Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jak skloubit těžbu stavebního materiálu a ochranu přírody? V Tovačově na to vymysleli účinnou metodu. Vzácní rybáci si užívají při hnízdění umělé ostrůvky na tamních jezerech, která vznikla při těžbě štěrkopísku z vody

21.06.2016
Jak skloubit těžbu stavebního materiálu a ochranu přírody? V Tovačově na to vymysleli účinnou metodu. Vzácní rybáci si užívají při hnízdění umělé ostrůvky na tamních jezerech, která vznikla při těžbě štěrkopísku z vody

Foto: cmcem.cz

Popisek: Na plovoucích betonových ostrůvcích proběhlo sčítání a kroužkování rybáků

V Tovačově se uskutečnil terénní seminář o souladu ochrany přírody se zájmy společnosti i těžařů, který uspořádala společnost Českomoravský štěrk, a. s., na své štěrkopískovně. Tovačovská jezera, která vznikla díky těžbě štěrkopísku z vody, jsou dlouhodobě zajímavým příkladem hledání a nalézání souladu mezi různými zájmy veřejnosti, těžební společnosti a ochrany přírody. Soustava těžebních jezer patří z větší části do chráněného území Evropsky významné lokality Morava-Chropyňský luh. Jedná se o komplex lužních lesů, mokřadů a nivních společenstev s výskytem kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů, jako je například bobr evropský nebo čolek velký.

Cílem semináře bylo přiblížit nejen potenciál, ale také úskalí těžby na tomto území. Semináře se zúčastnili jak studenti přírodovědných oborů, tak zaměstnanci státní správy, akademici, zástupci z neziskového sektoru i těžebních společností. V úvodní diskusní části semináře byla zástupci těžařů představena provozovna Tovačov a její historie stejně jako aktivity nejen v oblasti ochrany přírody. Na Tovačovských jezerech je vyhlášen rybářský revír, pořádají se zde různé plavecké závody a na vyhrazených místech je povoleno koupání, to vše při pokračující těžbě. Dvě z jezer jsou také využívaným zdrojem pitné vody.

Účastníci semináře sledují kroužkování rybáků obecných z lodi

Účastníci semináře sledují kroužkování rybáků obecných z lodi

Starosta města Tovačov Leon Bouchal přispěl pohledem veřejnosti a zastupitelstva a nastínil, jak může při vhodné spolupráci těžba štěrkopísku přispívat k rozvoji území. Mimo jiné uvedl, že k pozitivům patří například podpora zaměstnanosti, finanční i materiální podpora obce, rekreační využití vodní plochy a celkové zvýšení atraktivity území.

Jedním z přednášejících na terénním semináři v Tovačově byl Mgr. Leon Bouchal, starosta Tovačova

Jedním z přednášejících na terénním semináři byl tovačovský starosta Leon Bouchal

Ve druhé části semináře se účastníci vypravili do terénu. Navštívili nejen výrobní linku, na jejímž konci je pro zákazníky připraven široký výběr výrobků kameniva pro stavební účely, ale také plovoucí betonové ostrůvky s hnízdícími rybáky obecnými. Jedná se o ohrožený ptačí druh, příbuzný rackům. „Betonové ostrůvky nabízejí rybákům alternativní hnízdiště na jezerech už skoro deset let, a výrazně tak přispívají k podpoře jejich výskytu,“ uvedl Karel Lorek, ředitel společnosti Českomoravský štěrk. Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a Moravským ornitologickým spolkem probíhá na jezerech jejich každoroční monitoring a kroužkování, kterého byli účastníci semináře svědky. Tak jako v minulých letech se ho ujal RNDr. Josef Chytil.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace