. Je to uzavřená věc," sdělil starosta Michal Tichý.

Vyhodil už jednu učitelku

Jak na něj vzpomínají tamní pedagogové? „Bohužel někdy řešil věci špatným způsobem a ne vždy dobře komunikoval s lidmi. Myslím, že je spíše typ pro vědeckou práci," shrnula jedna ze zkušených členek senického pedagogického sboru názory na bývalého ředitele. Ten už mimochodem jednu kantorku podobně zvláštním způsobem vyhodil – právě v Senici.  Nataša Látalová měla udělat chybu během dozoru na chodbě. Dva kluci se tu pošťuchovali a jeden druhému narazil záda na kliku u dveří, učitelka u toho ale zrovna nebyla. „Žák si nestěžoval a ten den byl i v tělocviku. Rodiče pak šli k lékaři a mně bylo sděleno, že chlapec měl úraz. Nic se neřešilo, nezkoumalo, prostě jsem přijela z dvoudenního školního výletu a dostala výpověď," vzpomínala Nataša Látalová, která předala výpověď právníkovi a chtěla se obrátit na soud. Jenže pak ředitel odešel a ona se v klidu do školy vrátila.

Pan ředitel Vachutka se minimálně unáhlil – a odmítá přiznat svou chybu, patrně proto, že by vyšlo najevo, že podobných chyb udělal vícero. A navíc má v zádech starostku, takže proč by se namáhal zaobírat se nějakou tou „nepříjemnou“ peticí, že…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace