Tady v base seděl prrrezident... Na Borech byla velká sláva. Máme fotografii s „ráčkující“ deskou
10.10.2016
Foto: Václav Fiala
Popisek: Senátor Lumír Aschenbrenner a akademický sochař František Bálek odhalili pamětní "ráčkující" desku.
Desku s nápisem: „Václav Havel vězeň č. 2789 pozdější prrrezident“ a typickým červeným srdíčkem odhalili na budově věznice v Plzni – Na Borech. Právě tady byl totiž Václav Havel vězněn bezmála půldruhého roku. Účastníci piety za mimořádného zájmu médií poukazovali na pozitivní a nadčasové charakterové vlastnosti prvního českého polistopadového prezidenta.
Nadšená vize, spokojení občané
Jak bylo řečeno v úvodu piety, záměr a realizace byla předložena nadaci Vize, jejíž předsedkyně Dagmar Havlová tuto myšlenku přijala, a to s nadšením a považuje ji za vynikající nápad. Autor desky, akademický sochař František Bálek, poté uvedl: „Před dvěma lety na mé výstavě jsem byl osloven udělat takzvanou ‚ráčkující‘ desku,“ připomněl umělec Havlovo typické „r“. Nešlo však o nějaký zvukový záznam, ale přátelské označení. Autor proto použil tři er ve slově prezident.
„Nevolili jsme bronz, ale ocel. Objevuje se tam jeho roztomilé ráčkování a spojili jsme to s jeho srdcem. A to jsem si uvědomil, jakou má obrovskou sílu. Spojení pravda a láska je aktuální dodnes a zvláštně nyní, kdy se nám společnost radikalizuje,“ uvedl sochař Bálek a na závěr svého kratičkého projevu dodal: „Toto zařízení známe všichni jako hotel Borská hvězda, nevím, kolik má hvězdiček, ale těší mě, že je tu teď to havlovské srdíčko plné optimismu.“
Senátor za ODS a starosta městského obvodu Plzeň-Slovany, Lumír Aschenbrenner pak pro novináře řekl: „Pokud město chtělo připomenout Václava Havla, a nenašlo nic vhodnějšího, například divadlo, které si o to říkalo, tak zbyla jenom věznice. A to je tak trochu absurdní, jak by si Václav Havel přál…“
Jak nezavřeli senátora
Zdůraznil, že jako iniciátor akce měl přání, aby tu nebyl projev žádného politika. Ve veřejné sbírce na desku se vzpomínkou na Václava Havla bylo vybráno 73 000 Kč, „…což byla původní cena, nakonec se to udělalo za 45 000 a ty zbylé peníze dáme zpět nadaci,“ řekl sdělovacím prostředkům senátor.
Pak zavzpomínal: „Před dvěma lety jsem sem dal provizorní desku takzvaně na černo. Vedení věznice mne vyzvalo, že se tady našla destička, věděli, že jsem autor; a když jsem si pro ni šel, říkal jsem doma, že když se nevrátím, aby připravili protesty,“ řekl s úsměvem Aschenbrenner a vzápětí dodal, že tehdy nedostal žádnou pokutu, i když s ní počítal, a vedení věznice bylo k němu velmi korektní.
Rocker vzpomíná
Kandidát na senátora za ODS, bývalý vojenský lékař Marcel Hájek, uvedl k prvnímu českému polistopadovému prezidentovi:
„Já jsem tady z přítomných asi jeden z mála, kdo jej opravdu znal. A myslím si, že by byl za to rád. Vidíte, že nejsem v žádném nějakém slavnostním oblečení, on si na to nepotrpěl, přišel jsem jako rocker, jak jsem dříve chodíval, a myslím, že by se tomu Václav Havel docela i zasmál, že ta deska na věznici je,“ řekl Hájek a dodal, že každý národ potřebuje svoje ikony a „…on prostě ikonou je. Je to velká osobnost české novodobé státnosti a svobody a demokracie. Takže to má smysl. A není tady sám, je vedle něj generál Heliodor Pika a vevnitř v nádvoří jsou další cedule. Ty jsou nespravedlivě popraveným, pak je tam cedule pro mrtvé dozorce, kteří se zúčastnili odboje za druhé světové války. A pak rovněž vzpomínka na vojáky, kteří byli dozorci, bojovali za první světové války a zahynuli. Těch desek je tu podstatně více než ty dvě venku. Jsem rád, že je to venku, protože ty vnitřní desky vidí pouze dozorci, odsouzení a jejich návštěvy, případně někdo, kdo věznici zásobuje,“ uvedl Marcel Hájek.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš