Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Zažloutlé fotografie, vzpomínky pamětníků... Přerov má nový dokument o svém kmotrovství, které po válce spojilo město s obcí, již měla lehnout popelem

22.09.2015
Zažloutlé fotografie, vzpomínky pamětníků... Přerov má nový dokument o svém kmotrovství, které po válce spojilo město s obcí, již měla lehnout popelem

Foto: prerov.eu

Popisek: Přerovský film

Staré filmové záběry, vzpomínky pamětníků, zažloutlé fotografie i slova díků… To všechno přináší nový dokumentární film „Poválečný kmotr“, který za podpory města Přerova natočilo místní televizní studio. Autoři snímku „oprášili“ dnes už téměř zapomenutou skutečnost, že se po druhé světové válce stal středomoravský Přerov kmotrem slezských Dobroslavic. Svou premiéru bude mít film 26. října v kině Hvězda, poté bude k vidění v Galerii města na Horním náměstí.

Obec téměř srovnaná se zemí

„Děj přenese diváky do pětačtyřicátého roku, kdy obec Dobroslavice, která leží patnáct kilometrů od centra Ostravy a téměř devadesát kilometrů od Přerova, byla při osvobozujících bojích téměř srovnána se zemí,“ říká režisérka filmu Svatava Měrková z Televize Přerov.

Obce se totiž osudově dotkla Ostravská operace - v průběhu jedenácti dubnových dnů se Dobroslavice staly dějištěm intenzivních střetů německé armády s příslušníky sovětského a československého vojska. Důsledky byly katastrofální.  

Vyhořel i zámek

Ze 105 obytných domů jich bylo 39 vypáleno nebo pobořeno, 38 těžce zničeno a zbylé rovněž ve značném rozsahu poškozeny. „Vyhořel také zámek, zničena byla škola, obecní dům, kaple. Zkáza byla opravdu tak rozsáhlá, že byl připraven plán na likvidaci vesnice a přemístění obyvatel,“ uvádí starostka Hana Bližňáková.  

Obec, která měla být nadobro vygumována z mapy Československa, a jeho obyvatelé měli být přemístěni do Javorníku, nakonec našla své zastánce i zachránce. Nedlouho po skončení války, konkrétně 23. září roku 1945, se totiž zrodila občanská iniciativa Budujeme Slezsko, do níž se zapojilo i město Přerov – a jeho občané nabídli své ruce, srdce i peníze Dobroslavicím.  „Z vyprávění starších lidí si pamatuji, že muži z Přerova jezdili po válce vypomáhat při stavebních pracích, zatímco děti z postižené obce se jezdily zotavovat k nám do města. Byla to projev nezištnosti a solidarity, na kterou bychom neměli zapomínat,“ konstatuje přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

Šaty s volánky, pečující školník...

Jedni z posledních pamětníků dodnes na Přerov a jeho občany nezapomněli. „Jedna paní s dojetím vzpomínala, jaké dostala coby malá holka v Přerově šaty s volánky a jak dlouho si je šetřila, protože pro ni byly tak vzácné. Další pamětníci vzpomínali, jak bydleli v Přerově ve škole, kde se o ně staral školník, jak jeli na Kopeček na výlet, nebo se učili plavat na staré plovárně,“ podotýká Svatava Měrková. Někteří nevymazali z paměti ani konec války, kdy museli celé dny ležet v jámách vykopaných v lesoparku, dodnes jim v uších zní ohlušující střelba, která se krajem nesla...

Třicetiminutový dokument Poválečný kmotr se bude premiérově promítat 26. října od 10 hodin v Kině Hvězda. Budou na něj pozváni přerovští školáci a dalších dvě stě lístků dostanou zdarma i zájemci, kteří od 1. do 10. října napíšou na adresu: , nebo si lístky vyzvednout přímo na recepci radnice (náměstí TGM 2). Film bude od 8. listopadu až do konce prosince k vidění i v Galerii města Přerova na Horním náměstí – a to vždy v neděli od 14 hodin.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace