Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Společně pro Přerov: Vedení města připravuje další prasárnu

14.02.2013
Společně pro Přerov: Vedení města připravuje další prasárnu

Foto: Město Přerov

Popisek: Primátor Jiří Lajtoch

Proč si stavět vlastní knihovnu za 100 milionů, když si můžeme pronajmout jinou za 112 milionů. Tímto heslem se řídí trestně stíhané vedení města Přerova včele s primátorem Jiřím Lajtochem a snaží se o výhodnosti pronájmu přesvědčit radu a zastupitelstvo města. Kdo na pronájmu vydělá, je už nyní jasné.

„Je to dál, zato horší cesta.“ Přesně tuto repliku z filmu Sněženky a machři si vzali přerovští do hlavy při hledání nové městské knihovny.  „Nejoptimálnější se nám zdá varianta  pronájmu  objektu bývalé banky v Palackého ulici. Materiál s tímto návrhem, upravený o připomínky, které zazněly během debaty v Městském domě, tedy předložíme na jednání zastupitelstva," uvedl před časem přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). Pokud návrh posvětí zastupitelé, mohla by se knihovna přemístit do nových prostor už v roce 2013.

Vlastníkem objektu v Palackého ulici je společnost ASPANA HOLDING, ta hodlá provést v příštím roce rekonstrukci fasády a další stavební úpravy. Jak se proslýchá, na uvedené práce bylo již vydáno stavební povolení. A informace společnosti ASPANA HOLDING na Internetu to potvrzují. 

Superkšeft

Pro společnost ASPANA HOLDING se v roce 2004 naskytla příležitost nakoupit po zkrachovalé ostravské UNION bance objekty. V době prohlášení konkursu (r. 2003) měla UNION banka síť celkem 91 poboček, z toho 24 poboček bylo v nemovitostech stoprocentně vlastněných bankou. Po neúspěšném pokusu prodat pobočkovou síť jako funkční celek rozhodla správkyně konkursní podstaty jednak o ukončení nájmů a jednak o prodeji 24 nemovitostí stoprocentně vlastněných bankou Po složitých transakcích a mimosoudních vyrovnáních s dalším zájemcem o objekty firmou GEN nakonec ASPANA  nakoupila za 183 mil. Kč cca 28 tisíc m2 plochy, což znamená, že 1 m2 vyšel zhruba na 6500 Kč. Přerovskou filiálku UNION banky v Palackého ulici, kde má stát nová městská knihovna, tak mohla společnost získat za přibližně necelých 19 mil. Kč, či spíše méně, neboť lukrativnější pobočky v krajských městech stály nepochybně více. Město nabízí ASPANĚ za pronájem 7,5 mil. Kč/rok, připočteme-li pár milionů na dílčí rekonstrukci, dostaneme se k výsledku, že investice je za 3 roky pronájmu zpět a zbytek ve výši 90 mil. Kč je čistý zisk jen z tohoto objektu! 

Skryté vlastnictví

Akcionářem společnosti byla,  do doby, kterou je možno v listinách sledovat, i firma z daňového ráje s nejasnou vlastnickou strukturou. Společnost CARAT INVESTMENT ESTABLISHMENT z Lichtenštejnského knížectví vlastnila 34 % podíl, zbytek pak firma PROPERTY CORPORATION, s.r.o. se sídlem ve Zlíně. Tato firma se však podle stávajícího stavu listinných dokumentů mezitím z obchodního rejstříku jaksi „vytratila“, takže kvůli chybějícím listinám nelze současnou strukturu akcionářů vůbec dohledat.

Lajtoch rezignovat nehodlá

Tato připravovaná transakce podle zastupitele Přerova a místopředsedy VV Jiřího Kohouta jen dokládá všehoschopnost vedení města, které se nezastaví před ničím. Sám Kohout společně s Vítem Bártou vyzvali na začátku prosince Lajtocha k rezignaci na všechny funkce, ten nicméně odmítl. Připravovaný pronájem knihovny může být jen jedním z důvodů, proč se rozhodl setrvat, jelikož město připravuje další investiční akce více zde: Stíhaný primátor Přerova Lajtoch rezignovat nehodlá. Bude se ještě rozhodovat o stamilionových zakázkách.

(zdroj: Jiří Kohout, občan Přerova, spolecneproprerov.cz)

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace