Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Měl jsem samopal u hlavy, šokoval Milan Chovanec. Na velkolepý mítink Sobotky a jeho týmu dorazil záškodník

05.09.2016
Měl jsem samopal u hlavy, šokoval Milan Chovanec. Na velkolepý mítink Sobotky a jeho týmu dorazil záškodník

Foto: Václav Fiala

Popisek: Zástupci ČSSD z Poslanecké sněmovny společně s předsedou Janem Hamáčkem

Velkou chválou do vlastních řad a útoky především vůči hnutí ANO a „strašení Babišem“ se vyznačoval start předvolební kampaně ČSSD, který se uskutečnil v Plzni za přítomnosti většiny ministrů ze sociální demokracie, řady jejich poslanců a senátorů i hejtmanů Plzeňského a Karlovarského kraje. V čele delegace byl premiér ČR a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na mítink se přišlo podívat kolem 200 lidí, z toho velká většina kromě ochranky a policistů v civilu byli členové a funkcionáři ČSSD – starostové městských obvodů, krajští a městští radní a zastupitelé, primátora města nevyjímaje.

Moderátorem téměř dvouhodinového podvečerního setkání byl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Slovo na začátku akce dostal kandidát na hejtmana Josef Bernard, který mimo jiné uvedl, že ČSSD vládne bez jediného skandálu, bez jediné koruny dluhu. „Nikdy se v tomto kraji tolik neinvestovalo do sociálních služeb, zdravotnictví, do oprav silnic – nikdy v historii tohoto kraje. (…) Nikdy nebyla svoboda a demokracie ohrožena tak jako v současné době. Jsem přesvědčen, že se dostáváme do područí uskupení, která si uzurpují ekonomickou, politickou a mediální moc,“ varoval přítomné, kteří byli mezi tím obdarováváni oranžovými růžemi nebo se mohli občerstvit limonádou nebo se mohli zakousnout do „Plzeňských oplatek“, které účastníci dostávali v jednom ze servisních stanů.

Máme nejnižší nezaměstnanost v EU

Hlavní slovo ve velkolepé show za přítomnosti četné techniky a pomocného personálu měl předseda strany, premiér Bohuslav Sobotka. Ten v úvodním projevu uvedl: „Nejsme ve vládě proto, abychom vedli hezké řeči, jsme ve vládě, abychom prosadili změny, které jsme měli v programu sociální demokracie, kvůli kterým jste nám také dali svůj hlas. Vždy mne v minulých letech štvalo, jak je naše země podceňovaná. Jak není schopna využít ten obrovský potencionál, který má ve svých lidech. Jak se nám v minulých letech nedařilo. Jak Slováci, Poláci, další země v EU rostly rychleji než naše země. My jsme se potáceli v ekonomické stagnaci. První věc, kterou jsme chtěli změnit a kterou jsme změnili, je stav našeho hospodářství. Naše země roste, máme nejnižší nezaměstnanost v EU, přichází investice, zvyšuje se výběr daní státu, ČR se zařadila mezi nejlépe hospodařící země v rámci celé EU. Konečně můžeme být na naši zemi hrdi.“ Na to se z auditoria ozval velký potlesk.

Přidávat platy, valorizovat důchody

„Pokud chceme, aby hospodářství dobře fungovalo, lidé musí mít dostatek finančních prostředků, protože spotřeba lidí, útraty domácností jsou důležitou součástí hospodářského růstu,“ uvedl dále Sobotka. „Také proto jsme se soustředili na zvyšování platů a valorizaci penzí. Další věc se týká životní úrovně lidí. (…) Proto sociální demokracie prosazuje zvyšování minimální mzdy. Každý rok.“ Podle předsedy ČSSD se pracovat musí vyplatit. „Proto jsme teď zvedli platy učitelům, protože potřebujeme, aby naše děti dostaly dobré vzdělání. Proto valorizujeme důchody víc, než to bylo v minulosti. Příští rok to bude 200 korun v průměru, protože senioři si zaslouží, aby na ně vláda myslela. Zvyšujeme platy hasičů, policistů, protože nám záleží na bezpečí lidí. Ve vládě často vedeme souboje se svými koaličními partnery, ale od toho tam jsme, nejsme tam od toho, abychom ustupovali. A využíváme všech příležitostí, abychom tlačili na růst příjmů obyvatel,“ sdělil přítomným premiér české vlády.

Třetí klíčová věc kromě ekonomiky a růstu životní úrovně je podle Sobotky bezpečnost. „K čemu je vám hospodářský růst, když se bojíte na ulici? Třetí klíčová věc pro sociální demokracii je bezpečí. Já chci, aby naše země zůstala bezpečným státem. Podle statistiky, kterou mi ukazoval váš hejtman Václav Šlajs, jsme hodnoceni jako šestá nejbezpečnější země na světě. Musí to tak zůstat. Naše vláda začala konečně investovat do bezpečnosti,“ pochválil sociální demokracii Sobotka a pokračoval: „Když tu vládla pravice, oni měli spoustu řečí o tom, jak je důležitá bezpečnost, ale všechny rozpočty klesaly. V policii se škrtalo, v armádě se škrtalo. Když jsme přišli do vlády, tak jsme nebyli připraveni na to, co dnes Evropa a svět zažívají. Začali jsme nabírat nové policisty, nové hasiče, zvyšujeme rozpočet na obranu a staráme se o to, aby se lidé u nás nemuseli bát. To se týká i rozumné migrační politiky. Nemůžeme připustit, abychom se ocitli v situaci Francie nebo dalších zemí, které nezvládly integraci. Potřebujeme bezpečí pro naše lidi.“

 

Na kampani ČSSD lidé využili možnost občerstvení. Foto: Václav Fiala

Na to mu příznivci bouřlivě aplaudovali. Dále obšírně vypočítával, co všechno dělají kraje. „Osm let se sociální demokracie starala o to, aby se privatizace v krajích zastavila. Slíbili jsme, že nedovolíme privatizaci krajských nemocnic, slíbili jsme, že nedovolíme privatizaci sociálních služeb. Dodrželi jsme to. Dokázali jsme kraje postavit ekonomicky na nohy. Jsme schopni garantovat, že se zlepší doprava, jízdné pro seniory a děti – víte, že sociální demokracie navrhuje rozšířit slevy právě pro tyto věkové kategorie. Jsme schopni garantovat, že se nebude šetřit na úkor rodin s dětmi a na úkor seniorů. Každá krajská vláda, kde bude sociální demokracie, se bude chovat sociálně ohleduplným způsobem,“ ujistil nadšené přihlížející premiér Sobotka.

Důchody, minimální mzda a chudoba

K otázkám mezd a důchodů poté předseda ČSSD a premiér v jedné osobě uvedl: „Je ostuda, když se podíváte na Evropu, my jsme jediná země v Evropě, která nemá zastropovaný věk odchodu do důchodu. Každá další generace, která se narodí, chodí do důchodu později. Děti, které se narodí letos, tak víte, kdy půjdou do důchodu? V 73 letech. Dokážete si to představit? Tohle prostě nemůže dál fungovat. Tento nesmysl zavedla v roce 2011 Nečasova pravicová vláda. My ho chceme zrušit. Chceme, aby nejvyšší věk odchodu do důchodu nebyl 73 let, ani 67 let, ale aby to bylo 65 let a to chceme do voleb ještě prosadit,“ a opět zazněl silný potlesk.

„Stejně jako chceme prosadit další zvýšení minimální mzdy. Byl bych rád, aby 1. ledna příštího roku byla minimální mzda alespoň 11 000 korun hrubého, abychom dali jasný signál, že kdo pracuje, si zaslouží odměnu a ocenění a že se vyplatí pracovat a že člověk, který jezdí do práce, každý den vstává, tak má více peněz než jeho soused, který se práci vyhýbá a zůstává na sociálních dávkách,“ zdůraznil Bohuslav Sobotka a pokračoval: „Další důležitá skupina na kterou nechceme zapomenout, jsou samoživitelky a samoživitelé, ti, kdo zůstali se svými dětmi sami. Nemůžeme připustit, aby tady více než 100 000 dětí žilo v chudobě jenom proto, že mají pouze jednoho rodiče. Náš sociální systém na tyto lidi musí více myslet. Další věc je sociální bydlení. Tento zákon tady není 25 let. Sociální demokracie toho chce dosáhnout, jednoznačně to dotáhnout do konce,“ prohlásil Bohuslav Sobotka.

Zaorálek poté ujistil přítomné, „...že tu nejsme proto, že musíme spustit ten volební kolotoč, ale protože bez rozhovoru s vámi politika pro nás nemá smysl.“ „Ano, ano!“ znělo z davu. Ministr zahraničí poté pokračoval: „Nechceme, aby se v této zemi privatizovaly zisky a socializovaly ztráty. Kdyby takto jsme se chovali, tak by odsud lidé odcházeli.“ Upozornil v tomto případě na odchody z postsocialistických středo a východoevropských zemí. „Ten úkol tady plníme skoro 150 let a musíme vědět, že nám rozumíte. Proto potřebujeme tento rozhovor, abyste nás poslouchali; a kdybyste nás už nechtěli poslouchat, tak to znamená, že to dědictví sociální demokracie po předcích nejsme schopni nést dál.“

Ministři s „raportem“

Následně pak vyzval přítomné ministry, aby si řekli své. Ti většinou opakovali premiérova slova. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla: „Po 65 letech lidé musí mít možnost odejít do důchodu. Představa, že někoho třeba v 63 letech vyhodí z práce a on si bude hledat novou, tak tato představa není reálná. Bojujeme za navyšování minimální mzdy. Objíždíme různé podniky, kde si zaměstnavatelé stěžují, že nemají lidi. A když se jich pak zeptáte, kolik jim dávají, tak to jsou skutečně velmi, velmi nízké částky. Nemůžeme přímo nařídit soukromému sektoru, kolik má lidem platit, ale tím, že zvyšujeme minimální mzdu, tak na ty zaměstnavatele tlačíme.“

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zase uvedl: „Rostou mzdy. Jediné, co nám trošku kazí radost je, že lidí mají často špatně placenou práci. Takže naším úkolem do budoucna je dosáhnout nejenom toho, že jsme nejlepší v EU s nejnižší nezaměstnaností, ale že lidé dostanou více za svoji práci.“ Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se pak obul do Andreje Babiše s odkazem „…aby tu nebyly jen oplodňovací kliniky a plastické chirurgie a na obyčejné občany aby se nevykašlali. Protože každý z občanů není miliardář, aby si sám mohl zaplatit zdravotní péči.“ Jiří Dienstbier zase hájil svůj rezort: „Lidská práva, to jsou ty dobré mzdy. Bylo by docela dobré, aby podnikatelé ze zahraničí, aby z těch 300 miliard, co ročně odvážejí na dividendách, aby tady raději ještě něco nechali našim lidem na platy. Každý člověk má právo na svoji lidskou důstojnost.“

Vivat Chovanec!

V závěrečné části pak s obsáhlým projevem, druhým nejdelším po Bohuslavu Sobotkovi, vystoupil bývalý zdejší hejtman a nyní ministr vnitra Milan Chovanec: „Řídit stát jako firmu pro mne znamená, že když jsem podnikal, tak ve firmě se velí a poslouchá. Žádná demokratická debata, žádný posun hodnot, prostě a jenom za ziskem. Nechtěl jsem tu jmenovat Andreje Babiše, ale musím, protože po debatě o volbě šéfa VZP, kde pro to hlasovali i lidé z ANO, tak je potřeba říci, že firmy Andreje Babiše získávají z veřejného zdravotního pojištění 750 milionů korun.“

K bezpečnosti a migraci Chovanec uvedl: „Byl to premiér Sobotka, který strávil nekonečná jednání na začátku migrační krize, kdy celá Unie říkala solidarita a my jsme říkali, ano, ale bezpečnost a zájmy členských států. Byl to Bohuslav Sobotka, který prosadil spolu s kolegy z V4 a s několika dalšími státy, že ty kvóty nebudou povinné. Chceme pomáhat těm, kteří to potřebují a které si vybereme a prověříme. Jsme připraveni pomáhat Maďarsku, Makedonii, všude tam, kde jsme požádáni; a děláme to. Za několik dní odjíždí naši policisté do Maďarska. Česká policie už teď vytvořila mezinárodní tým odborníků a policistů, kteří jsou jazykově vybaveni a zasahují všude tam, kde je to potřeba. Kdyby se stejně chovaly všechny členské státy, tak se můžeme bavit o základu evropské policie nebo evropské armády. K tomu to přece směřuje. Někteří snílkové si myslí, že tu zemi oplotíme a zůstaneme stabilní, demokratičtí, a hlavně prosperující,“ pustil se do oponentů ministr vnitra.

„To je naprostá fikce. Naše hranice jsou dnes v Itálii, v Maďarsku, na polsko-ukrajinském pomezí. Všude tam jsme ji připraveni se svými partnery bránit. Teprve pokud by toto všechno selhalo, tak máme záchranné mechanismy a plány B a C, co Česká republika. Ale potřeba je vybojovat společnou Evropu.“

Co Babiš seškrtá a zničí

Poté zavzpomínal na předrevoluční cestování: „Zažil jsem před rokem 1989, kdy jsem poprvé získal výjezdní doložku do tehdy Spolkové republiky Německo. Velmi dobře si pamatuji tu půlhodinu na hranici ve vlaku, kdy na mne koukal nikoliv přátelsky pes, pohraničník, měl jsem u hlavy samopal a někde v botě jsem měl asi 150 marek a bál jsem se, že je najdou. Já už nechci, aby takto cestovaly moje děti. My přece potřebujeme sebevědomou, akceschopnou, bojeschopnou, ale demokratickou Evropu; a o to je potřeba bojovat.“ Za to sklidil bouřlivý potlesk. „Výkřiky některých politiků, kteří v době, kdy jsme mohli proti kvótám podat žalobu, byli zásadně proti, výkřiky některých politiků o kritice německé kancléřky, když vidíte, jak ji zdraví v předklonu asi proto, že na území Německa mají výrazné investice, to jsou jen populistické žvásty, které nás vedou do pekla. Udělám všechno pro to, aby policie zůstala sebevědomá, a především nezávislá,“ slíbil nadšeným přítomným členům ČSSD a regionálním politikům, včetně několika náhodně kolemjdoucích, Chovanec. A poté ještě jednou postrašil Babišem: „Až tu jednou bude někdo řídit stát jako firmu, tak všechny tyto věci,“ a měl na mysli podporu policie, hasičů, městské policie, „seškrtá jako zbytné. Zničí náš venkov, dopravu asi budou dělat jenom tam, kde se to vyplatí. To znamená, začne se nám venkov vylidňovat a začneme k sobě být sobečtí. My jsme po roce 1989 trošku zapomněli na to, že za dveřmi našich domů a bytů je prostor, který je potřeba kultivovat. Tato vláda se znovu přihlásila k tomu, že ten veřejný prostor je nás všech. A nás všech je nezávislá policie. Uděláme všechno pro to, aby se tu občané cítili dobře, bezpečně a žili kvalitní život,“ ukončil za téměř frenetického nadšení Milan Chovanec.

 

(Ne)vítaný „host“

Na „konkurenční“ akci objevily ParlamentníListy.cz také kandidáta do Senátu za Soukromníky a Svobodné, Pavla Havlíčka z Klatov. Kde se tu vzal a proč? Že by „na špionáž“? „Kde jsem se tady vzal? To je hrozně jednoduché. Jsem přesvědčen, že by bylo velmi zajímavé pro voliče setkat se v Plzni s premiérem a předsedou sociální demokracie a položit mu jednu či dvě interaktivní otázky. Zvláště s ohledem na fakt, že jsem konkurenčním Senátním kandidátem. A hlavně by to mohlo být zajímavé pro voliče, pro lidi. Inu, dotazoval jsem se tiskového mluvčího vlády, ten mne odkázal na tiskového mluvčího sociální demokracie. Ten zase na studánku, která dá kohoutkovi vodu. Ne, žertuji samozřejmě.Tiskový mluvčí se vymluvil na čas a vzal si hodinu na rozmyšlenou, prý začíná mítink. Nevím, ale ten začínal až v 18:30 a já se dotazoval ve tři odpoledne. Po hodinové pauze mi lakonicky oznámil, že v žádném případě se nenajde prostor 30 až 60 sekund pro jednu nebo dvě interaktivní otázky konkurenčního senátního kandidáta v obvodu, ve kterém právě zahajuje volební kampaň sociální demokracie. A tak jsem se jel do Plzně podívat, jestli skutečně nebude příležitost,“ vysvětloval Havlíček, známý to odpůrce Andreje Babiše.

„Samozřejmě, že mne zajímá zahájení volební kampaně jednoho z konkurentů vzhledem k tomu, že jsem senátním kandidátem. Sociálně demokratická část vlády si evidentně v pracovní době odjela dělat krajskou volební kampaň. Vláda prostě přestala pracovat, naprosto „umřela“ a dělá kampaň. Stejně tak i Parlament. Byli tu prostě všichni – několik ministrů, senátorů i poslanců,“ hodnotil Havlíček. A nebyl to názor jediného solitéra.

Slibem se prý nezarmoutí a poslanec v ohni

„Slibovali hory doly. Předseda vlády nasliboval několik stovek „bilionů triliard“ – a ano, opravdu tolik nepředstavitelné to bylo číslo. Pokoušel jsem se zpočátku odhadovat, komu všemu budou přidávat a co všechno zaplatí a ztratil jsem se někde u deseti bilionů. Pak už jsem skutečně jen poslouchal, lapal po dechu a chytal se za hlavu, chvílemi mi padaly oči na chodník,“ byl Havlíček zcela konsternován. Zdá se, že jej ale nepřekvapilo jen toto.

Individuální autogramiáda ministra Mládka na zahájení předvolební kampaně ČSSD v Plzni. Foto: Václav Fiala

Následoval pak malý „incident“ s poslancem Igorem Jakubčíkem: „Onu příležitost k otázkám jsem skutečně našel. Sice ne s premiérem, ale s poslancem, který ovšem k nelibosti naslouchajících lidí nebyl schopen odpovědět na jednu jedinou otázku. A všechny se týkaly peněz voličů. Sám jsem se ale zhrozil, že poslanec neví tak zásadní věci,“ rozhorlil se Havlíček. „Pana poslance Jakubčíka, který se hrnul mne pozdravit, jsem se musel zeptat, zda socialisté hodlají zainvestovat také do všech tiskáren v České republice. Na jeho rozpačité pohledy jsem dodal, že je potřeba přece nakoupiti nové rotačky pro tisk nových a krásných bankovek, protože lidé nikdy nebudou vůbec schopni tak obrovský objem peněz vydělat. Nikdo na světě by nebyl schopen vydělat tolik peněz, kolik socialisté ústy předsedy vlády na pódiu v Plzni slíbili. Poté jsme si s panem Jakubčíkem ještě popovídali o tom, kolik lidé ze svých platů musí odevzdat státu. Prokázal, že nemá nejmenší povědomost o výši odvodů, zdravotního, sociálního, nemocenského pojištění, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti... Nevěděl, neznal jedinou položku, kterou zaměstnavatel nebo zaměstnanec musí státu odevzdávat. Dokonce neznal ani jejich strukturu! Ptal jsem se jej na jednotlivé položky, ptal jsem se na zdravotní pojištění, ať již zaměstnance, nebo zaměstnavatele, ptal jsem se na sociální a důchodové zabezpečení, na celkové odvody. Nevěděl naprosto nic a odpovídal jen ‚nevím, nikoho nezaměstnávám‘. Načež jej, značně tápajícího, začala ‚zachraňovat‘ jistá dáma od sociálních demokratů, takže jsem jej ‚propustil‘. Ostatně nebylo důvodu prodlužovat agonii poslance, který rozhoduje o osudech lidí. A jen tak od boku jim nastřeluje zákony!“

Tolik tedy klatovský Havlíček a jeho všetečné otázky, které položil bývalému náměstku klatovské nemocnice, poslanci Igoru Jakubčíkovi. Hřmotný hlas pana Havlíčka bylo slyšet až u hlavní tribuny… A co říká celé této velkolepé show? „Musím na závěr shrnout, že nikdy a nikde jsem neviděl a neslyšel tolik sebestředné nabubřelé sebechvály, kde skutečně sebechvála prýštila ze všech koutů pódia. Naprosto žádná sebereflexe a slibů tekly hektolitry.“

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře