Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Centrální plzeňský obvod se připravuje na zimní údržbu. Připraveno bude 250 tun bílého písku a 40 tun kamenné soli, na tu ale dojde pouze v krajních případech

15.09.2016
Centrální plzeňský obvod se připravuje na zimní údržbu. Připraveno bude 250 tun bílého písku a 40 tun kamenné soli, na tu ale dojde pouze v krajních případech

Foto: plzen.eu

Popisek: Plzeň už myslí na zimu a zásobníky posypového materiálu se plní

I když v plzeňských ulicích vládne září s teplotami nad 20 stupňů, plzeňský centrální obvod už myslí na zimu a na údržbu komunikací. Úklidové práce v zimním období, tedy od 1. listopadu do 31. března, jsou prováděny v souladu se zákonem. Na základě předpisů je každoročně vyhotovován Plán zimní údržby, a to jak celoměstskou organizací, kterou je Správa veřejného statku města Plzně, tak i jednotlivými obvody.

V Operačním plánu zimní údržby jsou stanoveny rozsahy zásahů na jednotlivých komunikacích a časové lhůty podle pořadí důležitostí v daných lokalitách rozdělené do úseků, které vycházejí ze Smluv o dílo s jednotlivými firmami. „Zásahem v případě zimní údržby se rozumí zmírnění schůdnosti chodníků, tedy mechanické odstraňování sněhové pokrývky, a to jak ručně pomocí hrabel a škrabek, tak hlavně strojově pomocí techniky, jako je například vozidlo Multicar s namontovanou přední radlicí k odhrnování sněhu se sypacím zařízením,“ vysvětluje místostarosta MO Plzeň 3 David Procházka.

posyp na zimu

Pokud je sníh ušlapán a dojde k vytvoření ledovky, přistupuje se k posypu pískem, aby došlo ke zdrsnění povrchu, které snižuje riziko úrazu. Po odtání vrstvy ledu či sněhu nebo při vytvoření břečky je vrstva postupně mechanicky odstraňována až na pevný základ. Po dobré zkušenosti z minulých zim přistoupí centrální obvod opět k posypu pískem místo inertního materiálu. „Tímto způsobem se doplní materiál ve spárách městské dlažby, a to nejen na náměstí, kde je ho třeba. Druhým pozitivem je, že písek tolik nepoškozuje obuv,“ vysvětluje Procházka.

posyp na zimu

Podle platných norem, určujících technologii zimní údržby a doporučených posypových materiálů, se bude letos používat bílý písek (250 tun) a sůl kamenná (40 tun). Sůl ale bude aplikována jen v nejnutnějších případech, kdy to budou vyžadovat povětrnostní podmínky.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře