Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Teprve šestnáctiletý aktivista z Prostějova je v boji s úředníky nemilosrdný. Dosáhl obnovení jednání o možném střetu zájmu tamních politiků

07.10.2016
Teprve šestnáctiletý aktivista z Prostějova je v boji s úředníky nemilosrdný. Dosáhl obnovení jednání o možném střetu zájmu tamních politiků

Foto: FTV Prima

Popisek: Jakub Čech v reportáži televize Prima

Šestnáctiletý aktivista Jakub Čech z Prostějova je známý tím, že nemilosrdně kritizuje místní úředníky za vše, co je podle něj v rozporu se zákonem. Teď ale dvěma místním radním došla trpělivost a chtějí po něm zaplatit náklady přestupkového řízení.

Hlídací pes prostějovské demokracie, ale také šťoura. To jsou jen dvě z téměř nekonečné řady přezdívek, které si již vysloužil teprve šestnáctiletý Jakub Čech. On sám tvrdí, že pouze plní svoji občanskou povinnost. Nedávno například obvinil prostějovské náměstky Pavla Smetanu a Zdeňka Fišera ze střetu zájmů, když hlasovali o dotacích pro Dělnickou tělocvičnou jednotu, které jsou oba členy. Podle přestupkové komise se ale ničeho nedopustili. Oba politici pak okamžitě přešli do protiútoku a chtějí zaplatit náklady za advokáty. „Nelze oznamovateli přičítat škodu za to, že proběhlo nějaké přestupkové řízení. Občansky to vnímám tak, že se chtějí zbavit nepohodlného občana,“ řekl televizi Prima Jakub Čech. S tím ale dotčení politici nesouhlasí.

Podnětů již Jakub podal desítky

„V zápisu k zastupitelstvu je jednoznačně napsáno, že na výzvu pana zastupitele Navrátila se členové Dělnické tělocvičné jednoty přihlásili ke svému členství. Čili tím podal lživé podání a my teď máme právo se bránit,“ řekl televizi Prima Zdeněk Fišer, náměstek prostějovské primátorky. Podobný názor má i druhý dotčený Pavel Smetana. „Mně připadá nestandardní, jestliže někdo podá během roku v řádech desítek podněty na úřad, a potom jsou nuceny úřady probírat tyto záležitosti a následně zjistí, že vlastně k ničemu takovému, co on se domnívá, že je špatně, nedošlo,“ řekl televizi Prima Pavel Smetana, náměstek prostějovské primátorky.

Náklady na advokáty stále rostou

Krajský úřad teď ale rozhodnutí přestupkové komise zrušil a nařídil nové projednání případu. „Pro nedostatečné odůvodnění svého rozhodnutí. Posuzovali jsme věc procesně, nikoliv věcně,“ řekla k případu mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. „Ti radní evidentně byli ve střetu zájmů a jsem rád, že mi nadřízený orgán dal za pravdu,“ konstatoval spokojeně Jakub Čech. Podle prostějovských radních jde ale jen o drobné detaily, které při novém projednání doplní. Náklady na advokáty mezitím stále rostou. Jakub říká, že rozjetých věcí má v současné době daleko víc. Na mušce má například chystanou stavbu Olympijského centra.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace