Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Obce a města v kraji mají zájem o spolupráci se svými protějšky na Zakarpatí. Ukrajinští starostové přijeli přímo za nimi do Čech

28.10.2016
Obce a města v kraji mají zájem o spolupráci se svými protějšky na Zakarpatí. Ukrajinští starostové přijeli přímo za nimi do Čech

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Obce a města v kraji mají zájem o spolupráci se svými protějšky na Zakarpatí

Pardubický kraj nadále rozvíjí spolupráci se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny. Tentokrát však nikoliv přímo, ale jako prostředník spolupráce mezi městy a obcemi obou regionů. Kraj proto navštívila delegace ukrajinských starostů Pardubický kraj, aby se seznámila s jednotlivými starosty, kteří mají zájem o rozvoj partnerských vztahů. V zasedací místnosti Rady Pardubického kraje je přivítal ředitel Krajského úřadu Pardubického kraje Jaroslav Folprecht.

Pracovitost a píle Ukrajinců

Ten kromě informací o fungování samospráv v České republice přidal také osobní zkušenosti se žadateli o české občanství původem z Ukrajiny.

„Oceňuji především pracovitost a píli celé řady Ukrajinců, kteří přijíždějí do České republiky za studiem či za prací, a to jak ze Zakarpatí, tak i ostatních regionů,“ sdělil přítomným ředitel Krajského úřadu Pardubického kraje Jaroslav Folprecht.

Dohánějí dvacetileté zpoždění ve školství i v medicíně 

Ukrajinskou delegaci vedl Volodymyr Chubirko, který působí v roli ředitele dobročinného fondu ViZa, přes který Pardubický kraj zprostředkovává finanční pomoc v nejzápadnějším ukrajinském regionu.

„Doháníme dvacetileté zpoždění nejen ve školství nebo v medicíně, ale také v mentalitě lidí. V nápravě nám pomáhá Kraj Vysočina a také Pardubický kraj. Vaším prostřednictvím se stáváme součástí dění v Evropské unii. Každý třetí člověk na Zakarpatské Ukrajině má nějaké příbuzné v České republice. V současné době se už na pěti základních školách učí čeština jako první cizí jazyk. Vybrali si to ze svobodné vůle rodiče a děti, není to žádné nařízení,“ řekl Chubirko, který také pozval delegaci kraje a starostů obcí na návštěvu Zakarpatí.

Kde už to funguje 

Spolupráce mezi městy a obcemi funguje například mezi Dolní Čermnou a Velkým Berezným, ale také Dašicemi a obcí Novoselyca. Zájem o spolupráci mají také Kladruby nad Labem, Horní Ředice, Červená Voda, Jevíčko, Džbánov, a také Svitavy.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře