Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Olomoucký kraj opraví chátrající palác na čtvrtém nádvoří hradu Helfštýn. Finanční náklady na rekonstrukci jednoho z největších středověkých hradů u nás jsou zatím odhadovány na 53 milionů korun

24.06.2016
Olomoucký kraj opraví chátrající palác na čtvrtém nádvoří hradu Helfštýn. Finanční náklady na rekonstrukci jednoho z největších středověkých hradů u nás jsou zatím odhadovány na 53 milionů korun

Foto: kr-olomoucky.cz

Popisek: Studii záchrany paláce si můžete prohlédnout na nádvoří hradu Helfštýn

Chátrající objekt paláce na čtvrtém nádvoří hradu Helfštýn čeká rozsáhlá a nákladná záchrana. Projekt počítá se sanací stávajícího zdiva a s nově vloženou konstrukcí zastřešení včetně lávek pro prohlídkovou trasu. Finanční náklady jsou zatím odhadovány na 53 milionů korun včetně výdajů na expozice.

„Palác je v současné době pro veřejnost uzavřený. Ze zdí padají kusy cihel, což samozřejmě představuje značné bezpečnostní riziko,“ řekl Radim Himmler, ředitel Muzea Komenského v Přerově, které hrad Helfštýn spravuje. „Hrad Helfštýn je majetkem Olomouckého kraje a ten se jako správný hospodář chce o tuto hojně navštěvovanou památku dobře postarat. Zastřešení paláce máme v plánu už řadu let,“ vysvětlil Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Helfštýn

Sanace stávajícího zdiva paláce se zaměří na zajištění statických poruch ve zdivu, v ostění a klenbách okenních otvorů, opravu spárování zdiva a ochranu jeho koruny. Zastřešení větší části paláce je navrženo z pískovaných skleněných tabulí na ocelových pozinkovaných nosnících s šedým nátěrem. „Kromě pískovaných budou součástí zastřešení i čiré skleněné tabule – a to například v renesanční kapli. Střechy budou kryté atikami, aby nerušily dálkové pohledy na torzo této památky,“ prozradil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák.

Helfštýn

Prohlídková trasa v podobě lávek a stropů z předzvětralých plechů je navržena v úrovni bývalého druhého nadzemního podlaží. Nově zastřešené prostory budou využity pro prezentaci expozic uměleckého kovářství a lapidária, pro aktivní dílny a čítanku stavitelství. Rytířský sál pak bude víceúčelový, aby se v něm mohly konat různé kulturně společenské akce. Finanční náklady jsou zatím odhadovány na 53 milionů korun včetně výdajů na expozice. Celková částka se ale ještě zvýší o peníze, potřebné na statické zajištění paláce a vyklánějící se jižní hradby.

Helfštýn

Olomoucký kraj se konkrétní podobou záchrany a zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn zabývá od roku 2010, kdy bylo Národním památkovým ústavem doporučeno zastřešení paláce technicistní formou. V roce 2013 vydali památkáři z Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou záporné závazné stanovisko k projektové dokumentaci, a proto následně od roku 2014 už byl do všech dalších kroků ve věci záměru zapojen Národní památkový ústav. Olomoucký kraj realizoval dílčí kroky k nové architektonické studii.

Helfštýn

Dne 14. června 2016 vydal Odbor regionálního rozvoje Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou kladné závazné stanovisko k architektonické studii, zpracované firmou Ateliér-r, s. r. o., Olomouc. V průběhu tohoto měsíce chce ještě hejtmanství zadat čtyři průzkumy, které pro projektovou dokumentaci podrobně a odborně zmapují stav hradního paláce. Samotná rozsáhlá oprava by měla být dokončena v první polovině roku 2018.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace