Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Slavnostní otevření venkovní expozice archeologických nálezů v přerovské lokalitě Na Marku se uskuteční již tuto neděli. O hudební doprovod se postará skupina Rabussa

06.09.2016
Slavnostní otevření venkovní expozice archeologických nálezů v přerovské lokalitě Na Marku se uskuteční již tuto neděli. O hudební doprovod se postará skupina Rabussa

Foto: prerov.eu

Popisek: Památník jednoty bratrské v Přerově

Slavnostní otevření venkovní expozice archeologických nálezů v lokalitě Na Marku se uskuteční v neděli 11. září 2016 od 18 hodin. Pozvání přijali také vzácní hosté – Jan Amos Komenský a Jan Blahoslav. O hudební doprovod se postará skupina Rabussa.

Expozice je postavena v místě, kde archeologové v letech 2012 a 2013 odkryli pozůstatky základů bratrského domu se školou. Tvar památníku respektuje zachovalý půdorys. K vidění tu budou v prosklených vitrínách schémata, texty a kopie nalezených artefaktů. Součástí expozice je i historický model místa a herní prvek pro děti.

Památník jednoty bratrské - otevření

Nejcennějším exponátem je však odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy. Po této cestě před několika staletími prokazatelně procházeli také Jan Amos Komenský, poslední biskup Jednoty bratrské a jeden z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, a představitel domácího reformačně orientovaného humanismu Jan Blahoslav. Se slavnostním otevřením Památníku jednoty bratrské je spojen také křest knihy historika Petra Sehnálka, jenž se odehraje právě v jeho 'kulisách'. Publikace, která kromě textu ukrývá dvě stovky historických fotografií, se jmenuje příznačně Procházka zapomenutým Přerovem.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace