Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Prezident Zeman dorazil do Pardubického kraje. Jak vypadal první den návštěvy? Křtil, diskutoval, kritizoval, dostal síťovku, klaněl se...

14.09.2016
Prezident Zeman dorazil do Pardubického kraje. Jak vypadal první den návštěvy? Křtil, diskutoval, kritizoval, dostal síťovku, klaněl se...

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Prezident Zeman křtí knihu rozhovorů.

Dnes dopoledne začal svou třídenní návštěvu Pardubického kraje prezident České republiky Miloš Zeman. Po osobním setkání s hejtmanem Martinem Netolickým hlava státu hovořila se zastupiteli kraje, starosty obcí a zástupci krajských příspěvkových organizací. Následně je v Domě hudby v Pardubicích na programu setkání se zástupci tripartity Pardubického kraje, Krajské hospodářské komory a Správy a údržby silnic Pardubického kraje a křest knihy „Tato země je naše“. Po obědě se prezident vydá do Horního Jelení do firmy Berger-Huck a první den návštěvy zakončí v Holicích.

Prezident Zeman pochválil růst mezd

Na setkání se zastupiteli, starosty obcí a zástupci zřizovaných organizací kraje přivítal prezidenta Miloše Zemana hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Připomenul, co se v kraji od minulé návštěvy podařilo i stále malý pokrok v řešení výstavby páteřní silnice D35. Hejtman také konstatoval, že je těžké dosáhnout pokroku v jednání s ministerstvem dopravy, když za poslední čtyři roky se zde vystřídali hned čtyři ministři. Ve chvíli, kdy se jednání někam posunou, nastoupí nový ministr a další jednání pokračují na principu gramofonové desky. 

Prezident Zeman pochválil růst mezd i malou nezaměstnanost v kraji. Poděkoval za práci chrudimskému hospici a vyjádřil přání, aby hospiců bylo mnohem více. Zmínil se i o tahanicích o splavnění Labe v Přelouči a v této kauze ocenil práci přeloučské starostky Ireny Burešové. Na závěr volebního období poděkoval také koaličním i opozičním zastupitelům Pardubického kraje a vyjádřil potěšení nad nápadem současného hejtmana povečeřet se všemi potenciálními kandidáty na toto křeslo po volbách. 

Prezident Zeman pochválil malou nezaměstnanost v kraji a poděkoval za práci chrudimskému hospici

Dotazy z pléna se týkaly veřejných zakázek, inkluze a neziskových organizací. Prezident Zeman potvrdil, že od 1. září nastoupilo do škol jen 200 inkludovaných žáků, protože ostatní rodiče usoudili, že se jejich dětem bude lépe dařit ve speciálních školách. Na adresu některých neziskových organizací navrhl, aby stát na jejich činnost přispíval pouze padesáti procenty k jejich vlastním zdrojům. Zmínil však i takové, kterých si velmi váží, jako jsou například hospice. 

Diskuze o dopravních tématech a křest knihy

Druhým bodem programu prezidentské návštěvy bylo setkání se zástupci tripartity Pardubického kraje, Krajské hospodářské komory a Správy a údržby silnic Pardubického kraje v Domě hudby. Diskuze se točila kolem zajišťování zimní údržby a probíral se také nárůst platů zaměstnanců krajské Správy a údržby silnic. Stěžejním tématem byla rovněž problematika dopravní infrastruktury.

 Hlava státu vstupuje na výletní loď Arnošt v Pardubicích

Na závěr setkání pokřtil prezident knihu s názvem „Tato země je naše“, která obsahuje 25 rozhovorů hlavy státu na různá témata. Návštěvníci setkání měli o knihu veliký zájem, prezident stihl řadu z nich i podepsat. Následně prezident Miloš Zeman poobědval na výletní lodi Arnošt v Pardubicích se členy krajské samosprávy a poslanci a senátory zvolenými v Pardubickém kraji. Z rukou náměstka Jaromíra Duška převzal prezident děkovnou plaketu od spolku Ressel. 

O knihu prezidenta byl veliký zájem

Ve firmě Berger-Huck o migraci či americkém prezidentovi

Odpoledne se prezidentská kolona za doprovodu hejtmana Martina Netolického přesunula do Horního Jelení, kde navštívila společnost Berger-Huck, která vyrábí ochranné či sportovní sítě. Prezident Miloš Zeman se nejprve setkal s vedením firmy a poté přibližně půl hodiny debatoval v uvolněné atmosféře se zaměstnanci společnosti. 

Ti se zajímali třeba o prezidentův vztah ke sportu či jeho názor na volbu americké hlavy státu. Došlo také na téma migrace. Jako dárek od zástupců firmy obdržel Miloš Zeman jelena a tzv. síťovku. 

 Od Pardubického kraje dostal prezident textilní dárek vytvořený technikou patchwork

Poklona T. G. Masarykovi

Program prvního dne byl zakončen návštěvou Holic a místního obecního úřadu, kde se prezident setkal se zastupiteli města. Následně se Miloš Zeman společně s hejtmanem Martinem Netolickým a starostou Holic Ladislavem Effenberkem poklonili a položili květiny u busty T. G. Masaryka. Právě 14. září roku 1937 první československý prezident zemřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace